/, آنالیز فوتبال, بازیهای داخلی, ترجمه مقاله ها و آناليزها/آنالیز بازی الهلال برابر استقلال – دور رفت باشگاههای آسیا

آنالیز بازی الهلال برابر استقلال – دور رفت باشگاههای آسیا

آنالیز بازی الهلال برابر استقلال - دور رفت باشگاههای آسیا

در آخرین دیدار دور رفت مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا در گروهD استقلال تهران در خانه الهلال به میدان رقت که در پایان این دیدار شاگردان امیر قلعه نویی به یک پیروزی دلچسب دست یافتند .
آنالیر این دیدار توسط دوست خوبم آقای مهیار اسعد انجام شد که در این مطلب میتوانید به مطالعه جزییات این دیدار بپردازید .

نیمه اول
شماتیک شوت الهلال :

شماتیک شوت الهلال

نیمه اول
الهلال ۶ شوت در نیمه اول به سمت دروازه استقلال نشانه رفت که بررسی جزئی شوت ها به شرح زیر است:
شوت اول: (شماره ۲۹) WOT(ضربه به سمت دروازه با اختلاف زیاد)
شوت دوم:(شماره ۱۰) NM (ضربه به سمت دروازه با اختلاف کم)( ضربه ایستگاهی)
شوت سوم:(شماره ۱۰) WOT (ضربه به سمت دروازه با اختلاف زیاد)
شوت چهارم:(شماره ۱۰) PST (ضربه ضعیف در چهرچوب)
شوت پنجم:(شماره ۳۳) GST (ضربه خوب در چهارچوب)
شوت ششم:( شماره ۲۴) GST (ضربه خوب در چهار چوب)
:

شربات شوت الهلال

با دقت در این شماتیک به این نکته پی میبریم که تمامی شوت های الهلال با استفاده از تو زدن بوده است و این امر نشان دهنده برنامه ویژه این تیم برای تو زدن و استفاده از شوت بود(کاری که آرین روبن در گذشته ای نه چندان دور و مسی و رونالدو در حال حاضر در فوتبال روز دنیا به نحو احسنت انجام می دهند)
از ۶ شوت الهلال ، ۳ شوت را شماره ۱۰ اینم تیم یعنی شلهوب زده است ولی در زدن ضرباتش دقت لازم را نداشت ، چه بسا اگر بیشتر دقت داشت میتوانست دروازه استقلال را با خطر مواجه سازد.

شماتیک شوت استقلال :

شماتیک شوت استقلال

استقلال در این نیمه تنها سه شوت به سمت دروازه الهلال روانه کرد.
شوت اول: (موسوی) WOT(شوت به سمت دروازه با اختلاف زیاد)
شوت دوم: (حاتمی) WOT – WO (شوت به سمت دروازه با اختلاف زیاد- از دست دادن موقعیت گل)
شوت سوم: (موسوی) WOT – WO (شوت به سمت دروازه با اختلاف زیاد- از دست دادن موقعیت گل)
چیزی که در آمار شوت زنی استقلال در نیمه اول به چشم میخورد عدم شرکت هافبک ها در شوت زنی است، که این یک نقطه ضعف به حساب می آید و باعث ایجاد تمرکز در بین مدافعین تیم حریف شده.
شماتیک سانتر الهلال در نیمه اول :

سانترهای الهلال

الهلال در این نیمه ۱۸ سانتر به روی دروازه استقلال داشت که امار نسبتا زیادی است.
اکثر سانتر های الهلال با دفع توپ از سوی مدافعان استقلال همراه بود که۲ دلیل دارد؛ دلیل اولِ آن وجود سه مدافع بلندزن در خط دفاعی استقلال بود(صادقی-عمران زاده-منتظری) و دلیل دوم آن بی دقتی و به اصطلاح نپخته بودن سانتر های الهلال.
نکته ای که در مکان سانترهای الهلال به چشم میخورد این است که اکثر آنها از سمت چپ الهلال طرح ریزی شده است(جایی که زوری و نواف العابد همکاری خوبی داشتند) ولی از دقیقه ۳۰ به بعد الهلال با علم به این که سمت چپ استقلال ضعف دارد به طور چشم گیری تعداد سانترهای خود از سمت راست را افزایش دادند که این مورد را میتوان یکی از نقاط قوت بازیخوانی دالیچ دانست.

