تمرینات اینتروال و چگونگی طراحی تمرینات اینتروال یا متناوب

بدنسازی فوتبال , سایر مطالب
مرداد ۱۷, ۱۳۹۳
بازدید : 214 بازدید

تمرینات اینتروال یا متناوب ، شامل مراحل تمرین و استراحت به طور متناوب میباشد . در تمرینات اینتروال ، میزان خستگی به مراتب کمتر از تمرینات مستمر و مدام است . در تمرینات تناوبی دستگاه ATP-PC ( دستگاه فسفاژن ) میتواند ATP بیشتر و دستگاه اسید لاکتیک نیز ATP کمتری تولید کند . نکته هائز اهمین این است که در تمرینات اینتروال ، تجمع اسید لاکتیک کمتر و در نتیجه خستگی هم به مراتب کمتر میباشد .
در تمرینات اینتروال در مرحله استراحت ATP-PC از طریق دستگاه هوازی ( استراحت ) دوباره سازی میشود . البته ؛ شدت کار در اینگونه تمرینات اهمیت زیادی دارد . به این معنی که با انجام تمرینات شدید و کوتاه مدت دستگاه غیر هوازی ، و با انجام تمرینات سبک و طولانی مدت ، دستگاه هوازی توسعه و گسترش می یابد . مراحل استراحت در تمرینات اینتروال میتواند به صورت فعال و یا غیر فعال انجام گیرد .
در استراحت فعال از تمرینات سبک مانند راه رفتن های سریع ، دویدن آرام و اهسته میتوان استفاده نمود . یکی از مزایای استراحت فعال بهبود دستگاه اسید لاکتیک است . به عبارت دیگر با انجام دویدن های آرام و راه رفتن های سریع میتوان مقداری از دوباره سازی انرژی دستگاه فسفاژن را دچار وقفه کرد ، پس بطور یقین میتوان گفت تمرینات تناوبی که دارای استراحتهای فعال میباشد موجب تقویت دستگاه اسید لاکتیک خواهد شد .

اصطلاحات تمرینات تناوبی

۱ – اینتروال هوازی
۲ – اینتروال بی هوازی
۳ – اینتروال سرعتی
۴ – اینتروال فشرده و گسترده
۵ – اینتروال خیلی شدید
۶ – اینتروال مقاومتی
۷ – اینتروال فزآینده

بیشتر بخوانید :  آموزش حرکات هافبک میانی برای مالکیت و انتقال توپ

 اینتروال هوازی

هنگامی که تمرین اینتروال با مسافت یا زمان طولانی طراحی شود و هدف ازبهبود دستگاه هوازی و دستگاه قلبی – تنفسی و بطور کلی استقامت هوازی باشد به عنوان اینتروال هوازی و یا اینتروال استقامتی شناخته میشود .
مثال : یک فوتبالیست  برنامه تمرین ۱۵ دور زمین فوتبال را بدین گونه میدود که یک دور را با شدت ۸۵ درصد Vo2max و سپس دور بعدی را با شدت ۷۵ درصد Vo2max طی میکند و این روند را تا پایان ۱۵ دور ادامه میدهد .

اینتروال بی هوازی

هدف از اینگونه تمرین بهبود دستگاه بی هوازی و به ویژه دستگاه گلیکولیز بی هوازی و افزایش تحمل لاکتات است . در این نوع اینتروال مسافت یا زمان مراحل فعالیت و همچنین مسافت یا زمان کل تمرین کمتر از اینتروال هوازی است .
مثال : یک بازیکن فوتبال طول زمین فوتبال را با حداکثر سرعت ممکن می دود و سپس عرض زمین را با ۵۰ درصد حداکثر سرعت ممکن طی میکند و این روند را تا زمانی که ۱۰ بار دور زمین فوتبال را طی کند ادامه میدهد .

اینتروال سرعتی

وقتی در تمرینات اینتروال از مسافت یا زمان فعالیت خیلی کوتاه استفاده میشود و کل مسافت یا زمان تمرین کوتاه باشد به عنوان اینتروال سرعتی شناخته میشود .
این نوع اینتروال به طور ویژه ظرفیت دستگاه فسفاژن را افزایش میدهد .
مثال : یک بازیکن فوتبال مسافت ۲۰ متری را با تمام سرعت می دود و مسیر برگشت را به صورت دوی آهسته ( جاگینگ ) طی میکند و این روند را به مدت ۲ دقیقه ادامه میدهد .

اینتروال فشرده و گسترده

برخی از مربیان با توجه به زمان مراحل فعالیت و همچنین نزدیکی مراحل فعالیت به همدیگر ( زمان استراحت ) برنامه تمرین را به عنوان اینتروال فشرده یا گسترده نام گذاری کرده اند .
مثال : یک فوتبالیست ؛ وقتی ۱۰ نوبت دویدن سریع به عنوان هدف تمرین در نظر گرفته شده باشد و در یک جلسه پس از هر ۱۲۰ متر طول زمین دویدن سریع ، ۳۶۰ متر دویدن آهسته منظور شود و در جلسه دیگر پس از هر ۱۲۰ متر دویدن سریع ، فقط ۱۲۰ متر نرم دوی آهسته منظور شود ؛ تمرین جلسه اول اینتروال گسترده و جلسه دوم اینتروال فشرده خواهد بود .

