دانلود ويدئو تشكر براي همه چيز شوچنكو
دانلود ویدئو تشکر برای همه چیز شوچنکو !
مرداد ۷, ۱۳۹۱
ستارگاني كه در يك قدمي پيوستن به آرسنال بودند
ستارگانی که در یک قدمی پیوستن به آرسنال بودند !
مرداد ۸, ۱۳۹۱

توضیحات شکستگی مویی وچگونگی علایم و درمان

شكستگي مويي

شکستگی مویی

شکستگی فشاری نوعی شکستگی ناقص در استخوان ها می باشد. این مصدومیت توسط فشار زیاد یا غیر معمول و همچنین انداختن وزن مداوم روی زانو یا ران بوجود می آید. این نوع شکستگی با دیگر انواع آن که معمولا به خاطر ضربه شدید ایجاد می شوندفرق دارد. شکستگی فشاری را می توان به عنوان ترک کوچک در استخوان در نظر گرفت. به همین دلیل است که گاهی اوقات آن را شکستگی مویی می نامند. این مصدومیت معمولا در استخوان هایی که وزن روی آن ها می افتد رخ می دهد، استخوان هایی مانند استخوان درشتی و استخوان کف پایی.  شکستگی فشاری در فوتبال شایع است.  شکستگی های فشاری در نتیجه فشار زیاد روی استخوان بوجود می آید.

نشانه ها و علایم
درد در ناحیه پای جلو با فعالیت فیزیکی و حرکت پا افزایش میابد. نواحی استخوانی حساس ترهستند و ممکن است همراه با ورم باشد ، باید برای شناسایی شکستگی های فشاری ازاشعه ایکس استفاده شود.

دلایل
استخوان ها دائما در حال تغییر وضع و بازسازی خود هستند، به ویژه طی ورزشی که فشار زیادی به استخوان وارد می کند.  در طول زمان، اگر فشار کافی به استخوانی که خسته است وارد شود ظرفیت استخوان تمام می شود و شکستگی فشار بوجود می آید.
این شکستگی به یک باره رخ نمی دهد. از آسیب های پی در پی بوجود می آید که هیچ کدام از آن ها شکستگی ناگهانی را موجب نمی شوند، اما اگر این آسیب ها انباشته شوندباعث تغییر وضعیت استخوان و در نتیجه باعث شکستگی می شوند.  شکستگی های فشاری معمولا در افراد غیرفعال که به یکباره شروع به فعالیت می کنند رخ می دهد.  این مصدومیت ها در ورزشکاران المپیکی  که فشارهای زیادی در تمرین های خود تحمل می کنند، در دوندگان مسافت دور آماتور که هر هفته مسافت های زیادی را می دوند یا در سربازانی که مسافت زیادی راهپیمایی می کنند رخ می دهد.
خستگی ماهیچه نیز نقش مهمی در شکستگی فشاری دارد. در یک دونده، هر گام بلند، فشار زیادی را به  نقاط مختلف  پا وارد می کند.  هر شوک- شتاب سریع و انتقال انرژی- باید جذب شود. ماهیچه ها و استخوان ها به عنوان جذب کننده شوک عمل می کنند. با این وجود، ماهیچه ها، معمولا آن هایی که در اندام تحتانی قرار دارند بعد از پیمودن مسافت های طولانی خسته می شوندو توانایی خود برای جذب شوک را از دست می دهند. همان طور که استخوان ها فشار جدیدی را متحمل می شوند، خطر شکستگی افزایش میابد.

درمان
اگر شکستگی فشار در استخوان متحمل وزن رخ دهد، درمان با ادامه افتادن وزن روی آن عضو یا به تاخیر می افتد یا دیگر ممکن نخواهد بود.  زمان بهبودی بسته به زمان، شدت، قدرت واکنش درمان بدن و مقدار تغذیه فرد متفاوت است. استراحت کامل یا پیاده روی به مدت ۴ تا ۸ هفته پیشنهاد می شود ، گرچه زمان استراحت ۱۲ هفته تا ۱۶ هفته ای در شکستگی های فشاری شدید معمول است.
بعد از این دوره، دوباره می توان فعالیت ها را از سر گرفت، البته مادامی که درد ایجاد نشود.  درحالی که استخوان رو به بهبودی است،روند تغییر وضع استخوان مدت ها بعد از اینکه گمان می رود استخوان بهبود یافته طول خواهد کشید.  فعالیت هایی مانند دویدن یا ورزش هایی که فشار مازاد به استخوان وارد می کنند باید رفته رفته دوباره آغاز شوند. یک قانون کلی این است که حجم تمرین ها را بیش از ۱۰ درصد نباید افزایش دهیم.
توانبخشی یعنی انجام تمرین قدرت ماهیچه ها برای کمک به بازگشت نیرو به استخوان ها. بستن استخوان با قالب پلاستیکی نیز می تواند به بهبود شکستگی کمک کند.
قالب های بادی فشار کمی به استخوان می آورند که روند درمان را با افزایش جریان خون به ناحیه منظور بهبود می بخشند. به خاطر فشار وارده به استخوان، درد نیز کاهش میابد و اگر شکست فشاری ساق یا پا شدید باشد می توانید از عصا برای کاهش درد استفاده کنید.

