آموزش تکنیکهای صحیح شیرجه دروازه بانها

آموزش تکنیکهای صحیح دروازه بانی

در این مطلب به بررسی و آموزش انوع شیرجه ها در استقرارهای متفاوت بپردازیم . این مطلب تهیه شده توسط دوست عزیزمون آقای حمیدرضا ظهرابی است .

شیرجه و استفاده از- دست بالا
دروازه بان می تواند از شیرجه های بالا و با  استفاده از دست بالا از حداکثر توانایی خود در رسیدن به محیط بالا ی دروازه  استفاده نماید و  حتی انرزی  زیادی صرف شیرجه نشود
زمان یادگیری این روش توپ گیری  نسبت به  قدرت، چابکی، انعطاف پذیری، زمان کمی طول می کشد. دروازه بان هایی  که  کیفیت بالایی دارند ، قادر به اجرای این نوع تکنیک است.


چرا استفاده از دست بالا؟


شیرجه با دست بالا

 

هنگامی که شوت به سمت  بالا و  گوشه های بالای  دروازه زده می شود ، بسیار بحث در مورد این   است که کدام  دست دروازه بان باید از استفاده شود  و سعی کند توپ را دریافت کند یا از چارچوب خارج نماید  . برخی از مربیان خواستار استفاده از "دست پایین" هستند ، در حالی که دیگران با استفاده از دروازه بان از دست  مورد علاقه و یا غالب دست مدافع هستند ما در دروازه بانی  حرفه ای به شدت به استفاده از "دست بالا"  برای تمام توپ های که به بالا زده می شود هدف  قرار می دهیم .

 

استفاده از دست بالا

 

در اینجا ما می بینیم که تلاش دروازه بان با "دست بالا"، دروازه بان قادر به پوشش تقریبا  تمام مسیر در نیمه بالای دروازه است و یا در این مورد، از دست چپ برای یک شوت به گوشه سمت راست بالای دروازه  توسط  دروازه بان که از دست چپ استفاده نموده است  محیط کمتری را نسبت به  استفاده از  دست بالا در توپهای بلند  در کنترل دلرد .

 

آموزش دروازه بانی

 

با استفاده از دامنه حرکت در مفصل ران، دروازه بان قادر نخواهد بود تا رسیدن به فضای  بالا  هم از لحاظ زمان و هم کشش بدن  برسد  نسبت به زمانی که او با استفاده از "دست بالا" حرکت می کند  در این مثال، او قادر به پوشش منطقه تحت crossbar نیست .

 

crossbar

 

 

شیرجه دروازه بان

 

برخی از مربیان این نظر را هنوز باور دارند که می توان از دست پایین برای گرفتن توپ های بالا استفاده نمود . مشکل این است که دروازه بان باید طیف کامل حرکت خود را  از طریق باسن برای رسیدن به  توپ  و استفاده از همان ارتفاع و فاصله ای که او می تواند "دست بالا" انجام دهد را استفاده نماید  در شیرجه با استفاده از "دست بالا" تنش بسیار کمتری  در سراسر بدن وجود دارد.
همچنین دروازه بان در زمان استفاده از "دست پایین" اگر توپ به هر دلیلی تغییر مسیردهد .  در محدودیت انعطاف پذیری خواهد بود  و قادر به دوباره تنظیم کردن  موقعیت بدن خود نیست ، در حالی که دروازه بان با استفاده از "دست بالا" می تواند تنظیم دوباره موقعیت بدن و حرکت آزادانه در هر جا را داشته باشد .
با استفاده از "دست بالا" دروازه بان نیز قادر به شیرجه رفتن بیشتر و سریع تر خواهد بود و حفظ موقعیت را در یک موقعیت طبیعی تر  دارد ، چرا که تمام بدن خود را در حال حرکت در همان جهت (زنجیره جنبشی) متمرکز شده است.
این نیز واقعیت علمی است که کوتاه ترین فاصله بین دو نقطه یک خط راست است. با داشتن قوس قسمت بالای بدن دروازه بان با استفاده از "دست پایین"  باعث از دست دادن ۱-۲ اینچ از  مقدار کشش فاصله   می شود  .
آخرین چیزی که برای در نظر گرفتن جایگاه دروازه بان بر بدن فرود است. دروازه بان که با استفاده از «دست بالا» است، تمایل دارد به صورت موازی با زمین است. او به لمس کردن برای اولین بار با بازوها و قسمت بالای بدن، باسن، و پس از آن در نهایت به پاها تمایل می یابد . این کار او را در یک موقعیت عالی بعد از شیرجه و راحت  قرار می دهد . دروازه بان که با استفاده از "دست پایین" تمایل به زمین عمود به زمین را داشته باشد. او در اغلب موارد  در حال فرود و به زمین رسیدن ابتدا  پا و یا زانو ، به دنبال آن  لگن، قسمت بالای بدن و سرانجام بازوها و سر. این می تواند در یک فرود سنگین با  ضربه خوردن  و فشار بر بدن  تحت تاثیر قرار داده شود .