اینتروال خیلی شدید

نوع دیگری از تمرین اینتروال که شدت بسیار بالایی دارد ( بالاتر از ۱۰۰ درصد Vo2max ) به عنوان تمرین اینتروال خیلی شدید ( HIT ) مورد توجه مربیان قرار گرفته است .
مثال : دوچرخه سوار به مدت ۶ ثانیه روی چرخ کارسنج با شدت ۱۶۰ درصد Vo2max رکاب میزند و سپس به مدت ۱۸ ثانیه ( نسبت ۱ به ۳ ) با شدت ۸۰ درصد Vo2max رکاب می زند و این عمل را تا خستگی ادامه می دهد .

اینتروال مقاومتی

نوع دیگری از تمرین اینتروال که در افزایش استقامت عضلانی با وزنه مورد استفاده برخی از مربیان قرار گرفته است .
تمرین مقاومتی به صورت اینتروال است .
مثال : ورزشکار برای تقویت عضلانی کوتاه مدت در گروه عضلانی جلو بازو ، وزنه ۴۰ درصدی را به صورت ۱۰ تکرار سریع و ۱۰ تکرار آهسته به مدت ۲ دقیقه انجام می دهد .

اینتروال فزآینده

اجرای این تمرین مربوط به افراد تمرین کرده است ؛ زیرا فشار آن خیلی زیاد است . در این نوع تمرین از یک مرحله فعالیت به مرحله ی فعالیت دیگر یا فعالیت سخت تر می شود و یا زمان استراحت کمتر می شود . بنابر این هر چه تمرین به مراحل آخر نزدیک میشود ، فشار بیشتر می شود .
مثال : یک فوتبالیست ۱۰ ثانیه با تمام شدت حمل توپ میکند و سپس ۲۰ ثانیه آهسته حرکت میکند و مجددا ۱۰ ثانیه با تمام شدت حمل توپ میکند و این بار فقط ۱۵ ثانیه حمل توپ آهسته انجام میدهد و این روند را تا آخرین مرحله که فقط ۵ ثانیه حمل توپ آهسته ادامه میدهد .

متغیر های تاثیر گذار در تمرینات اینتروال

۱ – مرحله تمرین
۲ – مرحله استراحت
۳ – دوره ها ( ست ها )
۴ – تکرار
۵ – زمان ، مسافت و میزان فعالیت
۶ – جلسه تمرین

بیشتر بخوانید :  دانلود رايگان مستند اسطوره فوتبال فرانسه ، زين الدين زيدان
Like
امتیاز :
بدون رای!
دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

محمد یما سه شنبه , ۲۳ شهریور ۱۳۹۵ پاسخ

سلام سن من ۲۶ است من ۵ سال پیش خیلی فوتبالیست خوبی بودم ۵ سال فوتبال نکردم حالا هر چی تمرین میکنم به فرم اول خود بر نمیگردم چیکار کنم به فرم اول برگردم هیچی نفس من زیاد نمیشه مثل گذشته وو قتی توپو شوت میکنم هیچ قدرت ندارم mohammadyama.aslamy@facebook.com

admin سه شنبه , ۳۰ شهریور ۱۳۹۵ پاسخ

تماس تلفنی بگیرید تا بتونیم بیشتر راهنماییتون کنیم

هومن شنبه , ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ پاسخ

دوست عزیز بعد از پنج سال بازی نکردن چه انتظاری از بدن بیچاره ت داری.شما اگه میتونی بدنسازی برو یا تو خونه مرتب و با نظم تمرین انجام بده به خصوص تمرینات پا مثلsquat و lunge البته باید درست انجامش بدی که به زانوت فشار نیاد

فرشاد چهارشنبه , ۱۴ مهر ۱۳۹۵ پاسخ

خواهشا اموزش تمریناتی رو هم برای افزایش قد بزارید

admin چهارشنبه , ۱۴ مهر ۱۳۹۵ پاسخ

قد دارای یک عامل وراثتی هست دوست عزیز .

مرتضي چهارشنبه , ۲۸ مهر ۱۳۹۵ پاسخ

سلام چطوری میتونم باهاتون در ارتباط باشم؟

admin شنبه , ۶ آذر ۱۳۹۵ پاسخ

با سلام . تماس تلفنی بگیرید .
شماره تماس ما در قسمت پاپ آپ و یا تماس با ما درج شده .

محمد سه شنبه , ۷ دی ۱۳۹۵ پاسخ

سلام من محمدم مربی تیم فوتسال
دو تیم نونهال وجوانان آماده کردم برای مسابقات فوتسال که نیمه ی دوم سال برگزار میشه یه باره تو آذر ماه اعلام می کنن رده ی سنی تغییر کرده شش ماه با این دو رده کار کردم به امید قهرمانی و رفتن به مسابقات کشوری
با این وضعیت یا باید نروم یا برم یه رده بالاتر که نتیجه نمی گیره واقعا فدراسیون نمی تونه اول سال اعلام کنه که ما هم تکلیفمونو بدونیم.

محمد شنبه , ۱۱ دی ۱۳۹۵ پاسخ

سلام من برای پایان نامه ام در گرایش فیزیولوژی ورزشی یک تمرین تناوبی شدید و یک تمرین تداومی شدید نیاز دارم میتونید کمکم کنید؟

سوگند دوشنبه , ۲۸ فروردین ۱۳۹۶ پاسخ

سلام من تازه مطلب شما رو خوندم وخیلی اطلاعات خوبی دریافت کردم ازتون ممنونم

عضویت در خبرنامه پرس 90

تمامی اطلاعات محفوظ است!

محصولات آموزشی فوتبال