///پايان ليگ يازدهم و درسها ممكن از فراز و نشيبهاي اين فصل

پايان ليگ يازدهم و درسها ممكن از فراز و نشيبهاي اين فصل

پايان ليگ يازدهم و درسها ممكن از فراز و نشيبهاي اين فصل

در حالي ليگ يازدهم با قهرماني سپاهان اصفهان همراه شد كه ميتوان درسهاي كوچك و بزرگي را در مديريت فوتبال و سبك قوانين آن در فوتبال كشورمان يافت .

عدم حضور دروازه بان خارجي : در فصلي كه مانند فصلهاي گذشته ممنوعيت ورود دروازه بانان خارجي تنها راه ممانعت از مديران باشگاهها نسبت به خريداري دروازه بانان بيگانه ميشد ، درخشش دروازه بانان در تيمهاي مختلف به وضوح به چشم ميخورد . حضور دروازه باناني موفق مانند رحمان احمدي كه موفق شد با 27 گل خورده بهترين خط دفاعي را نسيب خود كند ، درخشش محسن فروزان درون چهار چوب تراكتورسازي ، ثبات در درخشش سيد مهدي رحمتي براي آبي پوشان ، معرفي يك جوان مساعد براي پيشرفت درون چهار چوب تيم عبدالله ويسي ، بهسازي مجدد سوشا مكاني همراه با حسين فركي ، ادامه درخشش شهاب گردان درون چهار چوب ذوب آهن و چندي ديگر از دروازه بانان مانند : شجاع خليل آزاد و امثال آن ؛ روزهاي روشنتري را نصبت به زماني كه فوتبال ملي تنها با يك دروازه بان و آن هم ابراهيم ميرزاپور كه از لحاظ فني مورد انتقاد كارشناسان قرار ميگرفت ، روبرو كرده است .

قهرماني سپاهان و آموزههاي آن : قهرماني سپاهان سراسر آموزه براي مديران فصلي است ، مديراني كه تنها براي يك فصل و به اصطلاح از همه جا مانده و رانده سراغ فوتبال مي آيند و از ديگر مديريتهاي در تخصصشان وارد اين اقيانوس ميشوند است .
ثبات در سبك مديريت باشگاه سپاهان و بازيكنان اين تيم نشان ميدهد كه خريداري بازيكنان كهكشاني چندان در فوتبال مورد اهميت قرار نمي گيرد و در اكثر مواقع مديريت ، ثبات و اطمينان جلوي بسياري از مخارج ناصحيح در فوتبال را ميگيرد . از سوي ديگر مديران باشگاه پرسپوليس ببينند كه كرانچاري كه روزي از اين باشگاه اخراج شد هم اكنون با زرد پوشان بر بام ليگ ايستاده است و با كمي تفكر ميتوان پي برد كه ايراد عدم كسب موفقيت پرسپوليس ، هميشه به سرمربي باز نمي گردد و تا يك باشگاه زير ساختهاي مناسب همراه با ثبات نداشته باشد فقط يك تيم است و نبايد انتظار موفقيت هميشگي را داشته باشد .

تراكتور امير : تراكتور سازي بعد از سالها پس از پيروزي در ديدار رفت در مقابل استقلال صدر نشين ليگ شد ، به نظر ميرسيد با سابقه فعاليت قلعه نويي اين تيم بتواند روند خود را تا پايان ليگ حفظ كند ، اما اين تيم يكي به در ميزد و يكي هم به تخته . در هفته سي و سوم كه شرايط قهرماني برايش فراهم شده بود ، زور تراكتور امير به مس شرفي نرسيد تا در روز آخر شانس كمي براي قهرماني داشته باشد تا تبريزيها تنها دلخوشيشان كسب سهميه آسيا باشد .

مظلومي سوبله ، چوبله : خريدهاي كهكشاني ، بستن به موقع تيم شرايطي را براي استقلال فراهم كرد تا همه از پرويز مظلومي انتظار قهرماني در تمام جامهاي ممكن را داشته باشند . پيروزي در ديدار رفت ليگ و پيروزي در جام حذفي برابر رقيب سنتي ، توقعات را بيش از پيش از پرويز و استقلال در ذهن هواداران به وجود آورد تا عدم كسب قهرماني در انتهاي ليگ ، نداهايي مبني بر خداحافظي با پرويز را بر روي سكوهاي آزادي به گوش برساند .

فوتبال با بازيكنان كم نام و نشان : پديده مربيگري اين فصل ، عبدالله ويسي ، اوكه با بازيكناني كه اغلب از ليگ يك خريداري شده بودند در اول فصل هيچ كس حسابي روي اين تيم باز نميكرد ، اما باز هم به مديراني كه به خريد بازيكنان گران قيمت فكر ميكنند نشان داد كه در فوتبال با بازيكنان كم و نام و نشان و احيا كردن بازيكناني مثل رضا عنايتي و با ثمره تمرين و تلاش ميتوان جايگاه مناسب و موفقيت آميزي را در فوتبال كسب كرد .