 

آموزش گلری

 

بیشتر بخوانید :  تمرينات گرم كردن همراه با توپ

حرکت مقدماتی
دروازه بان نیاز به ارزیابی پرواز توپ را در سریع ترین زمان  و تصمیم گیری جهت  حرکت توپ (چپ، راست و یا راست؟) دارد .
وقتی دروازه بان جهت توپ را تعیین کرده است و او برای اولین حرکت  باید نیمه فوقانی بدن (سر، شانه ها، دست ها) را در جهت توپ قرار دهد .
هنگامی که دروازه بان در جهت توپ است تکیه و حرکت خود را جهت  توپ مشخص می کند ، حرکت به سمت توپ این امر بستگی به فاصله و سرعت است و به مسیر حرکت توپ  بستگی دارد. برای فواصل کوتاه او می تواند یک گام به چپ یا راست  حرکت کردن ، استفاده کند و برای مسافت های طولانی ترقرار دادن پاهها بصورت  اجرا متقاطع. در اغلب موارد دروازه بان به حرکت های  اضافی  نیاز ندارد.


نکات کلیدی
•    چشم بر روی توپ
•    موقعیت دست به دست "آماده"
•    باسن  و شانه ها در جهت توپ
•    گام مختلط یا متقاطع گام

حرکات مقدماتی دروازه بانی

ackswing / بازیابی حرکت
برای شیرجه بلند و . ایجاد توازن باید  . پای عقب برداشته تا زمانی که پا به سطح با باسن دروازه بان (موازی با زمین). این به شما این امکان را می دهد که دروازه بان قسمت بالای بدن خود (دست، سر، شانه ها) حتی بیشتر در مسیر توپ را به تکیه روی پای عقب  تحت کنترل داشته باشد تا زمانی که ممکن دست ها باید در موقعیت "آماده" نگه داشته شود در حالی که همیشه چشم بر روی توپ متمرکز است.


نکات کلیدی
•    چشم بر روی توپ
•    دست در دست در موقعیت "آماده"
•    افزایش برگشت پا به عنوان بالا که ممکن است (افقی)
•    خم در باسن (بسته شده)
•    خم نزدیک پا در زانو و مچ پا
•    دست، سر، شانه ها، تکیه بیشتر در جهت توپ

بیشتر بخوانید :  دانلود فيلم تمرينات هماهنگي دروازه باني

بازیابی حرکت

 

تولید نیروی  حرکت
هنگامی که توپ در فاصله  نزدیک دروازه بان به طور همزمان باید "دست بالا" را به سمت توپ حرکت داده ،  باز کردن  "پا نزدیک" به سرعت است، در حالی که حرکت  "پای عقب به سمت قفسه سینه. دروازه بان پس از اتمام این  حرکت با بردن  به جلو با باسن وپشت پایین تر است. او باید به ترتیب از بزرگترین عضلات برای اولین بار اجرا و کوچکترین عضلات آخرین برای دروازه بان برای تولید نیروی جنبش را استفاده کند این به این معنی شیرجه  دروازه بان با چهار سرران، .ئ    و سپس مچ پا است. بعد از  رسیدن به توپ و با باز کردن باسن دروازه بان
دروازه بان برای شروع فرود آماده است.


