/, آناليز بازيها, آنالیز فوتبال, بازیهای داخلی/آنالیز بازی پرسپولیس و استقلال در دربی ۷۵

آنالیز بازی پرسپولیس و استقلال در دربی ۷۵

آنالیز بازی پرسپولیس و استقلال در دربی 75

بدون شک هر بیننده بدون داشتن تخصص در فوتبال به ضعیف بودن دربی ۷۵ اذعان خواهد کرد . هر چند برخی از افراد نیمه نخست را زیباتر تلقی میکردند ، اما باید گفت : در نیمه نخست نیز هیچ کدام از تیمها نتوانستند خطر خاصی را بر روی دروازه حریفانشان به وجود آورند .


ترکیب و تاکتیک پرسپولیس در این دیدار

 

انالیز بازی پرسپولیس

ژوزه مانوئل با توجه به عملکرد بازیکنانش در بازیهای گذشته و نداشتن یک هافبک تدافعی ( مصدومیت سوسا ) تغییرات زیادی را در چینش و ترکیب سرخ پوشان اعمال کرد . او درون چهار چوب از نیلسون استفاده کرد و ریسک دوری  مقطعی شهاب گردان از میادین را نپذیرفت .
با استفاده از حسین ماهینی به عنوان دفاع راست ، سید جلال حسینی و بنگر به عنوان مدافع میانی و نورمحمدی در سمت چپ با چهار مدافع کار خود را آغاز نمود . در این بازی سید جلال حسینی ، بنگر و نورمحمدی به صورت ایستا فعالیت داشتند تا خلا نبود هافبک دفاعی و ضعفهای احتمالی پولادی که به عنوان هافبک تدافعی قرار داشت را بپوشانند .
هر چند ماهینی در سمت راست قادر به حرکت به جلو و نفوذ بود و حرکات ترکیبی از سمت راست با مهدوی کیا انجام میداد .
در میانه میدان علی کریمی و پولادی به عنوان دو هافبک تدافعی فعالیت داشتند اما با این تفاوت که کریمی فضای حرکتی بیشتری برای نفوذ و استفاده از دریبل در اختیار داشت ، که چند بار نیز با چنین حرکاتی موفق شد تا فضای شوت زنی را برای هم تیمیهایش فراهم کند . موقعیت شوت زنی که محمد قاضی در نیمه نخست به بیرون زد شاخص ترین حرکت پایه ریزی شده کریمی از این تاکتیک بود .
مهدوی کیا در سمت راست ، فشنگچی در سمت چپ و غلامرضا رضایی سه بازیکن سرعتی بودند که به محض چرخش توپ در یک سوم زمین استقلال برای تصاحب توپ و پرس اقدام میکردند . غلامرضا رضایی در هر سمت زمین استقلال بازی جریان داشت با سرعت بالای خود برای پرس حرکت میکرد و بسته به هر موقعیت از جناهین مهدوی کیا و فشنگچی در همان سمت برای افزایش فشار در پرس برای توپ گیری به کمک رضایی میشتابیند .
هر چند رضایی درفرصتهای پیش آمده حرکت های پا به توپی را از خود نشان داد .


ترکیب و تاکتیک استقلال در این دیدار


آنالیز بازی استقلال

قلعه نویی در این دیدار تمام تمرکز تیمی اش در فاز حمله را منعطف پشت دفاع و هافبک حریف کرده بود و با توجه به کوتاهی قدی پایین نیلسون و اشتباهات او در خروجها حساب ویژه ای بر روی  سانتر از جناهین باز کرده بود .
قلعه نویی در دفاع نیز با وجود نبود خسرو حیدری از حمودی در دفاع راست ، منتظری و عمران زاده در میانه دفاع و از صادقی به عنوان مدافع چپ بهره میبرد .
در نیمه نخست به خوبی نمایان بود که حمودی ، عمران زاده و صادقی به صورت ایستا فعالیت میکردند و گاها پژمان منتظری حرکات پا به توپ را انجام میداد . این سبک بازی مدافعین استقلال بیشتر به دلیل نفوذهای خوب هافبکها کناری و حرکات مثبت پا به توپ علی کریمی در میانه زمین و حرکتهای سریع رضایی برای پرس  بوده است .
استقلال که بیشترین تمرکزش را برای استفاده از توپهای پشت هافبک های پرسپولیس به خاطر عدم وجود هافبک دفاعی مناسب گذاشته بود اما بکارگیری سید جلال حسینی ، نورمحمدی و بنگر و از طرفی پولادی به عنوان بازیکن ایستا ، تاکتیک استقلالیها به نوعی خنثی گشت .
تاکتیکهای دو تیم برای این بازی چیزی شبیه به این سبک بوده اما در وافع چیزی که بینندگان دیدند منافات بسیاری با این تاکتیکها دارد . پرسپولیس در نیمه نخست توپهای خوبی را تا پشت محوطه استقلال می آورد ، اما تمرکز کافی برای استفاده از موقعیتها را بازیکنان این تیم نداشتند .
انتقال زیاد بازی به جناحین ، بلند شدن توپ ، وقفه بیش از حد در بین بازی نیمه دوم ، ایستا بازی کردن بازیکنان متعددی در دو تیم ، اشباهات متعدد در آستانه رسیدن به محوطه جریمه از دیگر دلایلی بود که از جریان بازی زیبا جلوگیری میکرد .

راهنمای دیاگرام
راهنمای دیاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.