شماتیک سانتر استقلال در نیمه اول :

شماتیک سانتر استقلال

استقلال در این نیمه تنها ۳ سانتر روی دروازه الهلال داشت و جالب اینجاست هر سه سانتر توسط خسرو حیدری انجام شد. و این نشان دهنده دو ضعف است،۱- عدم مشارکت دفاع راست استقلال در دورزدن ها(منتظری) که البته میتوان توجیه مناسبی برای این امر داشت که استقلال برای خنثی کردن زوج سمت چپ الهلال از یک مدافع راست ایستا مانند منتظری استفاده کرد و تا حدودی هم در امر دفاعی موفق بود و به خواسته اش رسید.۲- عدم شرکت سمت چپ استقلال در حملات که این یک ضعف عمده و بزرگ است.

نکاتی درباره نیمه اول:
-الهلال در این نیمه ۹ کرنر بدست آورد.۲ کرنر از سمت راست و ۷ کرنر از سمت چپ و نکته جالب اینجاست که تمامی کرنر های ارسالی از سمت چپ بجز یک مورد کوتاه زده شد، واین یعنی برنامه ای را الهلالی ها برای کرنر های سمت چپ خود داشتند و میخواستند با کشاندن مدافعین به بیرون از هیجده قدم خلایی در ۶قدم استقلال ایجاد کنند که در این امر موفق نبودند و تنها در یک مرتبه از ۹ کرنر خود موفق به سرزنی شدند که البته یاسر القحطانی با اختلاف زیاد توپ را به بیرون زد.
-استقلال در این نیمه ۶ دفع توپ( یا به اصطلاح فوتبالی ها زیر توپ زدن داشت)؛ نکته جالب در این امار این است که ۴ مورد آن از دقیقه ۳۵ به بعد بوده است که به دلیل خستگی بازیکنان از جدال ۱۲۰ دقیقه ای بازی قبلشان بود.امار ۲ دفع توپ در ۳۵ دقیقه آمار مناسبی برای استقلال است و این نشان دهنده با حوصله بازی کردن استقلال در امور دفاعی و توجه به بازیسازی از دفاع است.
– استقلال در این نیمه با سیستم ۴-۴-۲ لوزی بازی کرد که در این میان دفاع های میانی صادقی و عمران زاده بودن، دفاع راست پژمان منتظری، دفاع چپ  هاشم بیگ زاده، هافبک دفاعی جواد نکونام،هافبک راست خسرو حیدری، در کنار نکونام جی لوید ساموئل که کمی جمع تر از حیدری بازی کرد و پشت مهاجمان مجتبی جباری و ایمان موسوی و فرزاد حاتمی بعنوان مهاجمان بودند .

نکاتی درباره نیمه اول

همانطور که در عکس مشاهده می شود بارها مشاهده می شد که یکی از بازیکنان الهلال به سمت توپ حرکت کرده و با خود یکی از بازیکنان استقلال را به طرف توپ می کشد و هافبک های الهلال از فضای به وجود امده در پشت بازیکن استقلال استفاده کرده و توپ را به بازیکن دیگری پاس می دهند.این نوع تله بیشتر در سیستم هایی که از مهاجمان مرکزی بلندزن استفاده نمیکنند دیده می شود .

بازیکنان الهلال

این عکس نشان دهنده نوع یارگیری و گرفتن فضا از الهلال در سمت راست استقلال (سمت چپ الهلال) است.بارها این نوع یارگیری دیده شد و استقلال با این روش یارگیری تا حد زیادی زهر دار بودن سمت چپ الهلال را خنثی کرد .