نکات کلیدی
•    چشم بر روی توپ
•    دست بالا را در مقابل حرکت توپ  قرار دهیم
•    حرکت  با پا نزدیک (چهار ساق پا، مچ پا)
•     حرکت پای عقب به سمت قفسه سینه
•    باسن درایو رو به جلو (باز کردن)
•    طاق کمر

تولید نیروی حرکت

لحظه بحرانی
"لحظه بحرانی، لحظه ای که توپ می آید در دسترس از بالا دست دروازه بان است.چشم ها باید روی توپ باشد. انگشتان باید گسترده و تماس باید با کف دست ساخته شده است. این ممکن است همیشه نمی شود امکان پذیر است و این دروازه بان فقط ممکن است قادر به گرفتن نوک انگشتان خود را بر روی توپ. مچ دست باید زاویه دار به فشار توپ بیش از crossbar یا گسترده ای از پست می باشد. باسن باید "باز" است.


نکات کلیدی
•    چشم بر روی توپ
•    انگشتان گسترده
•    زاویه مچ دست
•    باسن "باز"


لحظات بحرانی

 

بیشتر بخوانید :  شكستگي مويي و علايم بروز آن به همراه ارائه راهکارهای درمان

دنبال کنید
پس از نجات دروازه بان در حال حاضر باید در مورد فرود فکر می کنم تا با خیال راحت به عنوان امکان پذیر است. دست پایین باید اولین چیزی که اتصال زمین و شروع تماس تاثیر است. دروازه بان باید در طرف بدن با قفسه سینه و منطقه زیر بغل برای اولین بار زمین را احساس کند ، و سپس به دنبال آن لگن و در نهایت به پاها به زمین برسد .


نکات کلیدی
•    دست پایین به گرفتن  ضربه
•    قفسه سینه و بازو زمین روباز نخست
•    قرار گرفتن پاها  روی زمین لحظه  آخر
•    قرار گرفت روی پا به سرعت


دنبال کردن توپ

۴۲ نظرات

 1. erfan hasani ۱۰ شهریور ۱۳۹۲ از ۴:۳۲ ب.ظ پاسخ دادن

  من در یک تیم باشگاهی بازی می کنم ودوست دارم دروازه بانی را به خوبی یاد بگیرم

  • محمد احمدي مقدم ۱۵ شهریور ۱۳۹۲ از ۱:۵۰ ق.ظ پاسخ دادن

   به امید موفقیت شما دوست عزیز

  • میلاد مرجانی شندی ۱۰ خرداد ۱۳۹۵ از ۳:۰۷ ب.ظ پاسخ دادن

   سلام اگه اجازه بدین میتونم کمکتون کنم@miladmarjani
   این ایدی تلگراممه خواستین در خدمتم

   • طاها سیدی ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ از ۱۲:۴۳ ق.ظ پاسخ دادن

    سلام من ۱۹ سالمه می خوام دروازه بانیم خوب شه ولی نمیدونم چطوری باید مهارت زیادی پیدا کنم ممنون از لطفتون

 2. neuer ۱۹ شهریور ۱۳۹۲ از ۱۰:۰۷ ق.ظ پاسخ دادن

  سلام.خسته نباشید.
  اگه میشه فیلم های تمرینات نحوه ی شیرجه زدن صحیح دروازه بانان رو بیشتر بذارین.
  ممنون از سایتتون

 3. رضا ۲۸ فروردین ۱۳۹۳ از ۴:۳۹ ب.ظ پاسخ دادن

  سلام .خیلی ممنون از کمکتون.من علاقه ی زیادی به دروازه بانی دارم اما متاسفانه در استان ما مربی به درد بخور پیدا نمیشه (یاسوج)و بیشتر با خوندن مقالات و فیلم های آموزشی خودمو یکم بالا کشیدم اما خیلی مهارتی ندارم الن هم تو یه تیم نوجوانان بازی میکنم

 4. رضا ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ از ۱۲:۴۰ ب.ظ پاسخ دادن

  آقا من یه چیزی رو نفهمیدم موقعی که مهاجم قصد زدن ضربه رو داره من باید به تو نگاه کنم یا به عضلات پاش…؟ (برای تشخیص جهت توپ) اگه به پاش چه شکلی باید اینو بفهمم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • مرتضی ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ از ۱۰:۰۰ ق.ظ پاسخ دادن

   سلام دوست عزیز من یک دروازه بان هستم
   و می تونم شما رو کمک کنم
   وقتی مهاجم به سمت دروازه حمله می کنه و بعد قسط داره ضربه ای به سمت دروازه بزنه
   شما اول باید به توپ و بعد به پاش نگاه کنی تا ببینی توپ به چه سمتی می ره
   در فوتبال مهم ترین پست از نظر دیدگاه افراد موفق (دروازه بانی)است که خیلی به آن اهمیت داده می شه.
   دروازه بان در فوتبال نباید از کسی بترسد حتی از توپ،توپ را با عملکرد خوب می توان گرفتو بازیکن خوب را با درخشیدن خد می توان کنترل کرد.

