آگاهی محیطی و تاثیر آن در توانایی فردی و تیمی – همراه با تمرینات اختصاصی

تمرینات مدرسه فوتبال , تمرینات و مهارتهای فوتبال
اسفند ۱۳, ۱۳۹۶
بازدید : 228 بازدید

مهارتهای تکنیکی بازیکنان فوتبال ، اصلی ترین دلیل تمایز آنها با یکدیگر هستند . اهمیت برخی از این تکنیکها به دلیل پیش نیاز بودن آنها بیشتر است و در صورتی که بازیکنی در سایر تکنیکها از توانایی کمتری برخوردار باشد ، میتواند با بهبود در آن مهارت پیش نیاز ، خود را به سطح بالاتری برساند . به نظر میرسد که هیچ مهارتی بیشتر از آگاهی محیطی در توانایی فردی بازیکنان تاثیر گذار نیست . به عنوان مثال اگر بازیکنی از سرعت و یا قدرت دریبلینگ کمتری برخوردار باشد ، میتواند با تمرکز و ممارست بر توسعه توانایی آگاهی محیطی و قدرت دیداری با سایر بازیکنانی که سریعتر هستند رقابت و یا حتی تاثیر گذارتر باشد . در میان بازیکنان حرفه ای ، بازیکنی همچون زین الدین زیدان در تیم ملی الجزایر به دلیل سرعت پایینش کنار گذاشته شد ، اما او با تکیه بر توانایی آگاهی محیطی اش موفق به کسب عنوان بهترین بازیکن جهان نیز گردید .

چرا مربیان فوتبال باید به توسعه اگاهی محیطی بازیکنانشان توجه داشته باشند ؟

آگاهی محیطی تکنیکی است که در فعالیتهای کار با توپ بیشترین کاربرد را دارد و همواره یک بازیکن فوتبال در جستجو و درک موقعیت فعلی اش است ، تا بتواند برای اجرای حرکاتش بهترین تصمیم را اتخاذ کند . از سوی دیگر همواره همه بازیکنان و در هر پست با این معقوله سر و کار دارند و همانطور که میدانید فوتبال ورزشی است گروهی و اگر بازیکنی در این تکنیک دچار ضعف باشند در روند حمله ، انتقال و دفاع تیم اخلال وارد میکند که ای موضوع باعث از دست رفتن فرصتهای گلزنی و یا موقعیت دادن به حریف میشود . اما دیگر موردی که در خصوص آگاهی محیطی میتوان اشاره کرد ، تاثیر بیشتر این تکنیک نسبت به سایر تکنیکهاست ، چرا که اگر تنها یک بازیکن از بازیکنان ، توانایی آگاهی محیطی بالایی داشته باشد در سرعت و کسب موقعیت تیمی بسیار تفاوت ایجاد میکند .

بیشتر بخوانید :  حفظ توپ در مرکز و یک در برابر یک در چهار گوشه

کاربرد و تاثیر آگاهی محیطی در فوتبال

تعبیر مربیان از آگاهی محیطی بصورت عام سربالا بودن در حین اجرای تکنیکهای فوتبال میباشد ، اما اگر بخواهیم تعریف صحیحی از آگاهی محیطی داشته باشیم ، میتوان آگاهی محیطی را به درک لحظه به لحظه محیط پیرامون بازیکنان ، برای اجرای مطلوب تکنیکها و تاکتیکهای تیمی تشریح کرد . بنابراین بازیکنانی که از توانایی آگاهی محیطی قدرتمندتری برخوردارد باشند در پازل تیمی نقش تعیین کننده تری را ایفا میکنند .

بازیکنان در جریان یک مسابقه ، چگونه با آگاهی محیطی درگیر هستند ؟

هر بازیکن در هر لحظه از یک مسابقه ، همواره بدنبال پاسخگویی به این سئوالات است :

  • در چه موقعیتی از بازی قرار دارم ؟ ( آیا میتوانم باید حرکت کنم ؟ آیا باید دریبل کنم ؟ و یا بایستم )
  • بازیکنان هم تیمی من در کجا مستقر شده اند ؟ ( کدام یار هم تیمی وضعیت بهتری برای دریافت پاس دارد و میتواند خطرناکتر باشد ؟ )
  • توپ در کجا نسبت به موقعیت فعلی ام مستقر شده است ؟ ( سرعت ، ارتفاع و شدت توپ چگونه است ؟ با چه سرعتی حرکت کنم تا به توپ برسم ؟ به کدام قسمت توپ ضربه بزنم ؟ )
  • موقعیت من نسبت به فضای خالی چگونه است ؟ ( فضای خالی در کجا وجود دارد تا به سمت آن حرکت کنم ؟ آیا آن فضا موقعیت مناسبی برای حرکت یار هم تیمی است ؟ )
  • موقعیت من نسبت به حریف چگونه است ؟ ( چقدر با حریف فاصله دارم ؟ چه میزان فرصت برای کار با توپ دارم ؟ سرعت و ریتم حرکت او چگونه است ؟ )

او پس از تجزیه و تحلیل موارد ذکر شده ، نسبت به اجرای حرکتش اقدام میکند و هر چه در پاسخ و تصمیم گیری در سئوالات ذکر شده موفقتر و سریعتر عمل کرد ، این بدان معناست که او از آگاهی محیطی بهتری برخوردار است .