30 دیدگاه ها

 1. هادی صادقی گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما.من یک ماهی هست که انگشت شصت پای راستم به دلیل ضربه خوردن بین دو مفصل انگشتم موی یا همان ضربه فشاری کوچکی وارد شده.باید چیکار کنم فوتبال هم بازی میکنم با تشکر

 2. زینب گفت:

  سلام یک هفته هست دچار اسیب دیدکی زانو شدم نتیجه ام ار ای شکستگی درمحلراتصال تیبیا را تشان میدهد اما دو دکتری که رفتم دونظرمتفاوت دادن که یکی گفت شکسته دیگری گفت نشکشته و خیلی جزئی ترک دارد
  میخواهم بدونم واقعا چه اتفاقی افتاده
  میشه ام ار ای را براتون تصویر و گزارشتون بفرستم

 3. معصومه انصاری گفت:

  با سلام حدود دو ماه پیش دچار ترک خوردگی در ناحیه میانی استخوان نازک نی ساق پا شدم. بعد از سه هفته گچ پامو باز کردم. الان بعد از گذشت پنجاه روز ، گاهی موقع راه رفتن احساس درد میکنم. می خواستم بدونم شروع فعالیتهای ورزشی اسیبی به پام نمیرسونه؟ با تشکر

 4. معصومه انصاری گفت:

  خیر فیزیوتراپی انجام ندادم.

 5. مرصاد گفت:

  سلام
  من در مانور شکست اجسام سخت با پام ضربه محکمی به کوزه وارد نمودم گویا دچار لیسفرانک شده ام. یعنی دچار مویه که دکتر گفت پام باید به مدت دو هفته در گچ بماند، حالا پس از چند مدت می توانم دوباره ورزش راشروع کنم؟

 6. reza گفت:

  سلام.
  چند روز پیش تو سالن و تو بازی فوتسال با باسن محکمک زمین خوردم.بعد از یکی دو روز استخوان قسمت باسن ( استخوان وسط دو کپل و نزدیک مقعد ) احساس درد دارم
  .می ترسم که مویه کرده باشه .هنوز هم دکتر نرفتم.می خوام ببینم مورد من وخیم هست یا نه؟تو بعضی مواقع مانند سرفه کردن به قسمت اسیب دیده فشار وارد میشه
  لطفا کمک کنید تا زودتر بهبود یابم؟

 7. مهتاب کسایی گفت:

  سلام خسته نباشید. من یه سوال دارم که خیلی از بی جواب بودنش دارم اذیت می شم. پای راست من به گفته دکتر مو برداشته بود قسمت مچ البته من ترک مویی پا و دست چپ را تجربه کردم پای راستم هم که الان تقریبا یه هفتس تو گچ هست تقریبا علایم قبلی هارو داشت. اما تو دوراهی گیر کردم چون دکتر رادیولوژی که عکس گفت و یه نگاه کرد گفت تاندونام کشیده شده ولی دکتر عمومی گفت مو برداشته باید سه هفته تو گچ باشه. یه چیز جالب که وجود داره اینکه که با اینکه در روز اول همون دردی رو داشت که در دست و پای چپم قبلا احساس کردم اما الان درد انچنانی حس نمیکنم فقط بعضی مواقع تیر میکشه.
  حالا من از کجا بفهمم موترک بوده یا تاندونام کشیده شده؟؟؟؟؟ :(

  • admin گفت:

   با سلام .
   ببنیید ، در موارد تشخیص شکستگی و مصدومیت های عضلانی نمیشه از روی احساسات و دردها میزان و نوع مصدومیت رو تشخیص داد . بلکه باید به عکسها استناد بشه که برای تشخیص صحیح بیماریهای عضلانی باید MRI بگیرید .
   از طریق آزمایش ادارار و میزان هیدروکسی پیرولین موجود در نمونه هم میشه تشخیص داد که آیا تاتدون شما آسیب دیده یا خیر .
   به هر حال توصیه میکنم با مراجعه هر چه زودتر و بدون فوت وقت به پزشک متخصص و استناد به حرفهای ایشون برای درمان اقدام کنید .
   با آرزوی سلامتی هر چه زودتر برای شما :)

 8. مرجان گفت:

  سلام …خسته نباشید …
  دو روز پیش زمانی که روی صندلی ایستاده بودم تعادلم رو از دست دادم و خوردم زمین ، حین زمین خوردن دسته صندلی بدجوری به قفسه سینه م فشار اورد ، دو سه ساعت اول دردش خیلی شدید بود جوری که نمیتونستم به جلو خم بشم یا برعکسش شانه هام رو به سمت عقب ببرم حالتی مثل سینه سپر کردن …. الان بعد از دو روز همچنان درد دارم خصوصا با یه سری حرکات تشدید میشه ، نمیتونم به راحتی بعضی حرکات رو انجام بدم کنم ، یا روی پهلوی ضربه خورده راحت بخوابم …با توجه به اینکه مشکلی با تنفس و ریه هام ندارم این احتمال وجود داره که دنده م مو برداشته باشه ؟؟؟؟
  ممنون میشم راهنمایی م کنید.

