آناليز بازي الهلال برابر استقلال – دور رفت باشگاههاي آسيا

آناليز بازي الهلال برابر استقلال - دور رفت باشگاههاي آسيا

در آخرين ديدار دور رفت مرحله گروهي ليگ قهرمانان آسيا در گروهD استقلال تهران در خانه الهلال به ميدان رقت كه در پايان اين ديدار شاگردان امير قلعه نويي به يك پيروزي دلچسب دست يافتند .
آنالير اين ديدار توسط دوست خوبم آقاي مهيار اسعد انجام شد كه در اين مطلب ميتوانيد به مطالعه جزييات اين ديدار بپردازيد .

نيمه اول
شماتيك شوت الهلال :

شماتيك شوت الهلال

نيمه اول
الهلال 6 شوت در نيمه اول به سمت دروازه استقلال نشانه رفت كه بررسي جزئي شوت ها به شرح زير است:
شوت اول: (شماره 29) WOT(ضربه به سمت دروازه با اختلاف زياد)
شوت دوم:(شماره 10) NM (ضربه به سمت دروازه با اختلاف كم)( ضربه ايستگاهي)
شوت سوم:(شماره 10) WOT (ضربه به سمت دروازه با اختلاف زياد)
شوت چهارم:(شماره 10) PST (ضربه ضعيف در چهرچوب)
شوت پنجم:(شماره 33) GST (ضربه خوب در چهارچوب)
شوت ششم:( شماره 24) GST (ضربه خوب در چهار چوب)
:

شربات شوت الهلال

با دقت در اين شماتيك به اين نكته پي ميبريم كه تمامي شوت هاي الهلال با استفاده از تو زدن بوده است و اين امر نشان دهنده برنامه ويژه اين تيم براي تو زدن و استفاده از شوت بود(كاري كه آرين روبن در گذشته اي نه چندان دور و مسي و رونالدو در حال حاضر در فوتبال روز دنيا به نحو احسنت انجام مي دهند)
از 6 شوت الهلال ، 3 شوت را شماره 10 اينم تيم يعني شلهوب زده است ولي در زدن ضرباتش دقت لازم را نداشت ، چه بسا اگر بيشتر دقت داشت ميتوانست دروازه استقلال را با خطر مواجه سازد.

شماتيك شوت استقلال :

شماتيك شوت استقلال

استقلال در اين نيمه تنها سه شوت به سمت دروازه الهلال روانه كرد.
شوت اول: (موسوي) WOT(شوت به سمت دروازه با اختلاف زياد)
شوت دوم: (حاتمي) WOT – WO (شوت به سمت دروازه با اختلاف زياد- از دست دادن موقعيت گل)
شوت سوم: (موسوي) WOT – WO (شوت به سمت دروازه با اختلاف زياد- از دست دادن موقعيت گل)
چيزي كه در آمار شوت زني استقلال در نيمه اول به چشم ميخورد عدم شركت هافبك ها در شوت زني است، كه اين يك نقطه ضعف به حساب مي آيد و باعث ايجاد تمركز در بين مدافعين تيم حريف شده.
شماتيك سانتر الهلال در نيمه اول :

سانترهاي الهلال

الهلال در اين نيمه 18 سانتر به روي دروازه استقلال داشت كه امار نسبتا زيادي است.
اكثر سانتر هاي الهلال با دفع توپ از سوي مدافعان استقلال همراه بود كه2 دليل دارد؛ دليل اولِ آن وجود سه مدافع بلندزن در خط دفاعي استقلال بود(صادقي-عمران زاده-منتظري) و دليل دوم آن بي دقتي و به اصطلاح نپخته بودن سانتر هاي الهلال.
نكته اي كه در مكان سانترهاي الهلال به چشم ميخورد اين است كه اكثر آنها از سمت چپ الهلال طرح ريزي شده است(جايي كه زوري و نواف العابد همكاري خوبي داشتند) ولي از دقيقه 30 به بعد الهلال با علم به اين كه سمت چپ استقلال ضعف دارد به طور چشم گيري تعداد سانترهاي خود از سمت راست را افزايش دادند كه اين مورد را ميتوان يكي از نقاط قوت بازيخواني داليچ دانست.