بستن تيم در آخرين دقايق به شروع ليگ : نفت تهران هم آموزه اي است از ثمره تمرين و زحمت بي پايان ، حسين فركي در حالي تيم را براي اين فصل بست ، كه تا آخرين روزهاي مانده به شروع ليگ معلوم نبود آيا اين تيم در تهران مي آيد يا نسيب اراكيها ميشود . به هر حال اين تيم به قدري دير بسته شد كه بازيكنان و سرپرستان پرسپوليس نتوانند بها نه اي از بابت دير بسته شدن تيمشان داشته باشند .

مدعيان قبل از شروع ليگ : ذوب آهن اصفهان ، داماش گيلان و سايپا هم از تيمهايي بودند كه در اول فصل ميشد حساب ويژه اي بر كسب سهميه ليگ آسيا و موفقيت بيشتر در اين ليگ انتظار داشت ، اما شرايط گوناگون و قصه هاي متفاوت ، جايگاه مناسبتري در نيمه هاي جدول براي اين تيمها پديدار نكرد .

حكايت علي دايي گفتن بر روي سكوها : اما پرسپوليس و علي دايي ؛ داستان ، داستان علي دايي گفتن بر روي سكوها نيست ، وقتي به آمار تيمهايي مثل صباي قم و نفت مينگريم ، خواهيم دريافت كه حكايت نداشتن بازيكن بهانه اي بيش نيست . كدام مربي پيش از شروع فصل دوست نداشت مازيار زارع در تركيب تيمش باشد ؟ چه كسي از وجود محمد نوري در تيمش ناخرسند بود ؟ اولادي در فصل گذشته را به ياد مي آوريد ؟ يادتان از دعوا بر سر انتقال محمد نصرتي مي آيد ؟ و …
با نگاهي گذرا در ميابيم كه پرسپوليس بازيكنان خوبي داشت ، از وجود سرمربي مناسبي مانند : استيلي و در ادامه دنيزلي هم برخوردار بود ، از مديريت مناسب …. ؟
آيا پرسپوليس مديريت مناسب نيز داشت ؟ آيا تعصبهاي ، علي پروين به عنوان اسطوره اين باشگاه سرخ پوش را دچار زيان كرد ؟ آيا درد پرسپوليس حميد استيلي بود ؟ آيا درد پرسپوليس دنيزلي و معمار زاده است ؟
به هر حال تنها تسكين درد هوادارن سرخپوش بازيهاي خوب شماره هشت محبوبشان در ميانه زمين بود و تنها دلخوشيشان در ديدار برگشت مقابل استقلال بود .
از اين همه نابساماني در اين باشگاه ميتوان نتيجه گرفت كه پرسپوليس دچار سرطان همراه با انگلهاي فراوان شده است و درمان اين بيماري مزمن تنها با مداوا ، مداوم و با ثبات بهبود خواهد يافت .

صداي هلل يوسه نمي آيد : هر علاقمند به فوتبال در كشورمان از سقوط شاهين غمگين شد . تيمي محبوب ، تيمي كه از اول فصل تماشاگران شعاري مبني بر عدم وجود پول و ثروت در شاهين مي دادند و تيمي كه پس از 3 سال در تركيبش كمتر بازيكنان بومي به چشم ميخورد ،  از سوي ديگر حذف ايرانجوان در مقابل گهر ، زخم بوشهريها را تازه كرد . به هر حال شايد سقوط شاهين دليلي بر روند رشد و ثبات در آينده اين باشگاه باشد .

شهرداري تبريز به جمع ليگ يكيها : شهرداري تبريز ليگ را با بازيكنان مساعد آغاز كرد اما در انتهاي فصل جايي جز ليگ يك در انتظارش نيست !

حضور و سقوط با شرافت : مس سرچشمه تيمي از يك شهر كوچك ، شهري كه با مربي بومي كار خود را آغاز كرد و با اصغر شرفي در انتهاي جدول جاي گرفت . با نگاهي گذرا ميتوان درك كرد كه هوادران مس و مديران اين باشگاه ميدانستند كه اين تيم جنس ليگ برتر نيست و گرنه فرصت چنداني به اصغر شرفي براي فعاليت در اين تيم نمي دادند . اما دو بازي پاياني و تاثير مس بر روي نتيجه قهرماني ليگ را نميتوان ناديده گرفت .

ثبت ديدگاه

تماس با ما

در حال حاضر آنلاین نیستیم . اما نگران نباشید . پیغام خود را بگذارید تا در اسرع وقت به سئوال شما پاسخ دهیم .

خوشحال میشویم سئوال شما را پاسخ بدهیم .

برای شروع گفتگو ، روی دکمه Enter کنید
0

سبد خرید شما

از محصولات فروشگاه پرس 90 دیدن کنید
تاکنون بیش از 1500 نفر از محصولات آموزشی فروشگاه پرس 90 استفاده کرده اند !
ضمانت میکنیم که محصولات ما ، حرفه ای ترین و کارآمد ترین محصولات آموزشی موجود در ایران میباشد .

[button title="ورود به فروشگاه" link="http://www.press90.com/shop/" color="#078cdc" font_color="#ffffff" large="1"]

تلفن تماس مشاوره و سفارش محصول
09119615768