//پایان لیگ یازدهم و درسها ممکن از فراز و نشیبهای این فصل

پایان لیگ یازدهم و درسها ممکن از فراز و نشیبهای این فصل

پایان لیگ یازدهم و درسها ممکن از فراز و نشیبهای این فصل

در حالی لیگ یازدهم با قهرمانی سپاهان اصفهان همراه شد که میتوان درسهای کوچک و بزرگی را در مدیریت فوتبال و سبک قوانین آن در فوتبال کشورمان یافت .

عدم حضور دروازه بان خارجی : در فصلی که مانند فصلهای گذشته ممنوعیت ورود دروازه بانان خارجی تنها راه ممانعت از مدیران باشگاهها نسبت به خریداری دروازه بانان بیگانه میشد ، درخشش دروازه بانان در تیمهای مختلف به وضوح به چشم میخورد . حضور دروازه بانانی موفق مانند رحمان احمدی که موفق شد با ۲۷ گل خورده بهترین خط دفاعی را نسیب خود کند ، درخشش محسن فروزان درون چهار چوب تراکتورسازی ، ثبات در درخشش سید مهدی رحمتی برای آبی پوشان ، معرفی یک جوان مساعد برای پیشرفت درون چهار چوب تیم عبدالله ویسی ، بهسازی مجدد سوشا مکانی همراه با حسین فرکی ، ادامه درخشش شهاب گردان درون چهار چوب ذوب آهن و چندی دیگر از دروازه بانان مانند : شجاع خلیل آزاد و امثال آن ؛ روزهای روشنتری را نصبت به زمانی که فوتبال ملی تنها با یک دروازه بان و آن هم ابراهیم میرزاپور که از لحاظ فنی مورد انتقاد کارشناسان قرار میگرفت ، روبرو کرده است .

قهرمانی سپاهان و آموزههای آن : قهرمانی سپاهان سراسر آموزه برای مدیران فصلی است ، مدیرانی که تنها برای یک فصل و به اصطلاح از همه جا مانده و رانده سراغ فوتبال می آیند و از دیگر مدیریتهای در تخصصشان وارد این اقیانوس میشوند است .
ثبات در سبک مدیریت باشگاه سپاهان و بازیکنان این تیم نشان میدهد که خریداری بازیکنان کهکشانی چندان در فوتبال مورد اهمیت قرار نمی گیرد و در اکثر مواقع مدیریت ، ثبات و اطمینان جلوی بسیاری از مخارج ناصحیح در فوتبال را میگیرد . از سوی دیگر مدیران باشگاه پرسپولیس ببینند که کرانچاری که روزی از این باشگاه اخراج شد هم اکنون با زرد پوشان بر بام لیگ ایستاده است و با کمی تفکر میتوان پی برد که ایراد عدم کسب موفقیت پرسپولیس ، همیشه به سرمربی باز نمی گردد و تا یک باشگاه زیر ساختهای مناسب همراه با ثبات نداشته باشد فقط یک تیم است و نباید انتظار موفقیت همیشگی را داشته باشد .

تراکتور امیر : تراکتور سازی بعد از سالها پس از پیروزی در دیدار رفت در مقابل استقلال صدر نشین لیگ شد ، به نظر میرسید با سابقه فعالیت قلعه نویی این تیم بتواند روند خود را تا پایان لیگ حفظ کند ، اما این تیم یکی به در میزد و یکی هم به تخته . در هفته سی و سوم که شرایط قهرمانی برایش فراهم شده بود ، زور تراکتور امیر به مس شرفی نرسید تا در روز آخر شانس کمی برای قهرمانی داشته باشد تا تبریزیها تنها دلخوشیشان کسب سهمیه آسیا باشد .

مظلومی سوبله ، چوبله : خریدهای کهکشانی ، بستن به موقع تیم شرایطی را برای استقلال فراهم کرد تا همه از پرویز مظلومی انتظار قهرمانی در تمام جامهای ممکن را داشته باشند . پیروزی در دیدار رفت لیگ و پیروزی در جام حذفی برابر رقیب سنتی ، توقعات را بیش از پیش از پرویز و استقلال در ذهن هواداران به وجود آورد تا عدم کسب قهرمانی در انتهای لیگ ، نداهایی مبنی بر خداحافظی با پرویز را بر روی سکوهای آزادی به گوش برساند .

فوتبال با بازیکنان کم نام و نشان : پدیده مربیگری این فصل ، عبدالله ویسی ، اوکه با بازیکنانی که اغلب از لیگ یک خریداری شده بودند در اول فصل هیچ کس حسابی روی این تیم باز نمیکرد ، اما باز هم به مدیرانی که به خرید بازیکنان گران قیمت فکر میکنند نشان داد که در فوتبال با بازیکنان کم و نام و نشان و احیا کردن بازیکنانی مثل رضا عنایتی و با ثمره تمرین و تلاش میتوان جایگاه مناسب و موفقیت آمیزی را در فوتبال کسب کرد .

