/, فوتبال ايران, فوتبال پايه, مستند ، بازی و مصاحبه/مصاحبه اختصاصی وب سایت Press90 با حسن اشجاری

مصاحبه اختصاصی وب سایت Press90 با حسن اشجاری

مصاحبه اختصاصی وب سایت Press90 با حسن اشجاری

طی مصاحبه ای که با آقای حسن اشجاری بازیکن سپاهان اصفهان و ملی پوش کشورمون انجام دادیم ، با ایشون در مورد موضوعاتی پیرامون وضعیت و چگونگی قهرمانی سپاهان در این فصل ، وضعیت مدیریت این باشگاه ، بازیکن سازی در باشگاهها و نظرشون راجع به دیدار با استقلال در مرحله حذفی جام باشگاههای آسیا گپ و گفتی را انجام دادیم . از شما عزیزان دعوت میکنیم تا این مصاحبه رو مطالعه کنند .

در ابتدا یه خورده در مورد زمانی که به سپاهان پیوستید یه توضیح بدید .

من پارسال استیل بودم که سقوط کردیم ، امسال با نظر باشگاه سپاهان اومدم تو این تیم ، هر چند سال قبلش که میخواستم برم استیل از سپاهان پیشنهاد جدی داشتم ، اما ذوب آهن به سپاهان رضایت نامه نداد .

با توجه به زمانی که به سپاهان پیوستید ، و با وجود اوضاع و بحرانی که تو این تیم قرار داشت ، چقدر به موفقیت این باشگاه امیدوار بودید ؟

اوایلش که بحران وجود نداشت ، بعد از حذف از آسیا ، بحران شروع شد ، اولش خیلی امیدوار بودم چون تیم هاشیه ای نداشت .

مدیر عامل این باشگاه تغییر کرد ، ستارهها کوچ کردند به باشگاههای دیگه ، و در آخر هم در لیگ قهرمانان آسیا با بدبیاری حذف شدید ، نقش مفید یک مدیر عامل و یک سرمربی به نام آقای کرانچار چه تاثیری روی بهبود روند این تیم داشت ؟

ستاره ها رفتن ولی فکر کنم اونایی که اومدن ستاره بودن ، بعدشم همیشه ستارهها که عامل موفقیت نیستند .
من فکر میکنم مهمترین نقش تو قهرمانی ماله آقای رحیمی با مدیریت خوبش و حمایت کامل و همه جانبه آقای سمیعی نژاد ، رئیس کارخونه بود ، و همه این با انتخاب کرانچار شروع شد که از هفته اول حضورش تو تیم گفت این تیم قهرمانه  ، به نظر من یکی از دلایلی که فوتبال ما پسرفت داشته تو این سالها ، حرفه ایی نبودن بازیکنها بوده و نبود برنامه ریزی و امکانات و زیر ساختهای فوتبال و نبودن آدمهای فوتبالی .
توی تیم سپاهان من فکر میکنم ، با برخوردی که کرانچار با بازیکنها و ارتباطی که بین بازیکنها و مدیریت به وجود اومد ، از سپاهان یه تیم حرفه ایی و باشگاه مدرن نه ایده آل ولی در سطح ایران یه تیم قهرمان ساخت.

نقش یک بازیکن حرفه ای در راستای کمک به سرمربی در تنگناها رو چگونه ارزیابی میکنید .

من فکر میکنم اگه بازیکن حرفه ای باشه و خوب تغذیه و خوب استراحت داشته باشه مربی دستش برای استفاده از بازیکنها بازه و این عامل موفقیت میشه .

مربی بزرگی به نام آرسن ونگر میگه ، چیزی که در فوتبال تعیین کننده است ، فقط تمرین و تلاشه ، این موضوع به صورت کلی در فوتبال ایران چه جایگاهی داره و در فصلی که گذشت در سپاهان چه نقشی داشت ؟
ما تو سپاهان ثابت کردیم که این حرف درست نیست که با رفتن ستارهها تیمی سقوط میکنه یا قهرمان نمیشه . تمرین و تلاش در کنار امکانات همیشه باعث موفقیت میشه که ما از وقتی کرانچار اومد این شرایط رو داشتیم .