 5. امیر حسین ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ از ۱۰:۳۰ ق.ظ پاسخ دادن

  عالی بود

 6. ایمان ۸ خرداد ۱۳۹۳ از ۳:۳۷ ب.ظ پاسخ دادن

  ممنون.استفاده کردم

 7. مجتبی ۲۲ خرداد ۱۳۹۳ از ۶:۱۵ ب.ظ پاسخ دادن

  دوست عزیز شما همیشه تمرکزت فقط باید روی توپ باشه نه چیز دیگه ای، اگر بخوای به عضلات پای مهاجم نگاه کنی ۷۰ درصد مواقع شما فریب میخوری مخصوصاً در ضربات پنالتی، ولی شما باید رفلکست سریع باشه یعنی قدرت عکس العمل شماست که نتیجه ی نهایی رو به همراه داره، شما با دیدن جهت حرکت توپ خیلی راحت میتونی مسیر توپ رو تشخیص بدی ولی این نیاز به تمرین داره که بتونی بسرعت عکس العمل نشون بدی، برای شما دوست عزیز آرزوی موفقیت میکنم.

 8. zahra ۲۵ تیر ۱۳۹۳ از ۹:۲۹ ب.ظ پاسخ دادن

  slm man soratam bad nis vali hich vaqt topai k goshe paiin mikhoraro nemitonam begiram mishe komak konid

  • omid ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ از ۱۰:۳۰ ب.ظ پاسخ دادن

   Slm age harkat ro bejolo tobgirito dorost k9ni moshkelet hal moshe hamchenin gam bardashtaneto

  • یوسف ۱۱ خرداد ۱۳۹۵ از ۱:۴۶ ب.ظ پاسخ دادن

   سلام میتونی از پاهات استفاده کنی

  • كيانچهر باستاني ۱ فروردین ۱۳۹۶ از ۳:۱۸ ق.ظ پاسخ دادن

   سلام
   من دروازه بان تیم استقلال تهران رده ی سنی امید ها هستم مشکلیم دایو رفتن ندارم.
   فقط دوست دارم شیرجه هام یه مقدار کمی نمایشی تر باشه و نمیدونم باید رو هوا تو چه حالتی باشم که قشگ بنظر برسه.
   ممنون میشم کمکم کنید❤️

 9. پرهام ۱ خرداد ۱۳۹۴ از ۴:۴۱ ب.ظ پاسخ دادن

  سلام .ببخشید در دروازه بانی من از سمت چپ خودم میتوانم شیرجه بزنم .اما از سمت راست نمیتونم اصلا .لطفا راهنمایی کنید

  • مرتضی ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ از ۱۰:۰۴ ق.ظ پاسخ دادن

   سلام دوست عزیز
   دوست عزیزم به شما یک توسیه می کنم که با دست مخالف پای مخالف کار کن تا مغز و ذهنت رو به چالش بکشی
   بعد تکرار این موفق می شی که به سمت راست هم شیرجه بزنی

 10. داوود ۲۱ آبان ۱۳۹۴ از ۷:۴۰ ب.ظ پاسخ دادن

  سلام خسته نباشید.
  من مربی دروازبانی رده ۱۰ و۱۱و۱۲سال فوتبال هستم دنبال یک پکیج آموزشی فوق العاده هستم اگرمیشود من را راهنمایی کنید.
  ممنون….

