/, مرور بر تاريخ, مقاله هاي مربيگري/مرور بر تاريخچه باشگاه پرسپوليس از پيدايش تا به امروز

مرور بر تاريخچه باشگاه پرسپوليس از پيدايش تا به امروز

مرور بر تاريخچه باشگاه پرسپوليس از پيدايش تا به امروز

با شگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس تهران . تاریخ تاسیس این باشگاه به سال 1342 باز میگردد ، آن زمان این باشگاه متعلق به شرکت سی .آر.سی بود و به دست علی عبده در جاده قدیم شمرانات تاسیس شد . در ابتدا این باشگاه در رشته بولینگ فعالیت میکرد ، و از همین رو به بولینگ عبده نیز معروف بود . آنها  در لیگ دسته دو تهران یک تیم فوتبال نیز داشتند .
به دستور سازمان ورزش و تفریحات ایران در آن زمان در 18 تیر 1346 بر این شد تا تیم فوتبال شاهین که دارای بازیکنان ملی پوش زیادی بود منحل شود .
با پیگیریها و مذاکراتی که عبده با پرویز دهداری که آن زمان مربی شاهین و مسعود برومند ، سرپرست شاهین بودند انجام داد جمع بندی شد تا بازیکنان تیم فوتبال شاهین به پرسپولیس بپیوندند و بر این شد تا دهداری به عنوان مربی و برومند سرپرست این تیم شوند .
آنها در همان سال موفق شدند تا در رقابتهای رده بندی دسته های کشور در گروه خود مقام نخست را کسب کنند و به رقابتهای لیگ دسته اول ایران صعود کنند .
از موفقیتهای نخست این تیم میتوان به مسابقاتی که بین تیمهای ایرانی برای راهیابی به مسابقات باشگاههای آسیا برگزار شد وقهرماني تاج و راهيابي اين تيم به عنوان اولین تیمی که به رقابتهای قهرمانی آسیا راه پیدا میکرد نام خود را ثبت کند .
در سال 48 مدیر عامل کارخانه ایران ناسیونال ، احمد خیامی برای تبلیغات خودروی تازه تاسیسش با مذاکراتی که با عبده انجام داد بر این شد تا بازیکنان پرسپولیس به صورت دسته جمعی به تیم پیکان بپیوندند ، پرسپولیسیها در آن فصل حال و روز خوبی نداشتند و در رده یازدهم جای گرفتند ، در سال بعد بازیکنان کوچ کرده به پیکان دوباره بازگشتند و پشت سر تیم تاج مقام دوم را کسب کردند .
انها در سال 1350 با هدایت آلن راجرز موفق شدند تا در دومین دوره جام منطقه ای مقام نخست را كسب کنند .از همین رو باشگاه پرسپولیس به گفته عبده رئیس این باشگاه اعلام كرد اين باشگاه ديگر يك باشگاه حرفه ايست و این تیم فقط در رقابتهای لیگ حرفه ای حاضر به شرکت می باشند .این تیم به دو دسته ، آماتور و حرفه ای تقسیم شد . در همان سال مسابقات لیگ کشوری برگزار نشد و پرسپولیس با تیم آماتورهایش در جام قهرمانی لیگ تهران در سال 1351 در جای یازدهم از شانزده تیم قرار گرفت .
پرسپولیس که در ورزشگاه آپادانا تمرین میکرد ، در آن زمان که رقابتهای چندانی برگزار نمیشد عبده برای سرپا نگه داشتن این باشگاه تیمهایی نظیر سائوپائولو و چلسی را برای بازی دوستانه دعوت کرد .
در آن زمان با توجه به معترض شدن خسروانی به آتابای که ریاست آن زمان فدراسیون فوتبال را بر عهده داشت ، عبده که قبلا اقدام به فروش ورزشگاه کرده بود ، باشگاه پرسپولیس را منحل کرد .
پس از انقلاب این باشگاه تحت تاثیر انقلاب قرار گرفت ، اکثر بازیکنان نیز عوض شدند . در سال 58 در جام شهید اسپندی مفق شدند مقام قهرمانی را کسب کنند با شروع جنگ تحمیلی لیگ ایران تعطیل بود تا سال 68 ، این باشگاه در طول این مدت در جام باشگاههای تهران مشغول به فعالیت بود،آنان در دهه شصت موفق شدند در جام باشگاههای تهران 7 قهرمانی و دو مقام دومی را کسب کنند .
جالب است بدانید پرسپولیس واژه ای است یونانی که به شهر پارسی اطلاق میشود .

ثبت ديدگاه

تماس با ما

در حال حاضر آنلاین نیستیم . اما نگران نباشید . پیغام خود را بگذارید تا در اسرع وقت به سئوال شما پاسخ دهیم .

خوشحال میشویم سئوال شما را پاسخ بدهیم .

برای شروع گفتگو ، روی دکمه Enter کنید
0

سبد خرید شما

از محصولات فروشگاه پرس 90 دیدن کنید
تاکنون بیش از 1500 نفر از محصولات آموزشی فروشگاه پرس 90 استفاده کرده اند !
ضمانت میکنیم که محصولات ما ، حرفه ای ترین و کارآمد ترین محصولات آموزشی موجود در ایران میباشد .

[button title="ورود به فروشگاه" link="http://www.press90.com/shop/" color="#078cdc" font_color="#ffffff" large="1"]

تلفن تماس مشاوره و سفارش محصول
09119615768