اصول رفتاري مربي در مدارس فوتبال

مربي مدارس فوتبال

در ادامه بررسي مواردي كه يك مربي ميبايد در مدارس فوتبال رعايت كند ، در اين مطلب پيرو نوشته قبلي توضيحات بيشتري را در اين زمينه خدمت شما عرض ميكنيم .


الف) آغاز تمرین بر حسب امکان با حضور تمامی بازیکنان
زمانیکه که کودکان یکی پس از دیگری در زمین حاضر می شوند، مربی می تواند برای سرگرم کردن کودکان، توپ ها را بین آنها پخش کند، مشروط بر آنکه یک مراقب در رختکن بماند، بدینوسیله هیچ اتلاف وقتی صورت نخواهد گرفت.
ب) صحبت قبل از شروع تمرین
مربی باید تمام کودکان را جمع کرده و از آنان خواهش کند تا برای زمان کوتاهی بازی را کنار بگذارند. آنگاه از آنان در مورد وضعیت جسمانیشان سوال نماید (سرماخوردگی ، سرفه، احساس خستگی ، سستی و غیره) و یا اگر کسی می خواهد با او صحبت کند. باید توجه داشته باشد که این مکالمه موجب اتلاف وقت نشود، چرا که بیشتر کودکان بی تاب و مشتاق به شروع تمرین هستند.
ج) اطلاعات لازم در مورد هدف و محتوای تمرین
صحبت با کودکان پیش دبستانی باید بسیار مختصر و انگیزه بخش باشد (مثلا بگوید: امروز برایتان چند بازی خیلی جالب آورده و مطمئن هستم که همهٔ شما از آنها خوشتان می آید). در مورد کودکان بزرگتر مربی می تواند با اشاره به بازی گذشته و یا تمرین آخر، نکاتی را در مورد ارتقا بازیکنان به آنان گوشزد کند و اینکه چطور در تمرین امروز می توان آن نواقص را از میان برداشت.
د) توضیحات به شیوه ای بسیار ساده و قابل فهم برای کودکان
در هنگام توضیح مربی باید دو نکتهٔ بسیار اساسی را مورد توجه قرار داده و در صورت لزوم کودکان را جمع کرده تا تمرین یا بازی بعدی را برای آنها توضیح دهد.در این زمان او باید توجه داشته باشد که در هنگام دادن توضیح، همهٔ بازیکنان او را ببینند و یا به عبارتی او همه را ببیند و هیچ کس بازی نکند. نمایش یا هرگونه توضیح ساده باعث می شود که نکات مطرح شده در بازیهای بعدی در ذهن آنها باقی بماند.
هـ) بازی کردن مربی با بازیکنان در صورت امکان
توصیه می شود هر از گاهی مربی خود نیز همراه کودکان بازی کند، البته در حد متعارف و نه بیش از آن. بدینوسیله او به بازیکنان می فهماند که جزئی از تیم است و به بازی آنها علاقمند است. به خصوص بازیکنان تازه وارد از طریق دیدن به سرعت و به بهترین نحو مراحل فراگیری را پشت سر می گذارند.
و) فراهم ساختن زمینه برای پرورش استعداد
در کنار اصل "فراگیری از طریق نشان دادن" مربی باید اصل "فراگیری از طریق وا گذاری مسئولیت و وظیفه" را نیز مد نظر قرار دهد. بدین صورت کودکان می توانند راه حل های خود را برای حل وظایف محوله پیدا کنند که این باعث شکوفایی حسّ خلاقیت و استعداد آنها می گردد.
ز) خودداری از غلط گیری سریع بازیکنان
مربی باید کودکان را در هنگام بازی و تمرین طوری زیر نظر داشته باشد که آنها متوجه نشوند، چرا که این مساله می تواند کودکان، به خصوص کودکان حساس را بی اعتماد سازد. مربی زمانی باید به اصلاح اشتباه کودکان بپردازد که کودک پس از چندین سعی و تلاش نتوانسته باشد به تنهایی به حل مشکلش نائل گردد.