شماتيك سانتر استقلال در نيمه اول :

شماتيك سانتر استقلال

استقلال در اين نيمه تنها 3 سانتر روي دروازه الهلال داشت و جالب اينجاست هر سه سانتر توسط خسرو حيدري انجام شد. و اين نشان دهنده دو ضعف است،1- عدم مشاركت دفاع راست استقلال در دورزدن ها(منتظري) كه البته ميتوان توجيه مناسبي براي اين امر داشت كه استقلال براي خنثي كردن زوج سمت چپ الهلال از يك مدافع راست ايستا مانند منتظري استفاده كرد و تا حدودي هم در امر دفاعي موفق بود و به خواسته اش رسيد.2- عدم شركت سمت چپ استقلال در حملات كه اين يك ضعف عمده و بزرگ است.

نكاتي درباره نيمه اول:
-الهلال در اين نيمه 9 كرنر بدست آورد.2 كرنر از سمت راست و 7 كرنر از سمت چپ و نكته جالب اينجاست كه تمامي كرنر هاي ارسالي از سمت چپ بجز يك مورد كوتاه زده شد، واين يعني برنامه اي را الهلالي ها براي كرنر هاي سمت چپ خود داشتند و ميخواستند با كشاندن مدافعين به بيرون از هيجده قدم خلايي در 6قدم استقلال ايجاد كنند كه در اين امر موفق نبودند و تنها در يك مرتبه از 9 كرنر خود موفق به سرزني شدند كه البته ياسر القحطاني با اختلاف زياد توپ را به بيرون زد.
-استقلال در اين نيمه 6 دفع توپ( يا به اصطلاح فوتبالي ها زير توپ زدن داشت)؛ نكته جالب در اين امار اين است كه 4 مورد آن از دقيقه 35 به بعد بوده است كه به دليل خستگي بازيكنان از جدال 120 دقيقه اي بازي قبلشان بود.امار 2 دفع توپ در 35 دقيقه آمار مناسبي براي استقلال است و اين نشان دهنده با حوصله بازي كردن استقلال در امور دفاعي و توجه به بازيسازي از دفاع است.
– استقلال در اين نيمه با سيستم 4-4-2 لوزي بازي كرد كه در اين ميان دفاع هاي مياني صادقي و عمران زاده بودن، دفاع راست پژمان منتظري، دفاع چپ  هاشم بيگ زاده، هافبك دفاعي جواد نكونام،هافبك راست خسرو حيدري، در كنار نكونام جي لويد ساموئل كه كمي جمع تر از حيدري بازي كرد و پشت مهاجمان مجتبي جباري و ايمان موسوي و فرزاد حاتمي بعنوان مهاجمان بودند .

نكاتي درباره نيمه اول

همانطور كه در عكس مشاهده مي شود بارها مشاهده مي شد كه يكي از بازيكنان الهلال به سمت توپ حركت كرده و با خود يكي از بازيكنان استقلال را به طرف توپ مي كشد و هافبك هاي الهلال از فضاي به وجود امده در پشت بازيكن استقلال استفاده كرده و توپ را به بازيكن ديگري پاس مي دهند.اين نوع تله بيشتر در سيستم هايي كه از مهاجمان مركزي بلندزن استفاده نميكنند ديده مي شود .

بازيكنان الهلال

اين عكس نشان دهنده نوع يارگيري و گرفتن فضا از الهلال در سمت راست استقلال (سمت چپ الهلال) است.بارها اين نوع يارگيري ديده شد و استقلال با اين روش يارگيري تا حد زيادي زهر دار بودن سمت چپ الهلال را خنثي كرد .

سمت چپ الهلال

با به جلو آمدن عبدالله زوري ( دفاع چپ الهلال) در چندين مرتبه فضاي خالي پشت سر او به وجود آمد و اين نشان از ضعف در آن ناحيه الهلال است.(همانطور كه ميدانيد در نيمه دوم حمودي به سمت راست استقلال امد تا از اين خلا كه با شناخت خوب قلعه نويي در بين دو نيمه حاصل شده بود استفاده كند)

حمودي

همانطور كه ميبينيد استقلال يك بار از فضاي پشت سر مدافع چپ الهلال استفاده كرد و اين موقعيت به وجود امد كه با بي دقتي مهاجم استقلال از دست رفت .

