مصاحبه اختصاصی وب سایت Press90 با حسن اشجاری

مصاحبه اختصاصی وب سایت Press90 با حسن اشجاری

طی مصاحبه ای که با آقای حسن اشجاری بازیکن سپاهان اصفهان و ملی پوش کشورمون انجام دادیم ، با ایشون در مورد موضوعاتی پیرامون وضعیت و چگونگی قهرمانی سپاهان در این فصل ، وضعیت مدیریت این باشگاه ، بازیکن سازی در باشگاهها و نظرشون راجع به دیدار با استقلال در مرحله حذفی جام باشگاههای آسیا گپ و گفتی را انجام دادیم . از شما عزیزان دعوت میکنیم تا این مصاحبه رو مطالعه کنند .

در ابتدا یه خورده در مورد زمانی که به سپاهان پیوستید یه توضیح بدید .

من پارسال استیل بودم که سقوط کردیم ، امسال با نظر باشگاه سپاهان اومدم تو این تیم ، هر چند سال قبلش که میخواستم برم استیل از سپاهان پیشنهاد جدی داشتم ، اما ذوب آهن به سپاهان رضایت نامه نداد .

با توجه به زمانی که به سپاهان پیوستید ، و با وجود اوضاع و بحرانی که تو این تیم قرار داشت ، چقدر به موفقیت این باشگاه امیدوار بودید ؟

اوایلش که بحران وجود نداشت ، بعد از حذف از آسیا ، بحران شروع شد ، اولش خیلی امیدوار بودم چون تیم هاشیه ای نداشت .

مدیر عامل این باشگاه تغییر کرد ، ستارهها کوچ کردند به باشگاههای دیگه ، و در آخر هم در لیگ قهرمانان آسیا با بدبیاری حذف شدید ، نقش مفید یک مدیر عامل و یک سرمربی به نام آقای کرانچار چه تاثیری روی بهبود روند این تیم داشت ؟

ستاره ها رفتن ولی فکر کنم اونایی که اومدن ستاره بودن ، بعدشم همیشه ستارهها که عامل موفقیت نیستند .
من فکر میکنم مهمترین نقش تو قهرمانی ماله آقای رحیمی با مدیریت خوبش و حمایت کامل و همه جانبه آقای سمیعی نژاد ، رئیس کارخونه بود ، و همه این با انتخاب کرانچار شروع شد که از هفته اول حضورش تو تیم گفت این تیم قهرمانه  ، به نظر من یکی از دلایلی که فوتبال ما پسرفت داشته تو این سالها ، حرفه ایی نبودن بازیکنها بوده و نبود برنامه ریزی و امکانات و زیر ساختهای فوتبال و نبودن آدمهای فوتبالی .
توی تیم سپاهان من فکر میکنم ، با برخوردی که کرانچار با بازیکنها و ارتباطی که بین بازیکنها و مدیریت به وجود اومد ، از سپاهان یه تیم حرفه ایی و باشگاه مدرن نه ایده آل ولی در سطح ایران یه تیم قهرمان ساخت.

نقش یک بازیکن حرفه ای در راستای کمک به سرمربی در تنگناها رو چگونه ارزیابی میکنید .

من فکر میکنم اگه بازیکن حرفه ای باشه و خوب تغذیه و خوب استراحت داشته باشه مربی دستش برای استفاده از بازیکنها بازه و این عامل موفقیت میشه .

مربی بزرگی به نام آرسن ونگر میگه ، چیزی که در فوتبال تعیین کننده است ، فقط تمرین و تلاشه ، این موضوع به صورت کلی در فوتبال ایران چه جایگاهی داره و در فصلی که گذشت در سپاهان چه نقشی داشت ؟
ما تو سپاهان ثابت کردیم که این حرف درست نیست که با رفتن ستارهها تیمی سقوط میکنه یا قهرمان نمیشه . تمرین و تلاش در کنار امکانات همیشه باعث موفقیت میشه که ما از وقتی کرانچار اومد این شرایط رو داشتیم .

