اصول تمرینات در مدارس فوتبال

اصول تمرینات تیم های پایه

برخي موارد در مدارس فوتبال به نظر بسياري از مربيان بي اهميت به نظر ميرسد ، اما با گذر زمان و پيش آمدهاي منفي كه رخ ميدهد به لزوم رعايت آن موارد پي خواهند برد . چه بهتر است كه راهي كه مربيان كار پشته رفته اند ، بار ديگر آن راه توسط مربيان جوان پيموده نشود تا از حوادث و اتلاف زمان و … جلوگيري شود .
در اين مقاله به بررسي حوادث و رفتارهايي كه يك مربي پيش از تمرين ، در حين تمرين و بعد تمرين بايد رعايت كند ، ميپردازيم.
الف) حضور بموقع در محل تمرین
بازیکنان باید حتی الامکان ۱۵ الی ۲۰ دقیقه قبل از تمرین، در باشگاه حضور داشته باشند تا با آرامش کامل خود را مهیای تمرین نمایند .
ب) بازدید کوتاه از زمین تمرین
مربی باید در مورد شرایط کلی زمین اطمینان حاصل نموده و به بازدید زمین اقدام نماید تا از هرگونه نقصی که منجر به حادثه گردد پیشگیری نماید. بعنوان مثال زمین را از لحاظ داشتن هرگونه عیب و نقص اعم از پستی و بلندی و وجود حفره و نیز نرم و سفت بودن زمین مورد بازبینی قرار دهد و در صورت لزوم حتی به موارد دیگری من جمله بسته شدن مطمئن تورها به دروازه ها و استحکام پایه آنها به زمین توجه نموده، در رفع هرگونه نقص چاره اندیشی کند .
ج) رختکن
نکاتی را که مربی بایستی پس از ورود به رختکن به آن توجه کند :
۱) نظافت رختکن و حمام
۲) خالی بودن محیط رختکن از هرگونه شیشه شکسته و خرد شده
۳) پاک بودن رختکن از هر نوع شی خطرناک و سالم بودن وسایل
د) به روز کردن برنامهٔ تمرین
مربی باید قبل از شروع تمرین، بار دیگر برنامه را مطالعه و مرور نماید تا کاملا معیارهای لازم مطابقت داشته باشند (به طور مثال: آیا بازیکنی از تمرین آن روز با اطلاع قبلی انصراف داده؟ آیا تمام وسایل مورد نیاز در اختیار وی میباشند؟ وضعیت زمین؟)
هـ) خوش آمد گویی به بازیکنان و والدینشان
بهتر است مربی ورود همهٔ فرزندان و والدینشان را دوستانه خوش آمد گوید و در صورتی که بازیکنان دیر به محل تمرین رسیده باشند مربی از آنها و یا از والدینشان خواهش کند که در آینده سر وقت حاضر شوند و از آوردن بهانه های غیر موجه خودداری کنند. البته بهتر است مربی این مورد آخر را در محیطی آرامتر و به دور از دیگر بازیکنان به آنان تذکر دهد.
و) کمک به نونهالان در در پوشیدن لوازم و وسایل ورزشی
مربی می تواند به همراه والدین، فوتبالیست های "کوچک" را کمک کند( به طور مثال در بستن بند کفش ها)، چرا که در صورت خوب نبستن بند کفش ها، خطر زمین خوردن، کودکان را تهدید می نماید.
ز) لیست حضور و غیاب
لیست حضور و غیاب این امکان را برای مربی فراهم می سازد که از غیبت مکرر کودکان در تمرینات آگاه شود. هدف از این عمل ریشه یابی دلیل غیبت کودکان می باشد. (اهمال والدین، بی علاقگی کودک، تداخل زمان تمرین با برنامه های دیگر و غیره)
ح) سهیم نمودن بازیکنان در سازماندهی تمرینات
از لحاظ علم تعلیم و تربیت بهتر است که کودکان در شکل دهی تمرینات نقش مستقیم داشته باشند. آنها می توانند با به عهده گرفتن وظایف کوچک مربی را کمک کنند. برای مثال: حمل وسایل لازم به درون زمین، در جریان قرار دادن مسوول زمین در مورد نواقص احتمالی .
ط) امتناع از رها کردن کودکان بدون نظارت و سرپرست
به کودکان به ویژه نو نهالانی که در سنین پایین و زودتر از زمان مقرر در برنامه تمرین حاضر می شوند نباید اجازه داده شود، در زمانیکه مربی و دیگر بازیکنان دررختکن به سر می برند، تنها به زمین بازی بروند، یا از گذاشتن بازیکن تنها وقتی مربی به زمین تمرین می رود خودداری شود ویا یک نفر مراقب یا شخصی از اعضای خانواده ها در رختکن بماند .
ی) تلفن در مواقع ضروری
مربی باید بداند نزدیکترین تلفن عمومی به مجموعه ورزشی کجا واقع گردیده، علی الخصوص زمانی که مربی تلفن همراه نداشته و از دسترسی به تلفن ثابت نیز محروم باشد.همچنین شماره تلفن نزدیکترین بیمارستان نزدیک محل تمرین برای حوادث و مصدومیتهای شدید و همچنین شماره تلفن والدین بازیکنان و تلفن نزدیکترین پلیس و نیروی انتظامی نزدیک محل تمرینات و داشتن لوازم کمک اولیه ضروری می باشد .

اشكان كريمي

3 ديدگاه

 1. یدالله توکلی ژوئن 29, 2014 در 6:46 ب.ظ- پاسخ دادن

  سلام خیلی عالی بودن ممنون

 2. ایمان الماسی بندری اکتبر 2, 2016 در 3:49 ب.ظ- پاسخ دادن

  عالی بود وممنون میشم تمرینات برای سنین زیر ده سال رو برام ایمیل کنید چون من تازه کار آموزش مدرسه فوتبال رو آغاز کردم وممنون میشم کمکم کنید .

  • admin اکتبر 5, 2016 در 3:40 ب.ظ- پاسخ دادن

   با سلام .
   هر مطلبی که در سایت انتشار پیدا کنم برای دسترسی عموم قرار میگیره .
   با آرزوی موفقیت

ثبت ديدگاه

0

سبد خرید شما

از محصولات فروشگاه پرس 90 دیدن کنید
تاکنون بیش از 1500 نفر از محصولات آموزشی فروشگاه پرس 90 استفاده کرده اند !
ضمانت میکنیم که محصولات ما ، حرفه ای ترین و کارآمد ترین محصولات آموزشی موجود در ایران میباشد .

[button title="ورود به فروشگاه" link="http://www.press90.com/shop/" color="#078cdc" font_color="#ffffff" large="1"]

تلفن تماس مشاوره و سفارش محصول
09119615768