سمت چپ الهلال

با به جلو آمدن عبدالله زوری ( دفاع چپ الهلال) در چندین مرتبه فضای خالی پشت سر او به وجود آمد و این نشان از ضعف در آن ناحیه الهلال است.(همانطور که میدانید در نیمه دوم حمودی به سمت راست استقلال امد تا از این خلا که با شناخت خوب قلعه نویی در بین دو نیمه حاصل شده بود استفاده کند)

حمودی

همانطور که میبینید استقلال یک بار از فضای پشت سر مدافع چپ الهلال استفاده کرد و این موقعیت به وجود امد که با بی دقتی مهاجم استقلال از دست رفت .

سانتر الهلال

در دقایق پایانی نیمه اول چندین کرنر پیاپی برای الهلال بوجود امد.نکته جالبی که در این کرنرها وجود داشت این بود که کرنرها کوتاه زده می شد و همانطور که میبینید در عکس، تنها ۴بازیکن الهلال در محوطه جریمه الهلال حضور دارند و بقیه بازیکنان در پشت محوطه حضور دارند که دلیل آن ایجاد خیمه روی دروازه استقلال و نگه داشتن فشار روی خط دفاعی استقلال بود که تا حد زیادی نیز موفق شدند در دقایق پایانی نیمه اول با کرنرهای پیاپی استقلال را تحت فشار قرار دهند .

فضاهای پشت مدافعین

این صحنه بارها در نیمه اول دیده شد که فضای زیادی پشت سر هاشم بیگ زاده وجود داشت و با توجه به اینکه بیگ زاده در کارهای هجومی هم موثر نبود، بیان میکند که بیگ زاده دچار نوعی سردرگمی در این بازی بود و شاید دلیل تعویضش در نیمه دوم هم همین امر بود .

بیگ زاده

این مثلث در نیمه اول چندین مرتبه دیده شد.و باعث نفوذ های خسرو حیدری شد .

نفوذ های خسرو حیدری

یک پاس خلاقانه و عدم یارگیری بازیکنان الهلال؛ همانطور که در تصویر مشاهده میکنید  مدافع الهلال تک بازیکن استقلال را بخوبی مهار نمیکنند و اجازه پیشروی دادند .


نیمه دوم
شماتیک شوت الهلال :

نیمه دوم

شوت اول: (شماره ۲۹) WOT (ضربه به سمت دروازه با اختلاف زیاد)
شوت دوم: (شماره ۲۰) WH (اصابت توپ به تیر)
شوت سوم: (شماره ۲۴) GST (ضربه خوب در چهار چوب)
شوت چهارم: (شماره ۲۹) PST (ضربه ضعیف در چهار چوب)
شوت پنجم: (شماره ۸) GST (شوت خوب در چهار چوب)
شوت ششم: (شماره ۲۹) GST – GS (شوت خوب در چهار چوب- گل زدن)
شوت هفتم: (شماره ۱۲) PST (شوت ضعیف در چهارچوب)
شوت هشتم: (شماره ۲۰) PST (شوت ضعیف در چهار چوب)
شوت نهم: (شماره ۱۲) WOT (ضربه به سمت دروازه با اختلاف زیاد)
نکته جالب در مورد شوت های الهلال این است که، شوت دوم تا شوت ششم الهلال در بازه زمانی ۹ دقیقه ای (یعنی از دقیقه ۵۸ تا ۶۷) زده شد؛ که این نشان از تدابیر ویژه هجومی مربی این تیم برای رسیدن به گل در آن دقایق است که البته در دقیقه ۶۷ به هدف خودشان که رسیدن به گل بود دست یافتند.و نکته ی دیگری که باید به آن توجه کرد عدم تمرکز بازیکنان استقلال در این ۹ دقیقه بود که باعث شده بود توپ ها را بخوبی دفع نکنند و فرصت ها را برای الهلال افزایش دهند.
نکته ای دیگر در شماتیک شوت این است که، شماره ۱۰ الهلال که در نیمه اول حدود نیمی از شوت های الهلال را به سمت دروازه استقلال زده بود در این نیمه هیچ گونه شوتی به سمت دروازه استقلال نداشت که می تواند ۲ دلیل داشته باشد:۱- کهولت سن این بازیکن-۲- صدور برنامه ای از سوی کادر فنی استقلال برای یارگیری این بازیکن. همین امر دلیل تعویض این بازیکن در دقیقه ۶۰ شد.
از آن ناحیه ای که استقلال گل دریافت کرد الهلال ۳ موقعیت دیگر هم داشت که با بی دقتی مهاجمان این تیم هدر رفت. دلایل زیادی این امر دارد شاید یکی از دلایل آن رفتن امیرحسین صادقی به دفاع چپ باشد؛ بطوریکه وقتی صادقی شیفت میشد به چپ نمیتوانست در مدت زمان کوتاهی به حالت اولیه برگردد و شکافی میان او و مدافع وسط کناریش پیش می آمد که شاید دلیل دادن ۳ موقعیت گل در آن ناحیه همین امر باشد.
نکته ی دیگری که به ذهن می آید سید مهدی رحمتی است؛ جایی که او دو توپ GST و سه توپ PST را save کرد و این آمار خوبی است.