سانتر الهلال

در دقايق پاياني نيمه اول چندين كرنر پياپي براي الهلال بوجود امد.نكته جالبي كه در اين كرنرها وجود داشت اين بود كه كرنرها كوتاه زده مي شد و همانطور كه ميبينيد در عكس، تنها 4بازيكن الهلال در محوطه جريمه الهلال حضور دارند و بقيه بازيكنان در پشت محوطه حضور دارند كه دليل آن ايجاد خيمه روي دروازه استقلال و نگه داشتن فشار روي خط دفاعي استقلال بود كه تا حد زيادي نيز موفق شدند در دقايق پاياني نيمه اول با كرنرهاي پياپي استقلال را تحت فشار قرار دهند .

فضاهاي پشت مدافعين

اين صحنه بارها در نيمه اول ديده شد كه فضاي زيادي پشت سر هاشم بيگ زاده وجود داشت و با توجه به اينكه بيگ زاده در كارهاي هجومي هم موثر نبود، بيان ميكند كه بيگ زاده دچار نوعي سردرگمي در اين بازي بود و شايد دليل تعويضش در نيمه دوم هم همين امر بود .

بيگ زاده

اين مثلث در نيمه اول چندين مرتبه ديده شد.و باعث نفوذ هاي خسرو حيدري شد .

نفوذ هاي خسرو حيدري

يك پاس خلاقانه و عدم يارگيري بازيكنان الهلال؛ همانطور كه در تصوير مشاهده ميكنيد  مدافع الهلال تك بازيكن استقلال را بخوبي مهار نميكنند و اجازه پيشروي دادند .


نيمه دوم
شماتيك شوت الهلال :

نيمه دوم

شوت اول: (شماره 29) WOT (ضربه به سمت دروازه با اختلاف زياد)
شوت دوم: (شماره 20) WH (اصابت توپ به تير)
شوت سوم: (شماره 24) GST (ضربه خوب در چهار چوب)
شوت چهارم: (شماره 29) PST (ضربه ضعيف در چهار چوب)
شوت پنجم: (شماره 8) GST (شوت خوب در چهار چوب)
شوت ششم: (شماره 29) GST – GS (شوت خوب در چهار چوب- گل زدن)
شوت هفتم: (شماره 12) PST (شوت ضعيف در چهارچوب)
شوت هشتم: (شماره 20) PST (شوت ضعيف در چهار چوب)
شوت نهم: (شماره 12) WOT (ضربه به سمت دروازه با اختلاف زياد)
نكته جالب در مورد شوت هاي الهلال اين است كه، شوت دوم تا شوت ششم الهلال در بازه زماني 9 دقيقه اي (يعني از دقيقه 58 تا 67) زده شد؛ كه اين نشان از تدابير ويژه هجومي مربي اين تيم براي رسيدن به گل در آن دقايق است كه البته در دقيقه 67 به هدف خودشان كه رسيدن به گل بود دست يافتند.و نكته ي ديگري كه بايد به آن توجه كرد عدم تمركز بازيكنان استقلال در اين 9 دقيقه بود كه باعث شده بود توپ ها را بخوبي دفع نكنند و فرصت ها را براي الهلال افزايش دهند.
نكته اي ديگر در شماتيك شوت اين است كه، شماره 10 الهلال كه در نيمه اول حدود نيمي از شوت هاي الهلال را به سمت دروازه استقلال زده بود در اين نيمه هيچ گونه شوتي به سمت دروازه استقلال نداشت كه مي تواند 2 دليل داشته باشد:1- كهولت سن اين بازيكن-2- صدور برنامه اي از سوي كادر فني استقلال براي يارگيري اين بازيكن. همين امر دليل تعويض اين بازيكن در دقيقه 60 شد.
از آن ناحيه اي كه استقلال گل دريافت كرد الهلال 3 موقعيت ديگر هم داشت كه با بي دقتي مهاجمان اين تيم هدر رفت. دلايل زيادي اين امر دارد شايد يكي از دلايل آن رفتن اميرحسين صادقي به دفاع چپ باشد؛ بطوريكه وقتي صادقي شيفت ميشد به چپ نميتوانست در مدت زمان كوتاهي به حالت اوليه برگردد و شكافي ميان او و مدافع وسط كناريش پيش مي آمد كه شايد دليل دادن 3 موقعيت گل در آن ناحيه همين امر باشد.
نكته ي ديگري كه به ذهن مي آيد سيد مهدي رحمتي است؛ جايي كه او دو توپ GST و سه توپ PST را save كرد و اين آمار خوبي است.

