/, سایر مطالب, کتاب مربیگری فوتبال, مقاله هاي مربيگري/دانلود کتاب مربیگری فوتبال چیست و چه باید کرد ؟

دانلود کتاب مربیگری فوتبال چیست و چه باید کرد ؟

مربیگری فوتبال چیست و چه باید کرد ؟

در ابتدا خدمت همه دوستان و استادان و کلیه کسانی که بنده در نزد آنان مقدار یک شاگرد و نو آموز را دارم  عرض کنم ، این مقاله هرچند کوتاه برداشت شخصی که در این مدت از مربیگری داشته ام است و هیچ گونه قصد ندارم تا عقیده شخصی ام را به کسی تحمیل کنم .
مربیگری فوتبال به عبارتی هدایت ، کنترل و آماده سازی یک تیم برای روز مسابقه و دنبال کردن هدفی مشخص به نام موفقیت است . در مربیگری فوتبال علم مربیان دلیلی بر بهتر بودن آنان نیست ؛ به عنوان مثال تعریفی که بنده از یک پاس دارم ، شاید فرگوسن هم داشته باشد ، اما دلیل تمایز بنده و فرگوسن ، طرز فکر و برداشت شخصی از فوتبال است . ساده تر بگویم که مربی در گوشه دنیا ، سیستم ۳-۳-۴ را به نوعی در زمین پیاده میکند که تیم حالت تدافعی میگیرد ، و کسی هم از این سیستم به نحوه حمله استفاده میکند یا کسی مثل آرسن ونگر خرید بازیکنان جوان در نزدش ارجعیت دارد و خیلی ها هم هستند که طرز تفکر او را مورد نقد قرار میدهند ! امیدوارم منظورم را توانسته باشم برسانم .
نکته ای هم که لازم به ذکر این است که بنده علم یک مربی را به هیچ وجه رد نکردم و فقط در حالت برابری علم دو مربی عرض کردم .
در ادامه به بررسی فاکتورهای یک مربی می پردازیم .

مدیریت
شما در مربیگری باید در ابتدا مدیر خوبی باشید . در این راه باید نه تنها مطالعه داشته باشید بلکه باید به صورت عملی کارکنید . با مدیریت صحیح میتوانید از تمرینات خود حداکثر استفاده را کنید ، فرض کنید اگر در تیم مدیریت نباشد و فقط یک بازیکن بی نظمی کند چه مدت زمانی از تمرین اتلاف شده است ؟
هیچگاه مربی نباشید که در کارتان دخالت می شود ، اشتباه نکنید مشورت با دخالت به کلی فرق میکند . اگر مربیان موفق دنیا را ببینید همه کاره تیمشان هستند ( آرسن ونگر ،فرگوسن،گواردیولا، مورینیهو ، یورگن کلوب و … )
 اما به طور مثال که از این نمونه ها در فوتبال کشورمان به وضوح دیده میشود ، مربیانی که اجازه میدهند در کارشان دخالت شود را هم بررسی کنید که چه روزگاری دارند ؟
  فراموش نکنید مدیریت مثلا : رده کودکان با مدیریت رده بزرگسالان دو مبحث جداگانه را می طلبد ، پس اینگونه نتیجه میگیریم که رفتار با هر رده و هر شخص متفاوت است . در فوتبال پایه زمانی که بازیکن اشتباه میکند پلیس بودن کار آسانی است ، اما کار با ارزش و کاراصلی شما ، معلم بودن است ، همین نکته در فوتبال بزرگسالان فرق میکند و گاها لازم است بازیکن با تنبیه روبرو شود .
فراموش نکنید صمیمی بودن و تشویق نه تنها خللی در مدیریت ایجاد نمی کند ، بلکه باعث مدیریت بهتر نیز میشود .
تجربه شخصی بنده : اگر در تیم تان برای بازیکن پول نیست ، لااقل احترام وجود داشته باشد .

بیان صحیح و قدرت انتقال
یکی از مهمترین فاکتورهای یک مربی بیان اوست . شما اگر بیان درست داشته باشید میتوانید به راحتی هر آنچه در تفکر شما میگذرد به بازیکن بفهمانید . در صحیح صحبت کردن بسیار تلاش کنید و از تکه کلام میان صحبتهایتان بپرهیزید . کسانی که تکه کلام میان حرف زدن دارند دارای هوش پایین تری هستند ، به دلیل اینکه برای جمله بندی ، جمله بعدیشان نیاز به یک ایستگاه دارند تا بتوانند جمله بعدی را به زبان بیاورند .
زیاد سخت نیست ، فقط سعی کنید شمرده ، شمرده و با صدایی که همه بازیکنان بشنوند حرف بزنید . به این دلیل میگویم شمرده حرف بزنید که دیگر نیازی نیست برای برقراری جملات از تکه کلام میان صحبتهایتان استفاده کنید و همان شمرده حرف زدن باعث میشود زمان مناسب برای اینکه در جمله بعدی چه میخواهید بگویید فراهم میشود ، مطمئن باشید کسی متوجه نخواهد شد که شما از چه تکنیکی برای حرف زدن استفاده میکنید .