شماتیک شوت استقلال :

شماتیک شوت استقلال

شوت اول: (خسرو حیدری) GST (شوت خوب در چهارچوب)
شوت دوم: (ساموئل) PST (شوت ضعیف در چهارچوب)
شوت سوم: (ساموئل) WOT (شوت به سمت چهارچوب با اختلاف زیاد)
شوت چهارم: (برهانی) GST – GS (شوت خوب در چهارچوب – گل زدن)
استقلال تا دقیقه ۷۳ شوتی به سمت دروازه حریف نداشت! و این آمار به هیچ وجه قابل قبول نیست.
تا حدودی با دوشوت ساموئل و یک شوت خسروحیدری که  هافبک هستند، نقص نیمه اول که عدم شرکت هافبک ها در شوت زنی بود تا حدودی رفع شد ولی همچنان این نقیصه به چشم میخورد.
شماتیک سانتر الهلال :

برهانی

در ادامه یِ استراتژی اواخر نیمه اول و پی بردن به ضعف استقلال در سمت چپ که رویِ مهار ارسالها ضعیف عمل میکند، در آغاز نیمه دوم تا دقیقه ۵۲ که هاشم بیگ زاده تعویض شد تمامی سانترهای الهلال از جناح راست تیمش(چپ استقلال) انجام شد و از اینجا به دلیل تعویض هاشم بیگ زاده پی میبریم که قلعه نویی با بردن صادقی که یک مدافع ایستا هست سعی در کنترل این امر داشت که تا حدودی زیادی هم موفق شد و باعث توازن نسبی بین دو جناح شد و الهلالی ها به راه بسته خورده، و روی به سانتر کردن از جناحِ چپ خود هم کردند.
الهلال بعد از زدن گل(دقیقه ۶۷)، تا دقیقه ۸۱ هیچ سانتری به روی دروازه استقلال نداشت و در فاصله گل زدن الهلال تا گل دوم استقلال (دقیقه ۸۵) الهلال تنها یک سانتر آن هم از روی ضربه ایستگاهی به روی دروازه استقلال داشت و این یعنی عدم تمرکز بازیکنان الهلال بعد از زدن گل و روی آوردن به بازی دفاعی غیر منطقی.
در دقیقه ۸۸ شماره ۲ الهلال به جای شماره ۲۵(که شماره ۲۵ در گل دوم استقلال ضعیف عمل کرده بود) قصد ارسال از سمت چپ را داشتند ولی با توجه به تجمع و تمرکز بازیکنان استقلال در نیمه زمین خودی، اکثر ارسالهای الهلال پختگی لازمه را نداشتند و از فاصله یِ دوری ارسال میشدند که طبیعتا دفع چنین توپ هایی برای مدافعان استقلال راحتتر است.

