آناليز بازي پرسپوليس و استقلال در دربي 75

آناليز بازي پرسپوليس و استقلال در دربي 75

بدون شك هر بيننده بدون داشتن تخصص در فوتبال به ضعيف بودن دربي 75 اذعان خواهد كرد . هر چند برخي از افراد نيمه نخست را زيباتر تلقي ميكردند ، اما بايد گفت : در نيمه نخست نيز هيچ كدام از تيمها نتوانستند خطر خاصي را بر روي دروازه حريفانشان به وجود آورند .


تركيب و تاكتيك پرسپوليس در اين ديدار

 

اناليز بازي پرسپوليس

ژوزه مانوئل با توجه به عملكرد بازيكنانش در بازيهاي گذشته و نداشتن يك هافبك تدافعي ( مصدوميت سوسا ) تغييرات زيادي را در چينش و تركيب سرخ پوشان اعمال كرد . او درون چهار چوب از نيلسون استفاده كرد و ريسك دوري  مقطعي شهاب گردان از ميادين را نپذيرفت .
با استفاده از حسين ماهيني به عنوان دفاع راست ، سيد جلال حسيني و بنگر به عنوان مدافع مياني و نورمحمدي در سمت چپ با چهار مدافع كار خود را آغاز نمود . در اين بازي سيد جلال حسيني ، بنگر و نورمحمدي به صورت ايستا فعاليت داشتند تا خلا نبود هافبك دفاعي و ضعفهاي احتمالي پولادي كه به عنوان هافبك تدافعي قرار داشت را بپوشانند .
هر چند ماهيني در سمت راست قادر به حركت به جلو و نفوذ بود و حركات تركيبي از سمت راست با مهدوي كيا انجام ميداد .
در ميانه ميدان علي كريمي و پولادي به عنوان دو هافبك تدافعي فعاليت داشتند اما با اين تفاوت كه كريمي فضاي حركتي بيشتري براي نفوذ و استفاده از دريبل در اختيار داشت ، كه چند بار نيز با چنين حركاتي موفق شد تا فضاي شوت زني را براي هم تيميهايش فراهم كند . موقعيت شوت زني كه محمد قاضي در نيمه نخست به بيرون زد شاخص ترين حركت پايه ريزي شده كريمي از اين تاكتيك بود .
مهدوي كيا در سمت راست ، فشنگچي در سمت چپ و غلامرضا رضايي سه بازيكن سرعتي بودند كه به محض چرخش توپ در يك سوم زمين استقلال براي تصاحب توپ و پرس اقدام ميكردند . غلامرضا رضايي در هر سمت زمين استقلال بازي جريان داشت با سرعت بالاي خود براي پرس حركت ميكرد و بسته به هر موقعيت از جناهين مهدوي كيا و فشنگچي در همان سمت براي افزايش فشار در پرس براي توپ گيري به كمك رضايي ميشتابيند .
هر چند رضايي درفرصتهاي پيش آمده حركت هاي پا به توپي را از خود نشان داد .


تركيب و تاكتيك استقلال در اين ديدار


آناليز بازي استقلال

قلعه نويي در اين ديدار تمام تمركز تيمي اش در فاز حمله را منعطف پشت دفاع و هافبك حريف كرده بود و با توجه به كوتاهي قدي پايين نيلسون و اشتباهات او در خروجها حساب ويژه اي بر روي  سانتر از جناهين باز كرده بود .
قلعه نويي در دفاع نيز با وجود نبود خسرو حيدري از حمودي در دفاع راست ، منتظري و عمران زاده در ميانه دفاع و از صادقي به عنوان مدافع چپ بهره ميبرد .
در نيمه نخست به خوبي نمايان بود كه حمودي ، عمران زاده و صادقي به صورت ايستا فعاليت ميكردند و گاها پژمان منتظري حركات پا به توپ را انجام ميداد . اين سبك بازي مدافعين استقلال بيشتر به دليل نفوذهاي خوب هافبكها كناري و حركات مثبت پا به توپ علي كريمي در ميانه زمين و حركتهاي سريع رضايي براي پرس  بوده است .
استقلال كه بيشترين تمركزش را براي استفاده از توپهاي پشت هافبك هاي پرسپوليس به خاطر عدم وجود هافبك دفاعي مناسب گذاشته بود اما بكارگيري سيد جلال حسيني ، نورمحمدي و بنگر و از طرفي پولادي به عنوان بازيكن ايستا ، تاكتيك استقلاليها به نوعي خنثي گشت .
تاكتيكهاي دو تيم براي اين بازي چيزي شبيه به اين سبك بوده اما در وافع چيزي كه بينندگان ديدند منافات بسياري با اين تاكتيكها دارد . پرسپوليس در نيمه نخست توپهاي خوبي را تا پشت محوطه استقلال مي آورد ، اما تمركز كافي براي استفاده از موقعيتها را بازيكنان اين تيم نداشتند .
انتقال زياد بازي به جناحين ، بلند شدن توپ ، وقفه بيش از حد در بين بازي نيمه دوم ، ايستا بازي كردن بازيكنان متعددي در دو تيم ، اشباهات متعدد در آستانه رسيدن به محوطه جريمه از ديگر دلايلي بود كه از جريان بازي زيبا جلوگيري ميكرد .

راهنماي دياگرام
راهنماي دياگرام

ثبت ديدگاه

تماس با ما

در حال حاضر آنلاین نیستیم . اما نگران نباشید . پیغام خود را بگذارید تا در اسرع وقت به سئوال شما پاسخ دهیم .

خوشحال میشویم سئوال شما را پاسخ بدهیم .

برای شروع گفتگو ، روی دکمه Enter کنید
0

سبد خرید شما

از محصولات فروشگاه پرس 90 دیدن کنید
تاکنون بیش از 1500 نفر از محصولات آموزشی فروشگاه پرس 90 استفاده کرده اند !
ضمانت میکنیم که محصولات ما ، حرفه ای ترین و کارآمد ترین محصولات آموزشی موجود در ایران میباشد .

[button title="ورود به فروشگاه" link="http://www.press90.com/shop/" color="#078cdc" font_color="#ffffff" large="1"]

تلفن تماس مشاوره و سفارش محصول
09119615768