 11. ابوالضل ۷ بهمن ۱۳۹۴ از ۹:۵۴ ب.ظ پاسخ دادن

  من بیرون ودرخونه خیلی تمرین میکنم ولی نمیدونم چرا وقتی میخوام شیرجه بزنم چه زاویه ای بگیرم با این عکس هاهم چیزی نفهمیدم اگر میشه ی فیلم مفصل درباره ی همین موضوع بزارین متشکر میشم اگه این کارو بکنیددستتون درد نکنه بابت سایتتون

 12. goalkeepr ۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ از ۹:۴۱ ق.ظ پاسخ دادن

  thanks

 13. علیرصا ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ از ۵:۵۳ ب.ظ پاسخ دادن

  خیلی خوبه و به من کمک زیادی کرد میخوام بدونم جه طور از شوت تک صرب نترسم

 14. psdk ۱۹ خرداد ۱۳۹۵ از ۵:۲۱ ب.ظ پاسخ دادن

  من دروازه بان تیم هستم و شوت های زیادی میگیرم ولی گل های بدی هم میخورم . من میترسم شیرجه برای توپ بروم
  لطفا کمک کنید

 15. پدرام ۱۳ تیر ۱۳۹۵ از ۱۲:۰۳ ب.ظ پاسخ دادن

  من نمی تونم شیرجه چپ برم ولی راستو خوب می تونم برم راهنمایی کنید

 16. مهدیار ۳۱ تیر ۱۳۹۵ از ۱۰:۵۳ ق.ظ پاسخ دادن

  سلام من دروازه بان تیم ملی نونهالان هستم.من رو بعضی از مربیای نا لایق و بی مغز درموردخم شدن یا نشدن زانو در شیرجه زمینی به شک انداخته بودند.ممنونم از آقا عزت نوروزی که به من حرکت صحیح رو یاد.اگه شما هم در این مورد مطلب بزارید بدک نیست

 17. hossein ۱۷ شهریور ۱۳۹۵ از ۱۱:۲۹ ب.ظ پاسخ دادن

  سلام.من محلی بازی میکنن از هیچ توپی نمیترسم و اگه فکرم آزاد باشه همه توپ ها رو خوب تشخیص میدم اما نمیتونم توپ رو جمع کنم..و همیشه توپ از دستم در میره

  • مرتضی ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ از ۱۰:۰۷ ق.ظ پاسخ دادن

   سلام حسین جان
   کافی یکم تمرکز داشته باشی و بتونی رو زمین بخوابی
   باید به توپ نگاه کنی و بعد واکنش نشون بدی و روی زمین بخوابی توپ رو جمع کنی

 18. محمد ۷ آبان ۱۳۹۵ از ۷:۲۹ ب.ظ پاسخ دادن

  سلام من الان ۱۳سالمه و تپیه تیم بازی می کنم پارسال شیرجه های خوبی می زدم ولی امسال هر کاری می کنم یکی از اون شیرجه هاروتکرار کنم موفق نمی شم دلیلش چیه راه کاربدید

  • مرتضی ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ از ۱۰:۰۹ ق.ظ پاسخ دادن

   سلام آقا محمد عزیز
   شما باید تمرین زیادی بکنی و هر روز در تمرین حاضر بشی تا بتونی دوباره به بازی قبلت بر گردی

 19. Mohammadakbari ۲ آذر ۱۳۹۵ از ۳:۰۷ ب.ظ پاسخ دادن

  سلام محمد هستم من تو خروج هام اشتباه میکنم اگه میشه راهنمایی کنید.

  • admin ۶ آذر ۱۳۹۵ از ۳:۱۱ ب.ظ پاسخ دادن

   باید زیاد بازی کنید …
   به مربی دروازه بانهاتون بگید تا در خلال بازیهای دوستانه پشت دروازتون بیاد و راهنماییتون کنه .

 20. سینا ۱۶ آذر ۱۳۹۵ از ۱:۵۱ ب.ظ پاسخ دادن

  سلام من ۱۴ سالمه تویه تیم بازی میکردم دروازبانیم خوب بود ولی یه مشکلی پیش اومدو ۴ ماه تمرین نکردم و الان افت خیلی زیادی فکر میکنم داشتم میشه لطف کنی کمکم کنی که چطور به روزای خوبم برگردم

 21. Nima ۲۷ آذر ۱۳۹۵ از ۵:۲۹ ب.ظ پاسخ دادن

  ببخشید من ۱۹۵ قد دارم و با وزن ۹۵ کیلوگرم۱۵ سال دارم اگه وارد رشته دروازه بانی بشم اینده خوبی خواهم داشت نسبت به سنم

