///مروري بر پيشينه و فعاليتهاي فيفا

مروري بر پيشينه و فعاليتهاي فيفا

مروري بر پيشينه و فعاليتهاي فيفا

در ابتداي قرن بيستم فوتبال محبوبيت زيادي در بين مردم پيدا كرد و از اين رو نياز به وجود نهادي كه برگزاري و نظارت اين رقابتها را به عهده بگيرد احساس شد . اين امر باعث شد تا در 21 مي 1904 از سوي جامعه فوتبال كشورهاي : دانمارك ، بلژيك ، فرانسه ، سوئد ، اسپانيا ، سوئيس و هلند در پايتخت فرانسه ، پاريس شروع به كار كرد .
بنابر فعاليت اين نهاد به زبان فرانسوي يعني Fédération Internationale de Football Association نام FIFA نيز از اين جمله فرانسوي گرفته شد .
اولين كسي كه رياست اين نهاد را بر عهده گرفت Robert Guerin بود . فيفا با رياست Robert Guerin در سال 1096 عهده دار برگزاري اولين رقابتهاي بين المللي شد ، اما اين نهاد نو پا در اين رقابتها موفقيت چنداني را كسب نكرد و باعث شد اولين رئيس فيفا از كار خود بر كنار شود و جايگزين او مردي انگليسي به نام Daniel Burley Woolfall شود .
رئيس انگليسي فيفا در اولين گام در رقابتهاي 1908 در مسابقات المپيك لندن توانست موفقيت بهتري نسبت به قبل را به دست آورد اما نمي توان از اين قانون چشم پوشي كرد كه بازيكنان حرفه اي نبايد در اين مسابقات حضور پيدا ميكردند .
از سال 1909 تا سال 1913 كشورهاي شيلي ، كانادا ، آمريكا ، آفريقا جنوبي و آرژانتين درخواست عضويت در اين نهاد را دادند ، كه باعث شد گستره فيفا از اروپا فراتر رود .
در جنگ جهاني اول فيفا با مشكلات زيادي روبرو شد از جمله تعداد زيادي از بازيكنان در جنگ حضور داشتند ، محدود شدن مسافرت ها بين كشورها ي در جنگ ميتوان نام برد .
با به پايان رسيدن جنگ Daniel Burley Woolfall از دنيا رفت و رياست اين سازمان به Hirschman Carl آلماني رسيد و اين باعث شد تا فيفا از خطر انقراض نجات پيدا كند .
كشوري كه در آن فيفا مستقر بود با بي ميلي حاضر به شركت در مسابقات با دشمنان اخير خود از آن كناره گيري كرد هر چند كه بعدها فيفا موفق شد اعضاي خود را دوباره به دست آورد .
قوانين فيفا را 4 عضو از فيفا و 4 عضو ديگر از اتحاديه هاي فوتبال انگليس ، اسكاتلند ، ولز و ايرلند شمالي تعيين ميكنند كه عضويت 4 سهم اين كشورها به خاطر خلق و پيشينه بازيهاي فوتبال است . وضع يك قانون با موافقت حداقل 6عضو از 8 عضو صورت ميگيرد .
فيفا براي نظارت بهتر بر مسابقات در تمام دنيا نمايندگاني را با توجه به وضعيت قرار گيري جغرافيايي قرار داده است .

UEFA كنفدراسيون فوتبال اروپا
CAF كنفدراسيون فوتبال آفريقا
AFC كنفدراسيون فوتبال آسيا
CONMEBOL كنفدراسيون فوتبال آمريكا جنوبي
CONCACAF كنفدراسيون فوتبال آمريكا شمال و مركزي
OFC كنفدراسيون فوتبال اقيانوسيه

هم اكنون فيفا داراي 208 عضو است ، كه اين آمار يعني 16 عضو بيشتر از سازمان ملل و 3 عضو بيشتراز كميته بين المللي المپيك است ، كه اين آمار نشانگر گستردگي فيفا و بزرگي اين سازمان است .
مقر اين سازمان در شهر زوريخ سوئيس و با رياست سپ بلاتر مشغول به انجام فعاليت است .

ثبت ديدگاه

0

سبد خرید شما

از محصولات فروشگاه پرس 90 دیدن کنید
تاکنون بیش از 1500 نفر از محصولات آموزشی فروشگاه پرس 90 استفاده کرده اند !
ضمانت میکنیم که محصولات ما ، حرفه ای ترین و کارآمد ترین محصولات آموزشی موجود در ایران میباشد .

[button title="ورود به فروشگاه" link="http://www.press90.com/shop/" color="#078cdc" font_color="#ffffff" large="1"]

تلفن تماس مشاوره و سفارش محصول
09119615768