///تمرین بارسلونا – تمرین حفظ توپ و اجرای بازی تیکی تاکا

تمرین بارسلونا – تمرین حفظ توپ و اجرای بازی تیکی تاکا

مالکیت توپ و اجرای بازی تیکی تاکا از بارزترین خصوصیات سبک فوتبالی بارسلونا است . مربیان این تیم با در نظر گرفتن بازیهای زمین کوچک (SSG) همواره بدنبال توسعه و بهبود بازی مالکانشان دارند . در این مطلب یک تمرین بارسلونا در قالب بازی ۴×۴×۴ انتشار داده شده است تا شما با نحوه و اجرای تمرینات با هدف توسعه مالکیت توپ آشنا شوید .

سازماندهی

راه اندازی بازی در زمینی به ابعاد ۲۰×۲۵ متر انجام میگیرد . بازیکنان در ۳ محوطه از نقاط زمین ( همانند تصویر نشان داده شده ) مستقر میشوند . منطقه میانی زمین به عرض فقط ۲ متر مشخص میگردد . بازیکنان در قالب ۳ تیم چهار نفره تقسیم بندی میشوند . از تیم مدافع ۲ بازیکن باید در منطقه میانی می مانند ، در حالیکه ۲ بازیکن دیگر در منطقه ای که بازی در جریان است قرار میگیرند و برای پرس و توپگیری بر روی بازیکنان آن منطقه فشار وارد میکنند . دو بازیکن در نقاط میانی میتوانند آزادانه در منطقه خود حرکت نمایند .

تمرین بارسلونا

تمرین بارسلونا

شرح تمرین بارسلونا

تیمهای مهاجم تلاش میکنند تا قبل از تعویض بازی به منطقه دورتر ۳ پاس بین یکدیگر رد و بدل کنند . زمانیکه توپ به منطقه دورتر انتقال داده شد ، دو بازیکن مدافع در منطقه میانی برای توپ گیری به منطقه دیگر حرکت میکنند .

وقتی که دو مدافع توپ گیری کردند ، بازی را به منطقه دورتر انتقال میدهند و به همراه بازیکنان میانی در منطقه ای که از ان آنجا توپ گیری کرده اند مستقر میشوند و آن تیمی که توپ را از دست داده است دو بازیکنش برای توپ گیری به منطقه در حال جریان توپ میروند و دو بازیکن دیگر در منطقه میانی قرار میگیرند .

تمرین حفظ توپ

تمرین حفظ توپ

همانگونه که در این تمرین بارسلونا مشاهده میکنید ، مربیان این تیم بدنبال تغییر جریان بازی پس از رد و بدل شدن چند پاس به دیگر منطقه زمین هستند . چرا که آنان میدانند با تجمع بازیکنان حریف در یک منطقه احتمال لو رفتن توپ افزایش پیدا میکند ، ضمن آنکه فضاها برای ادامه روند مالکیت بسته نمیشود که این حاملی حیاتی در اجرای مطلوب بازی مالکانه میباشد . یکی دیگر از فواید این سبک بازی ، خسته کردن تیم حریف به لحاظ جسمانی است و در پی آن باعث بهم ریختن عصبی آنان نیز میشود . پس شما نیز ، همانند این تمرین بارسلونا  به بازیکنانتان اموزش دهید ، که پس از رد و بدل شدن چند پاس جریان بازی را به دیگر منطقه زمین تغییر دهند تا بازی برای تیم حریف غیز قابل پیش بینی باقی بماند .

بیشتر بخوانید :  تكنيك تغییر جهت توپ در حرکت ، کریستیانو رونالدو

ایجاد ترکیبهای مثلثی شکل

به بازیکنان آموزش دهید تا پس از دریافت توپ ، سریعا شکل مثلث ایجاد کنند و هر کدامشان موظف هستند تا با جایگیری مناسب در فضا و زمان مناسبی برای دریافت پاس هم تیمی قرار گیرند . در لحظا انتقال مجدد توپ به زمین حریف ، اگر راه بازیکن مالک توپ به سمت دیگر زمین توسط مدافعان بسته شده بود ، او با پاسی رو به عقب به یکی از هم تیمیهایش ، وظیف انتقال پاس بلند به دیگر زمین را به او میسپارد . به یاد داشته باشید که پاس رو به عقب به دلیل ان است که بازیکن حامی دارای فضا و زمان مناسبی برای ارسال پاس بلند است .

نکات تمرین در اجرای بازی مالکانه

  • کیفیت در ارسال و دریافت پاسها
  • برقراری ارتباط کلامی
  • آگاهی محیطی
  • بازیکنان باید همواره در حال حرکت و فضا سازی برای دریافت توپ باشند
  • پیش بینی حرکات مدافعان
  • بازی پس از ۳ و یا ۴ پاس به دیگر زمین منتقل شود
  • تمرکز و صبر تضمین کننده مالکیت توپ است

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.