آماده سازی و تمرین
زمانی که تیمتان وارد زمین میشود شما در طول ۹۰ دقیقه ، ۳۰ درصد شانس دارید تا به تیمتان کمک کنید و در حقیقت ۷۰ درصد کارتان را قبل از ورود به زمین ودر زمین تمرین انجام داده اید .
آماده سازی شامل آماده سازی روحی بازیکنان ، ایجاد حس برتری و رسیدن به موفقیت ، تقویت انگیزه و پیروزی ، تمرینات مداوم و سخت و چند مورد دیگر که شاید از قلم افتاده باشد است .
یکی از بزرگترین مربیان دنیا آرسن ونگر میگوید : داشتن بازیکن ستاره دلیلی بر موفقیت نیست در فوتبال فقط باید کار کرد ، کار کرد و کار کرد .

کوچینگ
کلیه فعالیتهایی که برای هدایت تیم از انتخاب سیستم بازی ، چیدن بازیکنان در زمین ، نحوه بازی ، تعویضهای در حین بازی ، مشاوره های کنار زمین ، انتقال روحیه از کنار زمین را کوچینگ میگویند .
در قرار دادن بازیکنان در زمین از نام بازیکنان چشم پوشی کنید و فقط عملکرد آنان در تمرین ملاک برای شما باشد . هیچگاه نترسید از اینکه بازیکنی در تمرین خوب بوده است اما کم نام و نشان بودنش باعث عدم قرار گرفتنش در ترکیب شود .
باز هم میگویم : هیچ گاه نترسید ، هر آنچه که فکر میکنید صحیح است و با مشاوره از همکارانتان آن را انجام دهید و به یاد داشته باشید اگر کسانی از کارتان راضی نیستند و شما مقبول آنان نیستید ، حدا اقل خود را قبول داشته باشید و به خود اطمینان کنید .

بازسازی پس از بازی
یک بازی ۹۰ دقیقه است ، اگر شما یک بازی را واگذار کردید ، بازی بعد را در پیش رو دارید ، اگر تیمتان نتواسنت موفق شود باز هم زندگی در جریان است و تمام نشده است پس باید کاری کرد بازیکنانتان زندگی را نبازند و در عین حال اگر در یک بازی پیروز شوید بازی بعدی هم هست و اگر به موفقیت رسیدید ، جنبه موفقیت هم وجود داشته باشد .
در مرتبه اول شخص خودتان ، کادر فنی و بازیکنان را برای روزی شکست و پیروزی آماده کنید این میزان را در بعد از هر بازی نیز رعایت کنید .

و در آخر در چند جمله عرض کنم که فوتبال و یا هر ورزش دیگر و  نه تنها ورزش بلکه هر کاری را باعشق انجام دهید ، نظر منتقدانتان برایتان بی ارزش باشد و آنچه که مهم است خود شما هستید . برای فوتبال باید اشک ریخت ، سختی کشید ، بی مهری دید و در میابید که فوتبال جز کنار هم بودن بهانه ی دیگری ندارد .
در فوتبال انسانها و ارزش آنها را خواهید شناخت . کسانی که از انسانیت دم میزنند مورد امتحان قرار میگیرند ، پس تلاش کنید تا‌ در این امتحان نمره قبولی کسب کنید .

مربیگری فوتبال چیست و چه باید کرد ؟

۴ نظرات

 1. مرتضی ۲۲ بهمن ۱۳۹۱ از ۱:۲۴ ب.ظ پاسخ دادن

  با سلام چرا این کتابی که برای دانلود گذاشته اید دانلود نمی شود ؟ با تشکر لطفا راهنمایی کنید…………

 2. محمد ۷ فروردین ۱۳۹۲ از ۵:۴۰ ق.ظ پاسخ دادن

  سلام.خیلی ممنون از سایت خوبتون.ولی این فایل مشکل داره و دانلود نمیشه.لطفا بررسی و درستش کنید.با تشکر از شما

 3. amir ۶ آبان ۱۳۹۶ از ۴:۳۸ ق.ظ پاسخ دادن

  میخواستم بدونم اگه کسی تجربه بازی کردن فوتبالو نداشته باشه آیا امکانش هست بتونه مربی بشه ؟ و اگا هست میشه راهنمایی کنین
  ممنون

  • محمد احمدی مقدم ۲۱ آبان ۱۳۹۶ از ۱۱:۳۴ ب.ظ پاسخ دادن

   سلام عرض شد دوست عزیز .
   این یه امر بدیهی هست که فوتبالیست خوب بودن دلیل بر خوب بودن در زمینه مربیگری نیست .
   شما میتونید با تلاش ، کسب علم و ممارست در مربیگری ، پس از گذشت چند سال به یک مربی خوب تبدیل بشید .
   برای یک مربی خوب شدن در شرایطی که بازیکن فوتبال نیستید ، موارد زیر رو پیشنهاد میکنم :
   ۱ – کار در کنار یک مربی مناسب به عنوان دستیار
   ۲ – شروع از رده های پایه
   ۳ – مطالعه و کسب معلومات به لحاظ تئوری و کسب تجربه اونها در میدان عملی
   ۴ – تحصیل در رشته تربیت بدنی بسیار میتونه کمک کنه ( مشروط به این که فقط به محتوای دانشگاهی خلاصه نشه )
   ۵ – یادگیری زبان انگلیسی
   ۶ – گذراندن دوره های مربیگری

دیدگاهتان را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.