بستن تیم در آخرین دقایق به شروع لیگ : نفت تهران هم آموزه ای است از ثمره تمرین و زحمت بی پایان ، حسین فرکی در حالی تیم را برای این فصل بست ، که تا آخرین روزهای مانده به شروع لیگ معلوم نبود آیا این تیم در تهران می آید یا نسیب اراکیها میشود . به هر حال این تیم به قدری دیر بسته شد که بازیکنان و سرپرستان پرسپولیس نتوانند بها نه ای از بابت دیر بسته شدن تیمشان داشته باشند .

مدعیان قبل از شروع لیگ : ذوب آهن اصفهان ، داماش گیلان و سایپا هم از تیمهایی بودند که در اول فصل میشد حساب ویژه ای بر کسب سهمیه لیگ آسیا و موفقیت بیشتر در این لیگ انتظار داشت ، اما شرایط گوناگون و قصه های متفاوت ، جایگاه مناسبتری در نیمه های جدول برای این تیمها پدیدار نکرد .

حکایت علی دایی گفتن بر روی سکوها : اما پرسپولیس و علی دایی ؛ داستان ، داستان علی دایی گفتن بر روی سکوها نیست ، وقتی به آمار تیمهایی مثل صبای قم و نفت مینگریم ، خواهیم دریافت که حکایت نداشتن بازیکن بهانه ای بیش نیست . کدام مربی پیش از شروع فصل دوست نداشت مازیار زارع در ترکیب تیمش باشد ؟ چه کسی از وجود محمد نوری در تیمش ناخرسند بود ؟ اولادی در فصل گذشته را به یاد می آورید ؟ یادتان از دعوا بر سر انتقال محمد نصرتی می آید ؟ و …
با نگاهی گذرا در میابیم که پرسپولیس بازیکنان خوبی داشت ، از وجود سرمربی مناسبی مانند : استیلی و در ادامه دنیزلی هم برخوردار بود ، از مدیریت مناسب …. ؟
آیا پرسپولیس مدیریت مناسب نیز داشت ؟ آیا تعصبهای ، علی پروین به عنوان اسطوره این باشگاه سرخ پوش را دچار زیان کرد ؟ آیا درد پرسپولیس حمید استیلی بود ؟ آیا درد پرسپولیس دنیزلی و معمار زاده است ؟
به هر حال تنها تسکین درد هوادارن سرخپوش بازیهای خوب شماره هشت محبوبشان در میانه زمین بود و تنها دلخوشیشان در دیدار برگشت مقابل استقلال بود .
از این همه نابسامانی در این باشگاه میتوان نتیجه گرفت که پرسپولیس دچار سرطان همراه با انگلهای فراوان شده است و درمان این بیماری مزمن تنها با مداوا ، مداوم و با ثبات بهبود خواهد یافت .

صدای هلل یوسه نمی آید : هر علاقمند به فوتبال در کشورمان از سقوط شاهین غمگین شد . تیمی محبوب ، تیمی که از اول فصل تماشاگران شعاری مبنی بر عدم وجود پول و ثروت در شاهین می دادند و تیمی که پس از ۳ سال در ترکیبش کمتر بازیکنان بومی به چشم میخورد ،  از سوی دیگر حذف ایرانجوان در مقابل گهر ، زخم بوشهریها را تازه کرد . به هر حال شاید سقوط شاهین دلیلی بر روند رشد و ثبات در آینده این باشگاه باشد .

شهرداری تبریز به جمع لیگ یکیها : شهرداری تبریز لیگ را با بازیکنان مساعد آغاز کرد اما در انتهای فصل جایی جز لیگ یک در انتظارش نیست !

حضور و سقوط با شرافت : مس سرچشمه تیمی از یک شهر کوچک ، شهری که با مربی بومی کار خود را آغاز کرد و با اصغر شرفی در انتهای جدول جای گرفت . با نگاهی گذرا میتوان درک کرد که هوادران مس و مدیران این باشگاه میدانستند که این تیم جنس لیگ برتر نیست و گرنه فرصت چندانی به اصغر شرفی برای فعالیت در این تیم نمی دادند . اما دو بازی پایانی و تاثیر مس بر روی نتیجه قهرمانی لیگ را نمیتوان نادیده گرفت .

۱۳۹۱-۲-۲۲ ۲۱:۱۷:۰۲ +۰۰:۰۰ اردیبهشت ۲۲ام, ۱۳۹۱|فوتبال ايران|۰ نظر

دیدگاهتان را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.