شماتیک سانتر استقلال :

سانتر

تا دقیقه ۷۰ استقلال سه سانتر به روی دروازه داشت که تمامی آنها از روی ضربات ایستگاهی بود و مدافعان کناری و خسرو حیدری تلاشی برای ارسال به روی دروازه الهلال نداشتند.
از ۱۰ سانتر استقلال در این نیمه ، ۶ سانتر از روی ضربات ایستگاهی بود و تنها ۴ سانتر در جریان بازی بود که بوسیله ی: حیدری(از فاصله یِ دور)،صادقی(از فاصله یِ دور)، جباری و حمودی انجام شد؛‌که باز هم میبینید که نیمی از آنها از فاصله یِ دور انجام شده.
۶ سانتر از ضربات ایستگاهی نشان دهنده تعداد خطاهایِ زیاد الهلال در کناره های زمین است که اتفاقا از روی یکی از همین خطاها استقلال به گل رسید و اینجاست که به ضعف الهلال در دادن خطا در گوشه هایِ‌زمین پی میبریم.

ضربه آزاد استقلال

کرنر استقلال

شربات کاشته استقلال

جایگیری در هنگام ضربات ایستگاهی

به این ۴ عکس نگاه کنید؛‌همه یِ آنها از آن ۶ خطایی است که بازیکنان الهلال در کانالهایِ کناری به استقلالیها هدیه کردند. الهلالی ها با شناختی که از سانترهایِ خوب استقلال داشتند به این نتیجه رسیده بودند که دادنِ خطا بهتر است و میخواستند از هربه آفسایدگیری از ارسالها استفاده کنند.همانطور که ملاحظه میکنید خط آفساید الهلال با فاصله یِ زیادی از دروازه شان تشکیل میشد و در ۵ مورد هم موفق عمل کرد ولی تنها در یک مورد با اشتباه بازیکن شماره ۳۳ که در عکس پایین هم میبینید باعث شد خط آفساید به نوعی شکسته شود و استقلال به گل برسد .

گل استقلال

ضربه بازیکن الهلال به تیرک استقلال

این توپی است که به تیر دروازه استقلال اصابت کرد، نکته ای که در این صحنه فارق از اصابت توپ به تیر بنظرم آمد، عدم یارگیری بازیکنان استقلال بود، بطوریکه که همه مدافعان تنها ناظر بودند و فضایِ بوجود امده در عکس را موجب شدند که اگر بازیکن الهلال جاگیری بهتری داشت و البته اگر سرعت حمودی نبود چه بسا الهلال به گل میرسید .

موقعیت خطرناک استقلال

به فضای جلوی ۶ قدم استقلال توجه کنید،حفره ای مشاهده می شود و تنها نیاز به یک سانتر خوب و یک بغل پا بود تا دروازه استقلال باز شود.در این صحنه میتوان به جاگیری نامناسب یاسر القحطانی هم اشاره کرد، اگر خودش را از مدافعان استقلال جدا میکرد و به جلوی ۶ قدم میرفت میتوانست ایجاد خطر کند .

الهلال عربستان

صحنه گل الهلال است، مانند این صحنه سه دفعه دیگر هم مشاهده شد و بازیکنان الهلال با پاس رو به عقب باعث سردرگمی مدافعان استقلال می شدند و در یک مورد هم به گل رسیدند .

صحنه گل الهلال

این عکس می تواند کلاس آموزشی چه برای مدافعین، چه برای مهاجمین و چه برای هافبکها باشد. جباری بعنوان یک هافبک یک کنترل کرد و یک پاس بی نقص داد، این همان چیزی است که از یک هافبک انتظار می رود که جباری به نحو احسنت این کار را انجام داد.
به آرش برهانی دقت کنید، می بینید که با چه ظرافتی از تله آفساید فرار میکند.
و به مدافع الهلال نگاه کنید که به چه شکلی آفساید را پر کرده است.

-الهلال در این نیمه هم بارها کرنر بدست اورد ولی تنها در یک مورد در دقیقه ۶۲ موفق شد ضربه سر اول را بزند که این یک نقص عمده برای الهلال است و یک حسن برای استقلال که توانست در تمامی کرنر های نیمه دوم بجز یک مورد موفق عمل کند.

۲ نظرات

  1. darya ۲ تیر ۱۳۹۲ از ۱۰:۵۴ ب.ظ پاسخ دادن

    بابا حامد افرین به تو…!!!

  2. محمد ۲۷ آذر ۱۳۹۲ از ۱۱:۲۰ ق.ظ پاسخ دادن

    ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.