//سپاهان پرچمدار مکتب اصولی ورزش

سپاهان پرچمدار مکتب اصولی ورزش

سپاهان پرچمدار مکتب اصولی ورزش

در آخرین روز لیگ یازدهم حرفه ای ایران،سپاهان در برابر مس سرچشمه سقوط کرده متوقف شد اما تک امتیاز همین بازی حکم به قرار گرفتن طلایی پوشان سپاهان بر بام فوتبال ایران داد.
شاید چند سال پیش که فوتبال ایران تنها در سیطرهً پایتخت نشینان بود و قهرمان هایی به جز پرسپولیس و استقلال نداشت تا تنها افتخار باشگاه های شهرستانی،عنوان بهترین تیم شهرستانی باشد،کسی فکر نمی کرد روزی تیمی از شهری به جز تهران یدک کش عنوان پر افتخار ترین باشگاه لیگ برتر ایران باشد!اما قهرمانی های سپاهان در سال های اخیر پایانی بود بر این باور!
گرچه قهرمانی سپاهان در فوتبال پررنگ تر و جذاب تر از دیگر رشته هاست اما کلیات عملکرد این باشگاه پیام آور سرفصل های تازه ای در ورزش قهرمانی است.چراکه پیش از این قهرمانی های دیگر باشگاه ها یا به عبارتی صحیح تر دیگر تیم ها که همیشه واژهً بهترین،پرافتخار ترین ومحبوب ترین را به دنبال دارند تنها محدود به فوتبال بوده و دیگر هیچ!در واقع آنها تمام پتانسیل و تمرکز خود را به موفقیت در فوتبال معطوف کرده تا از این راه به هرآنچه می خواهند چه از لحاظ شهرت و چه محبوبیت برسند!موفقیت،شهرت و محبوبیتی که بیشتر به رویا می ماند تا واقعیت!!!
اما حکایت سپاهان به جز اینهاست.به جرات می توان گفت روزی که محمدرضا ساکت فارغ از خصوصیات روحی و اخلاقی فردی اش به دنیای ورزش ورود کرد،سکان هدایت مجموعا ای را به دست گرفت که اعتبار چندانی نداشت!در واقع ساکت چرخ مجموعه ای را دوباره به حرکت در آورد که سالها بی حرکت و ساکن،تنها دلخوش به آزاره و تاریخچه اش بی مصرف مانده بود. آوازه ای که اگر چه چندان فراگیر نبود اما به یقین محبوبیتی فراوان در میان اصفهانی ها داشت.
در آن سالها اما سپاهان و هرم مدیریتی اش که چشم به افق های دور دست داشتند فارغ از فرضیه نتیجه گرایی،با برنامه ریزی مدون و اصولی پله های ترقی را آرام آرام طی کردند تا سرنوشتشان بر خلاف باشگاه هایی نظیر شاهین بوشهر،استیل آذین یا گروه صنعتی مس باشد تا حضور متداوم در سطح اول همه ورزش ها در کنار تجربه اندوزی هرم مدیریت ،نتیجه ای به جز تولد مکتب اصولی سپاهان به همراه نداشته باشد و در طول یک دهه نام سپاهان به معنای واقعی یک باشگاه فعال در همه ورزش ها بدرخشد.کیمیایی دست نیافتنی که همیشه جامعه ورزش ایران از نقصان آن آسیب دیده است!
برکناری ساکت پس از سال ها وتغییرات گسترده در راس مدیریت باشگاه اما نگرانی ها از وقفه در ادامه روند رو به رشد این باشگاه را به همراه داشت،نگرانی هایی که خیلی زود مشخص شد کاملا بیهوده بوده چرا که سپاهان مسلح به مکتب شده بود و حالا پرچمدار باشگاه داری در ایران است.پرچمدار از این حیص که فعالیت ها در این باشگاه نه بر پایه سلیقه های شخصی بلکه بر اساس راه و روش مدرن باشگاه داری اداره می شود.قهرمانی تیم های سپاهان در رشته های مختلف گواه این ادعاست.
اما جالب تر از همه اینکه سپاهان قهرمان که حالا بر افتخار ترین تیم ایران است نه روزنامه ای منتصب به خود دارد،نه ورزشگاهی اختصاصی دارد و نه مدیر عاملش نقش اول در رسانه ها بازی می کند.شاید خیلی ها حتی نام رحیمی هم به گوششان نخورده باشد و این یعنی که جلوس بر صندلی بزرگی ،نه نیازمند شوهای رادیو تلویزیونی است و نه نیازی به سر تیتر شدن در جراید و نشریات دارد!!بزرگی و بزرگ بودن راه و روشی مدرن و به روز دنیا را طلب می کند که در قاموس ورزش ایران مضرابی از اعراب ندارد.
راه و روشی که حالا سپاهان تنها صاحب آن در ایران است.مکتبی که می تواند بهترین الگو برای مدیران غول مدعا و نتیجه گرایی باشد که هر روز به نوعی در ورزش رخ نمایانده و عرض اندام می کنند.
و چه خوش روزی که دیگر مدیران هم به دور از منیت ها و غرور کاذب با کپی برداری از کارنامه و تراز مثبت این تنها باشگاه به معنای واقعی،تلاشی بی غرض در اعتلای ورزش ایران داشته باشند.

با تشکر از : سعید عبدالمجید

۱۳۹۱-۲-۲۴ ۱۱:۱۵:۵۴ +۰۰:۰۰ اردیبهشت ۲۴ام, ۱۳۹۱|فوتبال ايران|۰ نظر

دیدگاهتان را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.