//همه شکستهای فوتبال ملی در دوره ریاست کفاشیان

همه شکستهای فوتبال ملی در دوره ریاست کفاشیان

علی کفاشیان

در سالیان شکست تیمهای ملی فوتبال در رده ها و سطوح مختلف ، متهم ردیف اول کسی جز متولی فوتبال ایران یعنی علی کفاشیان نیست ! او که خود بارها اعلام کرده که به اختیار خودش بر مسند ریاست فدراسیون فوتبال ایران نیامده ، پس از گذراندن دوره نخست ریاستش در بار دوم نیز هدایت تاعون زده فدراسیون فوتبال را بر عهده گرفت . طاعونی که پس از جام جهانی در سال ۲۰۰۶ و در پایان کار محمد دادکان در فدراسیون به سراغ فوتبال ایران آمده است . بیماری که انگار با ورود افراد نالایق به فوتبال کشور سرایت کرده است .
پس از بازگشت تیم ملی ایران از آلمان محمد دادکان با حکم علی آبادی رئیس سازمان تربیت بدنی از ریاست فدراسیون فوتبال اخراج شد ؛ اخراجی که حتی تا آستانه تعلیق فوتبال ایران نیز پیش رفت ! پس از حدود یک سال و معلق بودن وضعیت فدراسیون و حذف از جام ملتهای آسیا با هدایت قلعه نویی ، علی کفاشیان در حالی در انتخابات ریاست فدراسیون رای آورد که شخص علی آبادی میل زیادی برای کسب این پست داشت ، اما محدودیتها و ترس از همان تعلیق فوتبال توسط فیفا مانعی شد تا علی آبادی نتواند بر صندلی ریاست فدراسیون تکیه کند و زمینه ای فراهم شود تا عروسک خیمه شب بازی به نام علی کفاشیان کلید درب ریاست فدراسیون را تحویل گیرد ، اما مطیع حرفهای آقای علی آبادی !!! این انتخاب شروعی بر بدبیاریهای فوتبال ایران بود …
پس از حدود پنج سال از ریاست فدراسیون فوتبال با نگاهی به گذشته چیزی جز ناکامی از فدراسیون کفاشیان باقی نمانده … عجیب ترین کارها ، فاسد ترین اعمال ، پرهزینه ترین فدراسیون و هر لقب منفی که به افکار خطور پیدا میکند همراه با فاجعه آور ترین رفتارها در فدراسیون فوتبال کفاشیان رخ داد .
کفاشیان خرابه ای را برای نسل بعد به جای گذاشته … و به همه غیر فوتبالیها میدان داده و حالا سخت ممکن است تا سکان دار فوتبال مردی از جنس فوتبال باشد .
در دوره ریاست کفاشیان در رده بزرگسالان هیچ موفقیتی به چشم نمیخورد . ناکامی در صعود به جام جهانی ۲۰۱۰ آلمان ، شکست در فینال مسابقات غرب آسیا ، حذف در مرحله یک چهارم نهایی جام ملتهای آسیا همراه با بازیهای ضعیف ، و صعود ابهام بر انگیز فوتبال ایران به جام جهانی ۲۰۱۴ پس از شکست برابر ازبکستان از نتایج کفاشیان میباشد .
با نام آوری رده ی امید چیزی جز دسته گل به آب داده فدراسیون بی نظم آقای کفاشیان به یاد نمی آید . در بازیهای المپیک در سال ۲۰۱۰ تیم ملی با وجود ستارگان چون سید مهدی رحمتی ، سید جلال حسینی و خلعتبری به مقام چهارمی بسنده کرد .
شاهکار دیگر فدارسیون کفاشیان استفاده از بازیکن دو اخطاره در برابر بازی با عراق بود که منجر به حرام شدن یک نسل از فوتبال کشور در رده امید بود .
فراموش نکنیم در دوره ریاست کفاشیان در رده امید و بزرگسالان مربیان بزرگی مانند : علی دایی ، افشین قطبی ، غلامحسین پیروانی ، علیرضا منصوریان و حالا کارلوس کیروش همگی ناموفق بوده اند !