ح) تصحیح عمل تک تک بازیکنان و یا تصحیح گروهی عمل آنان؟
در صورت متفاوت بودن اشتباهات تمرینی، باید روش کودکان را به صورت تک تک اصلاح نمود لیکن اگر یک اشتباه از طرف تعداد بیشتری از آنان سر زد ، آنگاه مربی می تواند آن خطا را بصورت گروهی اصلاح نماید.
ط) توجه به ایجاد انگیزه در کودکان هنگام بازی و تمرین
قاعدتاً فوتبالیستهای کوچک با اشتیاق بیشتری تمرینها را دنبال می کنند. ولی بعضی اوقات نیز آنها یک نوع بی حوصلگی را در تمرینهای خاصی از خود نشان می دهند. در اینطور مواقع مربی باید از خود بپرسد:
آیا این تمرین برای کودکان نامناسب است (مثلا زیاد به بازی نزدیک نیست؟)
آیا این تمرین، زیادی سخت و یا زیادی آسان است؟
آیا کودکان بقدری خسته هستند که قادر به فراگیری نکات تازه نیستند؟
آیا کودکان می توانند خود را با شرایط تمرین وفق دهند؟
می توان این تمرین را تغییر داد؟
ی) فرق نگذاشتن بین کودکان
مربی نبایستی بگونه ای رفتار نماید که کودکان استنباط کنند فقط یک یا معدودی از آنان مورد توجه مربی قرار گرفته اند. او باید با همهٔ بازیکنان قوی و ضعیف برخوردی یکسان داشته باشد، چرا که تحسین و تشویق وی برای ایجاد انگیزه در همهٔ بازیکنان از اهمیت بالایی برخوردار است.
ک) تغییر برنامه تمرین
در صورت لزوم، برای مثال اگر:
تمرین دیرتر از موعد مقرر شروع شود
اجرای یک تمرین امکانپذیر نباشد، باید قطع شود تا تغییرات لازم انجام شود (صحبت با کل اعضای تیم، تکلیف جدید، ابعاد زمین بازی، وسایل)
یک مرحله از بازی و یا تمرین بیشتر یا کمتر از زمان برنامه ریزی شده بطول انجامد
ـ کودکان نیاز بیشتر یا کمتری به استراحت داشته باشند (شرایط جوی را در نظر داشته باشید)، و یا اینکه کودکان به نوشیدنی احتیاج داشته باشند
کودکان خواستار انجام یک یا بخشی از تمرین خاصی باشند
ل) نصب و جمع آوری وسایل تمرین به صورت دسته جمعی
کودکان باید مربی را کمک کنند. او باید توجه ویژه داشته باشد تا کودکان با وسایل کاملا با دقت و به درستی رفتار کنند. کودکان باید در تمام طول تمرین در نصب و جمع آوری وسایل تمرین همکاری کنند. بعنوان مثال اگر توپی گم شده باشد باید همگی به دنبال آن بگردند.

اشکان کریمی

يك ديدگاه

  1. nima آوریل 12, 2013 در 4:28 ب.ظ- پاسخ دادن

    خیلی خووبب بووووددد مرسی

ثبت ديدگاه

تماس با ما

در حال حاضر آنلاین نیستیم . اما نگران نباشید . پیغام خود را بگذارید تا در اسرع وقت به سئوال شما پاسخ دهیم .

خوشحال میشویم سئوال شما را پاسخ بدهیم .

برای شروع گفتگو ، روی دکمه Enter کنید
0

سبد خرید شما

از محصولات فروشگاه پرس 90 دیدن کنید
تاکنون بیش از 1500 نفر از محصولات آموزشی فروشگاه پرس 90 استفاده کرده اند !
ضمانت میکنیم که محصولات ما ، حرفه ای ترین و کارآمد ترین محصولات آموزشی موجود در ایران میباشد .

[button title="ورود به فروشگاه" link="http://www.press90.com/shop/" color="#078cdc" font_color="#ffffff" large="1"]

تلفن تماس مشاوره و سفارش محصول
09119615768