شماتيك شوت استقلال :

شماتيك شوت استقلال

شوت اول: (خسرو حيدري) GST (شوت خوب در چهارچوب)
شوت دوم: (ساموئل) PST (شوت ضعيف در چهارچوب)
شوت سوم: (ساموئل) WOT (شوت به سمت چهارچوب با اختلاف زياد)
شوت چهارم: (برهاني) GST – GS (شوت خوب در چهارچوب – گل زدن)
استقلال تا دقيقه 73 شوتي به سمت دروازه حريف نداشت! و اين آمار به هيچ وجه قابل قبول نيست.
تا حدودي با دوشوت ساموئل و يك شوت خسروحيدري كه  هافبك هستند، نقص نيمه اول كه عدم شركت هافبك ها در شوت زني بود تا حدودي رفع شد ولي همچنان اين نقيصه به چشم ميخورد.
شماتيك سانتر الهلال :

برهاني

در ادامه يِ استراتژي اواخر نيمه اول و پي بردن به ضعف استقلال در سمت چپ كه رويِ مهار ارسالها ضعيف عمل ميكند، در آغاز نيمه دوم تا دقيقه 52 كه هاشم بيگ زاده تعويض شد تمامي سانترهاي الهلال از جناح راست تيمش(چپ استقلال) انجام شد و از اينجا به دليل تعويض هاشم بيگ زاده پي ميبريم كه قلعه نويي با بردن صادقي كه يك مدافع ايستا هست سعي در كنترل اين امر داشت كه تا حدودي زيادي هم موفق شد و باعث توازن نسبي بين دو جناح شد و الهلالي ها به راه بسته خورده، و روي به سانتر كردن از جناحِ چپ خود هم كردند.
الهلال بعد از زدن گل(دقيقه 67)، تا دقيقه 81 هيچ سانتري به روي دروازه استقلال نداشت و در فاصله گل زدن الهلال تا گل دوم استقلال (دقيقه 85) الهلال تنها يك سانتر آن هم از روي ضربه ايستگاهي به روي دروازه استقلال داشت و اين يعني عدم تمركز بازيكنان الهلال بعد از زدن گل و روي آوردن به بازي دفاعي غير منطقي.
در دقيقه 88 شماره 2 الهلال به جاي شماره 25(كه شماره 25 در گل دوم استقلال ضعيف عمل كرده بود) قصد ارسال از سمت چپ را داشتند ولي با توجه به تجمع و تمركز بازيكنان استقلال در نيمه زمين خودي، اكثر ارسالهاي الهلال پختگي لازمه را نداشتند و از فاصله يِ دوري ارسال ميشدند كه طبيعتا دفع چنين توپ هايي براي مدافعان استقلال راحتتر است.

شماتيك سانتر استقلال :

سانتر

تا دقيقه 70 استقلال سه سانتر به روي دروازه داشت كه تمامي آنها از روي ضربات ايستگاهي بود و مدافعان كناري و خسرو حيدري تلاشي براي ارسال به روي دروازه الهلال نداشتند.
از 10 سانتر استقلال در اين نيمه ، 6 سانتر از روي ضربات ايستگاهي بود و تنها 4 سانتر در جريان بازي بود كه بوسيله ي: حيدري(از فاصله يِ دور)،صادقي(از فاصله يِ دور)، جباري و حمودي انجام شد؛‌كه باز هم ميبينيد كه نيمي از آنها از فاصله يِ دور انجام شده.
6 سانتر از ضربات ايستگاهي نشان دهنده تعداد خطاهايِ زياد الهلال در كناره هاي زمين است كه اتفاقا از روي يكي از همين خطاها استقلال به گل رسيد و اينجاست كه به ضعف الهلال در دادن خطا در گوشه هايِ‌زمين پي ميبريم.

