/, جام حذفي, حاشيه ها, فوتبال ايران, فوتسال, ليگ برتر ايران/همه شكستهاي فوتبال ملي در دوره رياست كفاشيان

همه شكستهاي فوتبال ملي در دوره رياست كفاشيان

علي كفاشيان

در ساليان شكست تيمهاي ملي فوتبال در رده ها و سطوح مختلف ، متهم رديف اول كسي جز متولي فوتبال ايران يعني علي كفاشيان نيست ! او كه خود بارها اعلام كرده كه به اختيار خودش بر مسند رياست فدراسيون فوتبال ايران نيامده ، پس از گذراندن دوره نخست رياستش در بار دوم نيز هدايت تاعون زده فدراسيون فوتبال را بر عهده گرفت . طاعوني كه پس از جام جهاني در سال 2006 و در پايان كار محمد دادكان در فدراسيون به سراغ فوتبال ايران آمده است . بيماري كه انگار با ورود افراد نالايق به فوتبال كشور سرايت كرده است .
پس از بازگشت تيم ملي ايران از آلمان محمد دادكان با حكم علي آبادي رئيس سازمان تربيت بدني از رياست فدراسيون فوتبال اخراج شد ؛ اخراجي كه حتي تا آستانه تعليق فوتبال ايران نيز پيش رفت ! پس از حدود يك سال و معلق بودن وضعيت فدراسيون و حذف از جام ملتهاي آسيا با هدايت قلعه نويي ، علي كفاشيان در حالي در انتخابات رياست فدراسيون راي آورد كه شخص علي آبادي ميل زيادي براي كسب اين پست داشت ، اما محدوديتها و ترس از همان تعليق فوتبال توسط فيفا مانعي شد تا علي آبادي نتواند بر صندلي رياست فدراسيون تكيه كند و زمينه اي فراهم شود تا عروسك خيمه شب بازي به نام علي كفاشيان كليد درب رياست فدراسيون را تحويل گيرد ، اما مطيع حرفهاي آقاي علي آبادي !!! اين انتخاب شروعي بر بدبياريهاي فوتبال ايران بود …
پس از حدود پنج سال از رياست فدراسيون فوتبال با نگاهي به گذشته چيزي جز ناكامي از فدراسيون كفاشيان باقي نمانده … عجيب ترين كارها ، فاسد ترين اعمال ، پرهزينه ترين فدراسيون و هر لقب منفي كه به افكار خطور پيدا ميكند همراه با فاجعه آور ترين رفتارها در فدراسيون فوتبال كفاشيان رخ داد .
كفاشيان خرابه اي را براي نسل بعد به جاي گذاشته … و به همه غير فوتباليها ميدان داده و حالا سخت ممكن است تا سكان دار فوتبال مردي از جنس فوتبال باشد .
در دوره رياست كفاشيان در رده بزرگسالان هيچ موفقيتي به چشم نميخورد . ناكامي در صعود به جام جهاني 2010 آلمان ، شكست در فينال مسابقات غرب آسيا ، حذف در مرحله يك چهارم نهايي جام ملتهاي آسيا همراه با بازيهاي ضعيف ، و صعود ابهام بر انگيز فوتبال ايران به جام جهاني 2014 پس از شكست برابر ازبكستان از نتايج كفاشيان ميباشد .
با نام آوري رده ي اميد چيزي جز دسته گل به آب داده فدراسيون بي نظم آقاي كفاشيان به ياد نمي آيد . در بازيهاي المپيك در سال 2010 تيم ملي با وجود ستارگان چون سيد مهدي رحمتي ، سيد جلال حسيني و خلعتبري به مقام چهارمي بسنده كرد .
شاهكار ديگر فدارسيون كفاشيان استفاده از بازيكن دو اخطاره در برابر بازي با عراق بود كه منجر به حرام شدن يك نسل از فوتبال كشور در رده اميد بود .
فراموش نكنيم در دوره رياست كفاشيان در رده اميد و بزرگسالان مربيان بزرگي مانند : علي دايي ، افشين قطبي ، غلامحسين پيرواني ، عليرضا منصوريان و حالا كارلوس كيروش همگي ناموفق بوده اند !
اين بي برنامگي و به دنبالش بي برنامگي به رده هاي جوانان و نوجوانان نيز كشيده شده و با آوردن نام اكبر محمدي براي مقاطعي در هر دو رده جايي براي حمايت از فدراسيون و همكاران كفاشيان باقي نميگذارد . اكبر محمدي كه حتي به عنوان واسطه انتقال بازيكنان نيز قرار ميگرفت !