چگونه آگاهی محیطی را تفهیم بازیکنان کنیم ؟

با توجه به توضیحی که در بالا ذکر شد ، به این نتیجه می رسیم که آگاهی محیطی تنها دیدن اطراف نیست ، بلکه درک محیط نسبت به وضعیت بازیکن است . ضروری است که در حین تمرینات بازیکنها را در معرض پاسخگویی به سئوالات اگاهی محیطی قرار دهید . به عنوان مثال : اگر بازیکنان برای گرم کردن ، در حال دریبلینگ ( حمل توپ ) هستند ؛ در همان حین از انها این سئوالات را بپرسید . ( پشت سرت چه بازیکنی است ؟ حرکت کن به فضای خالی ؟ مهران کجاست ؟ روی دیوار پشت سرت چه نوشته است ؟ و … ) این سئوالات بازیکنان را درگیر با آگاهی محیطی کرده و در نتیجه دیگر انها به موضوعات ذکر شده بی تفاوت نیستند .

بیشتر بخوانید :  رفتار مربيان فوتبال در تمرین - با مطالعه این نکات مربی با تجربه ای خواهید شد

اهمیت آگاهی محیطی در پستهای تخصصی بازیکنان

تاثیر آگاهی محیطی در کار دروازه بانان

هدف همه مهاجمان رسیدن به مقصد که همان گل است ، میباشد و طبیعتا برای انان موقعیت استقرار دروازه بان بسیار کلیدی است . از همین رو یک دروازه بان باید مدام موقعیت خود را نسبت به دروازه تحلیل کرده تا فرصت گلزنی را به مهاجم ندهد . یکی دیگر از مواردی که آگاهی محیطی بر کار دروازه بانان تاثیر میگذارد ، شروع مجددهاست . بررسی موقعیت یار هم تیمی و سرعت حرکتش بر کیفیت شروع مجدد تاثیر گذار است .

تاثیر آگاهی محیطی در کار مدافعان

مدافعان در جریان بازی باید موقعیت خودشان را نسبت به مهاجمان در نظر بگیرند و با توجه به اینکه در حرکت و سرعت مهاجمان تغییر ایجاد میشود ، مدافعان باید از توانایی بالایی برای درک موقعیت حریف داشته باشند تا در اجرای تکنیکهای یک در مقابل یک دفاعی ، درک کنند که چه زمان باید به سمت مهاجم حرکت کنند ، چه زمان ایجاد تاخیر کنند ، چه زمان به توپ او یورش ببرند و چه زمان در خط دفاعی ایجاد پوشش و تعادل نمایند .

تاثیر آگاهی محیطی در کار هافبکها

بازیکنان میانی بدلیل اینکه از دو سمت تحت فشار حریف قرار میگیرند باید از توانایی اگاهی محیطی ویژه ای برخوردار باشند . آنها در هر لحظه باید نسبت موقعیت خود را نسبت به حریف ، فضا و یار هم تیمی داشته باشند تا بتوانند عملکرد بدون اشتباهی را در ارسال پاسها ، دریبلینگ و شوتزنی داشته باشند . در تمرینات به بازیکنان و به خصوص هافبکها آموزش دهید تا مدام اطراف و پشت سر خود را نگاه بی اندازد و درک مناسبی داشته باشند تا بتوانند در لحظات بازی عملکردهای بدون نقصی را به نمایش بگذارند .

بیشتر بخوانید :  تمرینات آکادمی چلسی - بازی 3 در برابر 2 در دو نیمه زمین با هدف توسعه لحظه انتقال

تاثیر آگاهی محیطی در کار مهاجمین

معمولا وضعیت عددی مهاجمین از مدافعین در یک سوم تهاجمی کمتر است ، پس مهاجمین باید بی آموزند تا با استفاده از آگاهی محیطی سریعترین تصمیم را بگیرند تا موقعیت حمله با پوشش و برگشت مدافعان از دست نرود . تلاش کنید تا در جلسات تمرینی ، عکس العمل مهاجمین را افزایش داده تا بازخورد متفاوتی از موقعیتهای تهاجمی نسیب تیمتان شود .

 قانون دو نگاه

بخش اول قانون دو نگاه :

بخش اول قانون دو نگاه بدین معناست که بازیکن قبل از تصاحب و دریافت توپ با نگاه اول باید درک صحیحی از اطرافش و بخصوص پشت سرش داشته باشد و در نگاه دوم یعنی زمانیکه برای ارسال پاس و یا دریبلینگ حرکت میکند باید درک مجددی از وضعیت پیرامونش داشته باشد .

بخش دوم قانون دو نگاه :

این بخش به نگاه عقابی نیز معروف است ، چرا که عقاب در هنگام شکار از دو عدسی در چشمانش بهره مند میشود . با استفاده از یک عدسی شکار را از بالا می بیند و با استفاده از عدسی دوم کوچکترین فعالیت شکار را می بیند . به فوتبالیستها نیز توصیه میشود تا فواصل چند متری پیرامون خود را خوب درک کرده تا در حیت تصمیم گیری فضاهای دورتر را نیز بررسی نمایند تا موقعیتهای ایده آلی را نسیب تیم نمایند .

Like
امتیاز :
بدون رای!
دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

عضویت در خبرنامه پرس 90

تمامی اطلاعات محفوظ است!

محصولات آموزشی فوتبال