 22. mahan ۲۸ آذر ۱۳۹۵ از ۷:۲۷ ب.ظ پاسخ دادن

  من یه دروازه بان هستم .من ۱۵ ساله هستم و نمیتونم دایو بزنم و وزنم هم ۸۰ کیلو می باشه
  لطفا راهنمایی کنید ؟

 23. حمید ۲۸ دی ۱۳۹۵ از ۶:۳۲ ب.ظ پاسخ دادن

  من در شیرجه هابم ترس از توب دارم , اگه میشه کمک کنید

 24. Ali ۳ اسفند ۱۳۹۵ از ۲:۲۶ ب.ظ پاسخ دادن

  سلام.خیلی ممنون از راه نمایی هاتون.من قبلا دروازه بان بودم و دوسال تو پست حمله بازی کردم.ولی الان کم کم باز دارم شروع میکنم.اگه می شه چند تا راهنمایی خوب دیگه بزارین؟ممنون….

 25. یحیی ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ از ۱۲:۲۷ ق.ظ پاسخ دادن

  سلام من من دروازبان بسیار خوبی هست در یک بازی بیش از یک گل نمیخرم ولی فقط در پنالتی ها مشکل دارم مسیر توپ رو درست تشخیص میدم ولی نمیدونم طرف زمینی میخواد بزنم یا هوایی تا به اون جا بزنم لطفا راهنمایی کنیید

 26. محمد صادق ۹ تیر ۱۳۹۶ از ۵:۰۰ ب.ظ پاسخ دادن

  سلام من دروازه بان هستم ۱۶ سال دارم و وزنم ۷۵ هست مشکل من که مهمترین مشکلمه عینکی بودنمه اوایل خوب بود ولی وقتی یه توپ زد و عینکو شکست هر موقع تو دروازه وایمیسم استرس شدیدی میگیرم و معمولا به شکل فجیع و خیلی ساده گل میخورم. به عبارت ساده تر میترسم که دوباره همون اتفاق بیفته، خواهشا کمکم کنید

 27. محمدرضا ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ از ۳:۵۹ ب.ظ پاسخ دادن

  سلام ببخشید من ۱۶ سالمه میخوام یک دروازه بان خوب بشم البته من ودوستم که ۱۲ سالشه اونم میخواد دروازه بان بشه چند تا تمیرن میتونین به ما معرفی کنین تا باهم تمرین کنیم لطفا پاسخ بدین

 28. milad ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ از ۹:۳۴ ب.ظ پاسخ دادن

  سلام خسته نباشید من یه دروازبان هستم بیخشید من یه مشکل دارم اینکه که خیلی خوب توپ طرف راستمو در میارم ولی نمیتونم شیرجه بزنم به طرف راست بیشتر توپارو با پام درمیارم که کاد سختیه ممنون میشم که ببگید چطوری به طرف چپ هم بتونم شیرجه بزنم ممنون

  ایدی تلگرامم جهت کمک
  @miladmp090

 29. ارین ۹ شهریور ۱۳۹۶ از ۶:۳۸ ق.ظ پاسخ دادن

  سلام به دوستان من دروازه بان تیم استان خوزستان در رده نو جوانان هستم من ۱۴ سالم هستم از ۶ سالگی دروازه بان بودم ولی من هنوز نتونستم پنالتی گرفتن رو خوب یاد بگیرم لطفا راهنمایی کنید

 30. فخرالدین ۱۲ شهریور ۱۳۹۶ از ۲:۴۶ ب.ظ پاسخ دادن

  سلام
  شما اگه بتوانید به پای تکیه گاه شخص ضرب زننده توجه کنید . میتوانید ۷۰ الی ۸۰ درصد پنالتی ها رو تشخیص بدهید
  اگر نوک پای تکیه گاه رو به سمت راست دروازه بود پنالتی هم به سمت راست زده میشود
  اگر نوک پای تکیه گاه رو به سمت چپ دروازه بود پنالتی هم به سمت چپ زده میشود
  اگر نوک پای تکیه گاه رو به وسط بود پنالتی هم رو به وسط زده میشود.
  البته این شیوه تمرکز ذهنی و چابکی بسیار بالایی میخواهد
  دروازبان های بزرگ جهان از این شیوه استفاده میکنن.
  موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.