البته در رده نوجوانان علي دوستي آبرو داري كرد و در سال 2008 پس از قهرماني آسيا و صعود به جام جهاني 2009 با انجام بازيهاي خوب حتي از گروه خود بالا آمد . پس از ورود اكبر محمدي به تيم ملي نوجوانان و حذف در مرحله گروهي قهرماني آسيا ، علي دوستي بار ديگر هدايت نوجوانان ايران را بر عهده گرفت . علي دوستي درفينال مسابقات جام ملتهاي آسيا در سال 2012 نتوانست عنوان سال 2008 را تكرار كند ، اما سهميه ورود به جام جهاني را با نوجوانان به دست آورد .
شيوع اين بي نظمي در حدي بود كه به رشته هاي زير شاخه فدراسيون فوتبال مانند : فوتسال و تيم ملي ساحلي نيز كشيده شد .
در فوتسال تا زماني كه سايه حسين شمس بر سرش بود موفقيتها كسب ميشد . دو بار قهرماني در سالهاي 2008 و 2010 و رسيدن به مرحله نيمه نهايي فوتسال در برزيل در سال 2008 از موفقيتهاي فوتسال در دوره رياست كفاشيان بود . با بر سر كار آمدن صانحي نتايج منفي مانند : عدم صعود به فينال در جام ملتهاي آسيا در سال 2012 و حذف در مرحله يك هشتم نهايي و انجام بازيهاي ضعيف در جام جهاني تايلند در سال 2012 از نتايج ضعيف فدراسيون كفاشيان و البته ترابيان بود .
تباني ، رشوه خاري ، بي نظمي و … از ديگر مشكلات به وجود آمده در فوتسال بود .
در فوتبال ساحلي دو بار حضور در جام جهاني و دو بار سومي آسيا تجربه شد ، اما تيم ملي ساحلي در سال 2009 به مقام چهارمي دست يافت و از صعود به جام جهاني باز ماند . تخلفات در اين كميته نيز بسيار مشاهده ميشد ، طوري كه اگر رسيدگيهاي لازم انجام ميشد شايد فوتبال ساحلي حال و روز بهتري داشت .
در جام باشگاههاي آسيا كه اصلا حرفي جز نايب قهرماني ذوب آهن در سال 2010 نزنيم بهتر است . تمامي باشگاهها در آسيا مغلوب حريفان ميشدند . كاهش سهميه باشگاههاي آسيا از ديگر دسته گلهاي سازمان ليگ و متولي فوتبال اين كشور بود .
از ديگر موارد تاسف آميز فدراسيون كفاشيان ميتوان از انتقال امتياز باشگاههايي نظير پاس به همدان ، سپاهان نوين به اهواز صعود غير فوتبالي صنعت نفت آبادان به ليگ برتر و مشكلات در كميته داوران ، ورود دلالان به رده هاي بالاي فدراسيون ، تصميم گيري موارد غير اصولي و غير فوتبالي نام برد .
در ميان هم همه ناكاميهاي فدراسيون كفاشيان تنها زنهاي فوتبال ايران مردانگي كردند و در فوتبال در سال 2011 قهرمان غرب آسيا شدند ، حضور در مرحله مقدماتي جام ملتهاي آسيا و جام جهاني و در فوتسال نيز كسب دو قهرماني در سالهاي 2008 و 2012 عنوانهايي بود كه در ويترين خالي و غبار نشسته كفاشيان ، خود نمايي ميكند .

ثبت ديدگاه

تماس با ما

در حال حاضر آنلاین نیستیم . اما نگران نباشید . پیغام خود را بگذارید تا در اسرع وقت به سئوال شما پاسخ دهیم .

خوشحال میشویم سئوال شما را پاسخ بدهیم .

برای شروع گفتگو ، روی دکمه Enter کنید
0

سبد خرید شما

از محصولات فروشگاه پرس 90 دیدن کنید
تاکنون بیش از 1500 نفر از محصولات آموزشی فروشگاه پرس 90 استفاده کرده اند !
ضمانت میکنیم که محصولات ما ، حرفه ای ترین و کارآمد ترین محصولات آموزشی موجود در ایران میباشد .

[button title="ورود به فروشگاه" link="http://www.press90.com/shop/" color="#078cdc" font_color="#ffffff" large="1"]

تلفن تماس مشاوره و سفارش محصول
09119615768