دانلود كتاب مربيگري فوتبال چيست و چه بايد كرد ؟

مربيگري فوتبال چيست و چه بايد كرد ؟

در ابتدا خدمت همه دوستان و استادان و كليه كساني كه بنده در نزد آنان مقدار يك شاگرد و نو آموز را دارم  عرض كنم ، اين مقاله هرچند كوتاه برداشت شخصي كه در اين مدت از مربيگري داشته ام است و هيچ گونه قصد ندارم تا عقيده شخصي ام را به كسي تحميل كنم .
مربيگري فوتبال به عبارتي هدايت ، كنترل و آماده سازي يك تيم براي روز مسابقه و دنبال كردن هدفي مشخص به نام موفقيت است . در مربيگري فوتبال علم مربيان دليلي بر بهتر بودن آنان نيست ؛ به عنوان مثال تعريفي كه بنده از يك پاس دارم ، شايد فرگوسن هم داشته باشد ، اما دليل تمايز بنده و فرگوسن ، طرز فكر و برداشت شخصي از فوتبال است . ساده تر بگويم كه مربي در گوشه دنيا ، سيستم 3-3-4 را به نوعي در زمين پياده ميكند كه تيم حالت تدافعي ميگيرد ، و كسي هم از اين سيستم به نحوه حمله استفاده ميكند يا كسي مثل آرسن ونگر خريد بازيكنان جوان در نزدش ارجعيت دارد و خيلي ها هم هستند كه طرز تفكر او را مورد نقد قرار ميدهند ! اميدوارم منظورم را توانسته باشم برسانم .
نكته اي هم كه لازم به ذكر اين است كه بنده علم يك مربي را به هيچ وجه رد نكردم و فقط در حالت برابري علم دو مربي عرض كردم .
در ادامه به بررسي فاكتورهاي يك مربي مي پردازيم .

مديريت
شما در مربيگري بايد در ابتدا مدير خوبي باشيد . در اين راه بايد نه تنها مطالعه داشته باشيد بلكه بايد به صورت عملي كاركنيد . با مديريت صحيح ميتوانيد از تمرينات خود حداكثر استفاده را كنيد ، فرض كنيد اگر در تيم مديريت نباشد و فقط يك بازيكن بي نظمي كند چه مدت زماني از تمرين اتلاف شده است ؟
هيچگاه مربي نباشيد كه در كارتان دخالت مي شود ، اشتباه نكنيد مشورت با دخالت به كلي فرق ميكند . اگر مربيان موفق دنيا را ببينيد همه كاره تيمشان هستند ( آرسن ونگر ،فرگوسن،گوارديولا، مورينيهو ، يورگن كلوب و … )
 اما به طور مثال كه از اين نمونه ها در فوتبال كشورمان به وضوح ديده ميشود ، مربياني كه اجازه ميدهند در كارشان دخالت شود را هم بررسي كنيد كه چه روزگاري دارند ؟
  فراموش نكنيد مديريت مثلا : رده كودكان با مديريت رده بزرگسالان دو مبحث جداگانه را مي طلبد ، پس اينگونه نتيجه ميگيريم كه رفتار با هر رده و هر شخص متفاوت است . در فوتبال پايه زماني كه بازيكن اشتباه ميكند پليس بودن كار آساني است ، اما كار با ارزش و كاراصلي شما ، معلم بودن است ، همين نكته در فوتبال بزرگسالان فرق ميكند و گاها لازم است بازيكن با تنبيه روبرو شود .
فراموش نكنيد صميمي بودن و تشويق نه تنها خللي در مديريت ايجاد نمي كند ، بلكه باعث مديريت بهتر نيز ميشود .
تجربه شخصي بنده : اگر در تيم تان براي بازيكن پول نيست ، لااقل احترام وجود داشته باشد .

بيان صحيح و قدرت انتقال
يكي از مهمترين فاكتورهاي يك مربي بيان اوست . شما اگر بيان درست داشته باشيد ميتوانيد به راحتي هر آنچه در تفكر شما ميگذرد به بازيكن بفهمانيد . در صحيح صحبت كردن بسيار تلاش كنيد و از تكه كلام ميان صحبتهايتان بپرهيزيد . كساني كه تكه كلام ميان حرف زدن دارند داراي هوش پايين تري هستند ، به دليل اينكه براي جمله بندي ، جمله بعديشان نياز به يك ايستگاه دارند تا بتوانند جمله بعدي را به زبان بياورند .
زياد سخت نيست ، فقط سعي كنيد شمرده ، شمرده و با صدايي كه همه بازيكنان بشنوند حرف بزنيد . به اين دليل ميگويم شمرده حرف بزنيد كه ديگر نيازي نيست براي برقراري جملات از تكه كلام ميان صحبتهايتان استفاده كنيد و همان شمرده حرف زدن باعث ميشود زمان مناسب براي اينكه در جمله بعدي چه ميخواهيد بگوييد فراهم ميشود ، مطمئن باشيد كسي متوجه نخواهد شد كه شما از چه تكنيكي براي حرف زدن استفاده ميكنيد .

آماده سازي و تمرين
زماني كه تيمتان وارد زمين ميشود شما در طول 90 دقيقه ، 30 درصد شانس داريد تا به تيمتان كمك كنيد و در حقيقت 70 درصد كارتان را قبل از ورود به زمين ودر زمين تمرين انجام داده ايد .
آماده سازي شامل آماده سازي روحي بازيكنان ، ايجاد حس برتري و رسيدن به موفقيت ، تقويت انگيزه و پيروزي ، تمرينات مداوم و سخت و چند مورد ديگر كه شايد از قلم افتاده باشد است .
يكي از بزرگترين مربيان دنيا آرسن ونگر ميگويد : داشتن بازيكن ستاره دليلي بر موفقيت نيست در فوتبال فقط بايد كار كرد ، كار كرد و كار كرد .