موضوع وجود ستاره ها رو شما خیلی خوب درک میکنید ، فصل گذشته در تیمی بودید که پر از ستاره بود اما با مشکلات خاص خودش ؛ و این فصل هم در تیمی بودید که با وجود کمتر بازیکنان نامدار ،  و با زیرساختهای مناسب نتیجه موفقی گرفتید ، چه تفاوتی بین این دو هست ؟

بله ، همیشه ستارهها تعیین کننده نیستند .
تو استیل آذین مدیریت تصمیمات اشتباه ، درگیری مدیر عامل با مالک باشگاه ، مدیر عامل با بازیکنها ، عامل سقوط بود . من فکر میکنم ستارهها احتیاج به مدیریت دارن که تو استیل نبود ولی سپاهان مدیریتشون هم تو زمین و هم بیرون زمین داشت . مهمترین تفاوت برمیگرده به مدیرت کردن درست و اصولی .

به نظر شما ، در فوتبال ستاره به کی میگن ؟

در فوتبال ستاره به کسی میگن که از نظر کیفیت و تکنیک در سطح بسیار بالایی باشه ، البته شخصیت یه ستاره رو هم داشته باشه .

برای تبدیل شدن یک بازیکن رده های پایه به یک ستاره شما چه توصیه ای میکنید ؟

من فکر میکنم ، تنها چیزی که تو ایران بهش توجه نمیشه تیمهای پایست . بازیکن تو ۲۰ سالگی تازه باید بقل پا یاد بگیره !
فکر میکنم این یه بحث مفصل نیاز داره ، چون بازیکنها باید از نظر فنی و از نظر روحی و شخصیتی تحت تعلیم باشه که تو ایران این امکان نداره . تو ایران تیمها از حاصل دست رنج باشگاههایی مثل ملوان و فجر سود میبرن و به فکر بازیکن سازی تو رده های پایه نیستند .

آیا این معضل به خاطر ورود افراد نا آشنا با فوتبال است ؟ یا عمر کوتاه مدیریت ؟

آره ، هر دو هست و تاثیر مستقیم داره ، متاسفانه الان تو فوتبال ما هم این اتفاق در حال رخ دادنه .

یه بازیکن به نام محرم نوید کیا از ۱۷ سالگی در سپاهان رشد و پیشرفت میکنه ، این حکایت از زیرساختهای مناسب در این باشگاه داره ، چرا در باشگاههای دیگه ایران این نمونه ها کم مشاهده میشه ؟

خوب صدر درصد همینه ، باشگاههای دیگه به دلیل عمر کوتاه مدیریت و وجود افراد غیر فوتبالی این اتفاق می افته .
نکته مثبت سپاهان تو اینه که مدیرش همه فوتبالی و از جنس بازیکنها و از خود خانواده سپاهان هستند ، مثل آقای رحیمی ، ساکت ، تاج ، خوروش و خیلیهای دیگه .

در مرحله بعدی لیگ قهرمانان آسیا با استقلال باید روبرو بشید ، نظرتون در مورد این بازی چیه ؟

خوب خیلی بده که یکی از نماینده های ایران تو این مرحله حذف میشه . کار ما هم سخت میشه ، چون استقلال میاد یه بازی دفاعی و بسته جلوی ما به نمایش میزاره .

برای فصل بعد چه برنامه ریزی دارید ؟

فعلا که صحبتی نشده و مذاکره ای نداشتم .

آقای اشجاری ازتون تشکر میکنیم و بهترینها رو چه در ورزشتون و چه درزندگیتون براتون آرزومندیم ، یه نظر در مورد وب سایت ما بدید و با این رویکرد آموزشی به نظرتون چه جایکاهی میتونه پیدا کنه ؟ https://www.press90.com/

مرسی ، هنوز ندیدم داداش ، سایت رو دیدم نظرمو میگم .

دیدگاهتان را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.