ضربه آزاد استقلال

كرنر استقلال

شربات كاشته استقلال

جايگيري در هنگام ضربات ايستگاهي

به اين 4 عكس نگاه كنيد؛‌همه يِ آنها از آن 6 خطايي است كه بازيكنان الهلال در كانالهايِ كناري به استقلاليها هديه كردند. الهلالي ها با شناختي كه از سانترهايِ خوب استقلال داشتند به اين نتيجه رسيده بودند كه دادنِ خطا بهتر است و ميخواستند از هربه آفسايدگيري از ارسالها استفاده كنند.همانطور كه ملاحظه ميكنيد خط آفسايد الهلال با فاصله يِ زيادي از دروازه شان تشكيل ميشد و در 5 مورد هم موفق عمل كرد ولي تنها در يك مورد با اشتباه بازيكن شماره 33 كه در عكس پايين هم ميبينيد باعث شد خط آفسايد به نوعي شكسته شود و استقلال به گل برسد .

گل استقلال

ضربه بازيكن الهلال به تيرك استقلال

اين توپي است كه به تير دروازه استقلال اصابت كرد، نكته اي كه در اين صحنه فارق از اصابت توپ به تير بنظرم آمد، عدم يارگيري بازيكنان استقلال بود، بطوريكه كه همه مدافعان تنها ناظر بودند و فضايِ بوجود امده در عكس را موجب شدند كه اگر بازيكن الهلال جاگيري بهتري داشت و البته اگر سرعت حمودي نبود چه بسا الهلال به گل ميرسيد .

موقعيت خطرناك استقلال

به فضاي جلوي 6 قدم استقلال توجه كنيد،حفره اي مشاهده مي شود و تنها نياز به يك سانتر خوب و يك بغل پا بود تا دروازه استقلال باز شود.در اين صحنه ميتوان به جاگيري نامناسب ياسر القحطاني هم اشاره كرد، اگر خودش را از مدافعان استقلال جدا ميكرد و به جلوي 6 قدم ميرفت ميتوانست ايجاد خطر كند .

الهلال عربستان

صحنه گل الهلال است، مانند اين صحنه سه دفعه ديگر هم مشاهده شد و بازيكنان الهلال با پاس رو به عقب باعث سردرگمي مدافعان استقلال مي شدند و در يك مورد هم به گل رسيدند .

صحنه گل الهلال

اين عكس مي تواند كلاس آموزشي چه براي مدافعين، چه براي مهاجمين و چه براي هافبكها باشد. جباري بعنوان يك هافبك يك كنترل كرد و يك پاس بي نقص داد، اين همان چيزي است كه از يك هافبك انتظار مي رود كه جباري به نحو احسنت اين كار را انجام داد.
به آرش برهاني دقت كنيد، مي بينيد كه با چه ظرافتي از تله آفسايد فرار ميكند.
و به مدافع الهلال نگاه كنيد كه به چه شكلي آفسايد را پر كرده است.

-الهلال در اين نيمه هم بارها كرنر بدست اورد ولي تنها در يك مورد در دقيقه 62 موفق شد ضربه سر اول را بزند كه اين يك نقص عمده براي الهلال است و يك حسن براي استقلال كه توانست در تمامي كرنر هاي نيمه دوم بجز يك مورد موفق عمل كند.

2 ديدگاه

  1. darya ژوئن 23, 2013 در 10:54 ب.ظ- پاسخ دادن

    بابا حامد افرین به تو…!!!

  2. محمد دسامبر 18, 2013 در 11:20 ق.ظ- پاسخ دادن

    ممنونم

ثبت ديدگاه

تماس با ما

در حال حاضر آنلاین نیستیم . اما نگران نباشید . پیغام خود را بگذارید تا در اسرع وقت به سئوال شما پاسخ دهیم .

خوشحال میشویم سئوال شما را پاسخ بدهیم .

برای شروع گفتگو ، روی دکمه Enter کنید
0

سبد خرید شما

از محصولات فروشگاه پرس 90 دیدن کنید
تاکنون بیش از 1500 نفر از محصولات آموزشی فروشگاه پرس 90 استفاده کرده اند !
ضمانت میکنیم که محصولات ما ، حرفه ای ترین و کارآمد ترین محصولات آموزشی موجود در ایران میباشد .

[button title="ورود به فروشگاه" link="http://www.press90.com/shop/" color="#078cdc" font_color="#ffffff" large="1"]

تلفن تماس مشاوره و سفارش محصول
09119615768