كوچينگ
كليه فعاليتهايي كه براي هدايت تيم از انتخاب سيستم بازي ، چيدن بازيكنان در زمين ، نحوه بازي ، تعويضهاي در حين بازي ، مشاوره هاي كنار زمين ، انتقال روحيه از كنار زمين را كوچينگ ميگويند .
در قرار دادن بازيكنان در زمين از نام بازيكنان چشم پوشي كنيد و فقط عملكرد آنان در تمرين ملاك براي شما باشد . هيچگاه نترسيد از اينكه بازيكني در تمرين خوب بوده است اما كم نام و نشان بودنش باعث عدم قرار گرفتنش در تركيب شود .
باز هم ميگويم : هيچ گاه نترسيد ، هر آنچه كه فكر ميكنيد صحيح است و با مشاوره از همكارانتان آن را انجام دهيد و به ياد داشته باشيد اگر كساني از كارتان راضي نيستند و شما مقبول آنان نيستيد ، حدا اقل خود را قبول داشته باشيد و به خود اطمينان كنيد .

بازسازي پس از بازي
يك بازي 90 دقيقه است ، اگر شما يك بازي را واگذار كرديد ، بازي بعد را در پيش رو داريد ، اگر تيمتان نتواسنت موفق شود باز هم زندگي در جريان است و تمام نشده است پس بايد كاري كرد بازيكنانتان زندگي را نبازند و در عين حال اگر در يك بازي پيروز شويد بازي بعدي هم هست و اگر به موفقيت رسيديد ، جنبه موفقيت هم وجود داشته باشد .
در مرتبه اول شخص خودتان ، كادر فني و بازيكنان را براي روزي شكست و پيروزي آماده كنيد اين ميزان را در بعد از هر بازي نيز رعايت كنيد .

و در آخر در چند جمله عرض كنم كه فوتبال و يا هر ورزش ديگر و  نه تنها ورزش بلكه هر كاري را باعشق انجام دهيد ، نظر منتقدانتان برايتان بي ارزش باشد و آنچه كه مهم است خود شما هستيد . براي فوتبال بايد اشك ريخت ، سختي كشيد ، بي مهري ديد و در ميابيد كه فوتبال جز كنار هم بودن بهانه ي ديگري ندارد .
در فوتبال انسانها و ارزش آنها را خواهيد شناخت . كساني كه از انسانيت دم ميزنند مورد امتحان قرار ميگيرند ، پس تلاش كنيد تا‌ در اين امتحان نمره قبولي كسب كنيد .

مربيگري فوتبال چيست و چه بايد كرد ؟

4 ديدگاه

 1. مرتضی فوریه 10, 2013 در 1:24 ب.ظ- پاسخ دادن

  با سلام چرا این کتابی که برای دانلود گذاشته اید دانلود نمی شود ؟ با تشکر لطفا راهنمایی کنید…………

 2. محمد مارس 27, 2013 در 5:40 ق.ظ- پاسخ دادن

  سلام.خیلی ممنون از سایت خوبتون.ولی این فایل مشکل داره و دانلود نمیشه.لطفا بررسی و درستش کنید.با تشکر از شما

 3. amir اکتبر 28, 2017 در 4:38 ق.ظ- پاسخ دادن

  میخواستم بدونم اگه کسی تجربه بازی کردن فوتبالو نداشته باشه آیا امکانش هست بتونه مربی بشه ؟ و اگا هست میشه راهنمایی کنین
  ممنون

  • admin نوامبر 12, 2017 در 11:34 ب.ظ- پاسخ دادن

   سلام عرض شد دوست عزیز .
   این یه امر بدیهی هست که فوتبالیست خوب بودن دلیل بر خوب بودن در زمینه مربیگری نیست .
   شما میتونید با تلاش ، کسب علم و ممارست در مربیگری ، پس از گذشت چند سال به یک مربی خوب تبدیل بشید .
   برای یک مربی خوب شدن در شرایطی که بازیکن فوتبال نیستید ، موارد زیر رو پیشنهاد میکنم :
   1 – کار در کنار یک مربی مناسب به عنوان دستیار
   2 – شروع از رده های پایه
   3 – مطالعه و کسب معلومات به لحاظ تئوری و کسب تجربه اونها در میدان عملی
   4 – تحصیل در رشته تربیت بدنی بسیار میتونه کمک کنه ( مشروط به این که فقط به محتوای دانشگاهی خلاصه نشه )
   5 – یادگیری زبان انگلیسی
   6 – گذراندن دوره های مربیگری

ثبت ديدگاه

تماس با ما

در حال حاضر آنلاین نیستیم . اما نگران نباشید . پیغام خود را بگذارید تا در اسرع وقت به سئوال شما پاسخ دهیم .

خوشحال میشویم سئوال شما را پاسخ بدهیم .

برای شروع گفتگو ، روی دکمه Enter کنید
0

سبد خرید شما

از محصولات فروشگاه پرس 90 دیدن کنید
تاکنون بیش از 1500 نفر از محصولات آموزشی فروشگاه پرس 90 استفاده کرده اند !
ضمانت میکنیم که محصولات ما ، حرفه ای ترین و کارآمد ترین محصولات آموزشی موجود در ایران میباشد .

[button title="ورود به فروشگاه" link="http://www.press90.com/shop/" color="#078cdc" font_color="#ffffff" large="1"]

تلفن تماس مشاوره و سفارش محصول
09119615768