تمرین بارسلونا – تمرین حفظ توپ و اجرای بازی تیکی تاکا

بازیهای زمین کوچک فوتبال (SSG) , تمرینات و مهارتهای فوتبال
بهمن ۲۴, ۱۳۹۳
بازدید : 82 بازدید

مالکیت توپ و اجرای بازی تیکی تاکا از بارزترین خصوصیات سبک فوتبالی بارسلونا است . مربیان این تیم با در نظر گرفتن بازیهای زمین کوچک (SSG) همواره بدنبال توسعه و بهبود بازی مالکانشان دارند . در این مطلب یک تمرین بارسلونا در قالب بازی ۴×۴×۴ انتشار داده شده است تا شما با نحوه و اجرای تمرینات با هدف توسعه مالکیت توپ آشنا شوید .

سازماندهی

راه اندازی بازی در زمینی به ابعاد ۲۰×۲۵ متر انجام میگیرد . بازیکنان در ۳ محوطه از نقاط زمین ( همانند تصویر نشان داده شده ) مستقر میشوند . منطقه میانی زمین به عرض فقط ۲ متر مشخص میگردد . بازیکنان در قالب ۳ تیم چهار نفره تقسیم بندی میشوند . از تیم مدافع ۲ بازیکن باید در منطقه میانی می مانند ، در حالیکه ۲ بازیکن دیگر در منطقه ای که بازی در جریان است قرار میگیرند و برای پرس و توپگیری بر روی بازیکنان آن منطقه فشار وارد میکنند . دو بازیکن در نقاط میانی میتوانند آزادانه در منطقه خود حرکت نمایند .

تمرین بارسلونا

تمرین بارسلونا

شرح تمرین بارسلونا

تیمهای مهاجم تلاش میکنند تا قبل از تعویض بازی به منطقه دورتر ۳ پاس بین یکدیگر رد و بدل کنند . زمانیکه توپ به منطقه دورتر انتقال داده شد ، دو بازیکن مدافع در منطقه میانی برای توپ گیری به منطقه دیگر حرکت میکنند .

وقتی که دو مدافع توپ گیری کردند ، بازی را به منطقه دورتر انتقال میدهند و به همراه بازیکنان میانی در منطقه ای که از ان آنجا توپ گیری کرده اند مستقر میشوند و آن تیمی که توپ را از دست داده است دو بازیکنش برای توپ گیری به منطقه در حال جریان توپ میروند و دو بازیکن دیگر در منطقه میانی قرار میگیرند .

تمرین حفظ توپ

تمرین حفظ توپ

همانگونه که در این تمرین بارسلونا مشاهده میکنید ، مربیان این تیم بدنبال تغییر جریان بازی پس از رد و بدل شدن چند پاس به دیگر منطقه زمین هستند . چرا که آنان میدانند با تجمع بازیکنان حریف در یک منطقه احتمال لو رفتن توپ افزایش پیدا میکند ، ضمن آنکه فضاها برای ادامه روند مالکیت بسته نمیشود که این حاملی حیاتی در اجرای مطلوب بازی مالکانه میباشد . یکی دیگر از فواید این سبک بازی ، خسته کردن تیم حریف به لحاظ جسمانی است و در پی آن باعث بهم ریختن عصبی آنان نیز میشود . پس شما نیز ، همانند این تمرین بارسلونا  به بازیکنانتان اموزش دهید ، که پس از رد و بدل شدن چند پاس جریان بازی را به دیگر منطقه زمین تغییر دهند تا بازی برای تیم حریف غیز قابل پیش بینی باقی بماند .

بیشتر بخوانید :  تایمینگ در فوتبال با تمرین عبور از تونل پاسکاری بازیکنان

ایجاد ترکیبهای مثلثی شکل

به بازیکنان آموزش دهید تا پس از دریافت توپ ، سریعا شکل مثلث ایجاد کنند و هر کدامشان موظف هستند تا با جایگیری مناسب در فضا و زمان مناسبی برای دریافت پاس هم تیمی قرار گیرند . در لحظا انتقال مجدد توپ به زمین حریف ، اگر راه بازیکن مالک توپ به سمت دیگر زمین توسط مدافعان بسته شده بود ، او با پاسی رو به عقب به یکی از هم تیمیهایش ، وظیف انتقال پاس بلند به دیگر زمین را به او میسپارد . به یاد داشته باشید که پاس رو به عقب به دلیل ان است که بازیکن حامی دارای فضا و زمان مناسبی برای ارسال پاس بلند است .

نکات تمرین در اجرای بازی مالکانه

  • کیفیت در ارسال و دریافت پاسها
  • برقراری ارتباط کلامی
  • آگاهی محیطی
  • بازیکنان باید همواره در حال حرکت و فضا سازی برای دریافت توپ باشند
  • پیش بینی حرکات مدافعان
  • بازی پس از ۳ و یا ۴ پاس به دیگر زمین منتقل شود
  • تمرکز و صبر تضمین کننده مالکیت توپ است
1
امتیاز :
تمرین بارسلونا – تمرین حفظ توپ و اجرای بازی تیکی تاکا
5 از 2 رای
دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

عضویت در خبرنامه پرس 90

تمامی اطلاعات محفوظ است!

محصولات آموزشی فوتبال