این بی برنامگی و به دنبالش بی برنامگی به رده های جوانان و نوجوانان نیز کشیده شده و با آوردن نام اکبر محمدی برای مقاطعی در هر دو رده جایی برای حمایت از فدراسیون و همکاران کفاشیان باقی نمیگذارد . اکبر محمدی که حتی به عنوان واسطه انتقال بازیکنان نیز قرار میگرفت !
البته در رده نوجوانان علی دوستی آبرو داری کرد و در سال ۲۰۰۸ پس از قهرمانی آسیا و صعود به جام جهانی ۲۰۰۹ با انجام بازیهای خوب حتی از گروه خود بالا آمد . پس از ورود اکبر محمدی به تیم ملی نوجوانان و حذف در مرحله گروهی قهرمانی آسیا ، علی دوستی بار دیگر هدایت نوجوانان ایران را بر عهده گرفت . علی دوستی درفینال مسابقات جام ملتهای آسیا در سال ۲۰۱۲ نتوانست عنوان سال ۲۰۰۸ را تکرار کند ، اما سهمیه ورود به جام جهانی را با نوجوانان به دست آورد .
شیوع این بی نظمی در حدی بود که به رشته های زیر شاخه فدراسیون فوتبال مانند : فوتسال و تیم ملی ساحلی نیز کشیده شد .
در فوتسال تا زمانی که سایه حسین شمس بر سرش بود موفقیتها کسب میشد . دو بار قهرمانی در سالهای ۲۰۰۸ و ۲۰۱۰ و رسیدن به مرحله نیمه نهایی فوتسال در برزیل در سال ۲۰۰۸ از موفقیتهای فوتسال در دوره ریاست کفاشیان بود . با بر سر کار آمدن صانحی نتایج منفی مانند : عدم صعود به فینال در جام ملتهای آسیا در سال ۲۰۱۲ و حذف در مرحله یک هشتم نهایی و انجام بازیهای ضعیف در جام جهانی تایلند در سال ۲۰۱۲ از نتایج ضعیف فدراسیون کفاشیان و البته ترابیان بود .
تبانی ، رشوه خاری ، بی نظمی و … از دیگر مشکلات به وجود آمده در فوتسال بود .
در فوتبال ساحلی دو بار حضور در جام جهانی و دو بار سومی آسیا تجربه شد ، اما تیم ملی ساحلی در سال ۲۰۰۹ به مقام چهارمی دست یافت و از صعود به جام جهانی باز ماند . تخلفات در این کمیته نیز بسیار مشاهده میشد ، طوری که اگر رسیدگیهای لازم انجام میشد شاید فوتبال ساحلی حال و روز بهتری داشت .
در جام باشگاههای آسیا که اصلا حرفی جز نایب قهرمانی ذوب آهن در سال ۲۰۱۰ نزنیم بهتر است . تمامی باشگاهها در آسیا مغلوب حریفان میشدند . کاهش سهمیه باشگاههای آسیا از دیگر دسته گلهای سازمان لیگ و متولی فوتبال این کشور بود .
از دیگر موارد تاسف آمیز فدراسیون کفاشیان میتوان از انتقال امتیاز باشگاههایی نظیر پاس به همدان ، سپاهان نوین به اهواز صعود غیر فوتبالی صنعت نفت آبادان به لیگ برتر و مشکلات در کمیته داوران ، ورود دلالان به رده های بالای فدراسیون ، تصمیم گیری موارد غیر اصولی و غیر فوتبالی نام برد .
در میان هم همه ناکامیهای فدراسیون کفاشیان تنها زنهای فوتبال ایران مردانگی کردند و در فوتبال در سال ۲۰۱۱ قهرمان غرب آسیا شدند ، حضور در مرحله مقدماتی جام ملتهای آسیا و جام جهانی و در فوتسال نیز کسب دو قهرمانی در سالهای ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ عنوانهایی بود که در ویترین خالی و غبار نشسته کفاشیان ، خود نمایی میکند .

۱۳۹۱-۸-۲۶ ۱۹:۴۹:۴۱ +۰۰:۰۰ آبان ۲۶ام, ۱۳۹۱|فوتبال ايران|۰ نظر

دیدگاهتان را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.