موضوع وجود ستاره ها رو شما خیلی خوب درک میکنید ، فصل گذشته در تیمی بودید که پر از ستاره بود اما با مشکلات خاص خودش ؛ و این فصل هم در تیمی بودید که با وجود کمتر بازیکنان نامدار ،  و با زیرساختهای مناسب نتیجه موفقی گرفتید ، چه تفاوتی بین این دو هست ؟

بله ، همیشه ستارهها تعیین کننده نیستند .
تو استیل آذین مدیریت تصمیمات اشتباه ، درگیری مدیر عامل با مالک باشگاه ، مدیر عامل با بازیکنها ، عامل سقوط بود . من فکر میکنم ستارهها احتیاج به مدیریت دارن که تو استیل نبود ولی سپاهان مدیریتشون هم تو زمین و هم بیرون زمین داشت . مهمترین تفاوت برمیگرده به مدیرت کردن درست و اصولی .

به نظر شما ، در فوتبال ستاره به کی میگن ؟

در فوتبال ستاره به کسی میگن که از نظر کیفیت و تکنیک در سطح بسیار بالایی باشه ، البته شخصیت یه ستاره رو هم داشته باشه .

برای تبدیل شدن یک بازیکن رده های پایه به یک ستاره شما چه توصیه ای میکنید ؟

من فکر میکنم ، تنها چیزی که تو ایران بهش توجه نمیشه تیمهای پایست . بازیکن تو 20 سالگی تازه باید بقل پا یاد بگیره !
فکر میکنم این یه بحث مفصل نیاز داره ، چون بازیکنها باید از نظر فنی و از نظر روحی و شخصیتی تحت تعلیم باشه که تو ایران این امکان نداره . تو ایران تیمها از حاصل دست رنج باشگاههایی مثل ملوان و فجر سود میبرن و به فکر بازیکن سازی تو رده های پایه نیستند .

آیا این معضل به خاطر ورود افراد نا آشنا با فوتبال است ؟ یا عمر کوتاه مدیریت ؟

آره ، هر دو هست و تاثیر مستقیم داره ، متاسفانه الان تو فوتبال ما هم این اتفاق در حال رخ دادنه .

یه بازیکن به نام محرم نوید کیا از 17 سالگی در سپاهان رشد و پیشرفت میکنه ، این حکایت از زیرساختهای مناسب در این باشگاه داره ، چرا در باشگاههای دیگه ایران این نمونه ها کم مشاهده میشه ؟

خوب صدر درصد همینه ، باشگاههای دیگه به دلیل عمر کوتاه مدیریت و وجود افراد غیر فوتبالی این اتفاق می افته .
نکته مثبت سپاهان تو اینه که مدیرش همه فوتبالی و از جنس بازیکنها و از خود خانواده سپاهان هستند ، مثل آقای رحیمی ، ساکت ، تاج ، خوروش و خیلیهای دیگه .

در مرحله بعدی لیگ قهرمانان آسیا با استقلال باید روبرو بشید ، نظرتون در مورد این بازی چیه ؟

خوب خیلی بده که یکی از نماینده های ایران تو این مرحله حذف میشه . کار ما هم سخت میشه ، چون استقلال میاد یه بازی دفاعی و بسته جلوی ما به نمایش میزاره .

برای فصل بعد چه برنامه ریزی دارید ؟

فعلا که صحبتی نشده و مذاکره ای نداشتم .

آقای اشجاری ازتون تشکر میکنیم و بهترینها رو چه در ورزشتون و چه درزندگیتون براتون آرزومندیم ، یه نظر در مورد وب سایت ما بدید و با این رویکرد آموزشی به نظرتون چه جایکاهی میتونه پیدا کنه ؟ http://www.press90.com/

مرسی ، هنوز ندیدم داداش ، سایت رو دیدم نظرمو میگم .

ثبت ديدگاه

تماس با ما

در حال حاضر آنلاین نیستیم . اما نگران نباشید . پیغام خود را بگذارید تا در اسرع وقت به سئوال شما پاسخ دهیم .

خوشحال میشویم سئوال شما را پاسخ بدهیم .

برای شروع گفتگو ، روی دکمه Enter کنید
0

سبد خرید شما

از محصولات فروشگاه پرس 90 دیدن کنید
تاکنون بیش از 1500 نفر از محصولات آموزشی فروشگاه پرس 90 استفاده کرده اند !
ضمانت میکنیم که محصولات ما ، حرفه ای ترین و کارآمد ترین محصولات آموزشی موجود در ایران میباشد .

[button title="ورود به فروشگاه" link="http://www.press90.com/shop/" color="#078cdc" font_color="#ffffff" large="1"]

تلفن تماس مشاوره و سفارش محصول
09119615768