 9. مرجان گفت:

  فراموش کردم بگم که هیچ علامتی مثل ورم ، کبودی در ناحیه ضرب دیده یا اشکال در تنفس ندارم …. با این شرایط اگر حتی احتمال ترک یا شکستگی وجود داشته باشه نیازی به مراجعه به پزشک و درمان هست یا کافیه با این درد کم و بیش بسازم تا شش هفته ش بگذره و جوش بخوره ؟

  • admin گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز .
   در مباحث شکستگی و یا خوردگی شما حتما باید عکس بگیرید و با مراجعه به پزشک متخصص تصمیم بگیرید مناسب رو بگیرید .
   فراموش نکنید که در موارد شکستگی و خوردگی هر چه دیرتر به پزشک مراجعه و برای درمان دیرتر اقدام کنید بهبود شما هم دیرتر و گاها سخت میشه !!!
   توصیه میکنم در اولین فرصت به پزشک متخصص مراجعه کنید …
   با آرزوی سلامتی برای شما دوست عزیز

 10. مرجان گفت:

  سلام ، ممنون از راهنمایی تون ….
  دیشب بعد از دیدن پاسخ شما و بدنبال شدید شدن دردم بخاطر کمی وسیله جابجا کردن به بیمارستان معیری و شفا مراجعه کردم من رو به بیمارستان طرفه ارجاع دادن ، اونجا پزشک کشیک از روی chest نتونست به راحتی تشخیص بده ، نظرش این بود که متخصص ارتوپدی و ترجیحا متخصص ریه عکس رو ببینن ، علت هم این بود که توی قسمت پایینی چپ ریه علامتی ازکمی ادم وجود داشت نهایتا به بیمارستان سینا رفتم ، نظر پزشک و دانشجو های کشیک شب اونجا این بود که توی عکس خیلی واضح نیست اما با معاینه میشه احتمال داد که دنده ی چهار و پنج من آسیب دیده ، برام مسکن تجویز کردن و بعدش هم ترخیص و اینکه تنفس عمیق و بادکنک باد کردن رو مدام انجام بدم تا بعد از ۴ تا ۶ هفته جوش بخوره …. به نظرم تشخیص خیلی محکم و قطعی نبود بیشتر بر اساس حدس و گمان بود و معاینه بالینی بود…. الان دقیقا نمیدونم توی ایندوره ی ۴ تا ۶ هفته دقیقا چه کارهایی رو نباید انجام بدم ، این موضوع خیلی اهمیت داره چون من این روزا درگیر و دار اسباب کشی هستم ؟؟!!

 11. مرجان گفت:

  سلام ، ممنون از راهنمایی تون ….
  دیشب بعد از دیدن پاسخ شما و بدنبال شدید شدن دردم بخاطر کمی وسیله جابجا کردن به بیمارستان معیری و شفا مراجعه کردم من رو به بیمارستان طرفه ارجاع دادن ، اونجا پزشک کشیک از روی chest نتونست به راحتی تشخیص بده ، نظرش این بود که متخصص ارتوپدی و ترجیحا متخصص ریه عکس رو ببینن ، علت هم این بود که توی قسمت پایینی چپ ریه علامتی ازکمی ادم وجود داشت نهایتا به بیمارستان سینا رفتم ، نظر پزشک و دانشجو های کشیک شب اونجا این بود که توی عکس خیلی واضح نیست اما با معاینه میشه احتمال داد که دنده ی چهار و پنج من آسیب دیده ، برام مسکن تجویز کردن و بعدش هم ترخیص و اینکه تنفس عمیق و بادکنک باد کردن رو مدام انجام بدم تا بعد از ۴ تا ۶ هفته جوش بخوره …. به نظرم تشخیص خیلی محکم و قطعی نبود بیشتر بر اساس حدس و گمان و معاینه بالینی بود…. الان دقیقا نمیدونم توی ایندوره ی ۴ تا ۶ هفته دقیقا چه کارهایی رو نباید انجام بدم ، این موضوع خیلی اهمیت داره چون من این روزا درگیر و دار اسباب کشی هستم ؟؟!!

 12. Barbod گفت:

  سلام ۱هفته پیش تو فوتبال روی پام ترک خورد الان ۱ هفته هست که تو گچ گفت ۶ هفته باید تو گچ بتونه تا ۱۷ شهریور میتونم زود تر باز کنم

 13. wolf گفت:

  سلام.من الان یک هفته است که استخوان سمت گوشم درد میکنه..جایی که کبود یا زخم کوچک هست اصلا درد نمیکنه ولی جایی که سالمه تقریبا بغل گوش چپ مه درد میکنه فقط گاهی اوقات که محکم فشارش میدم

 14. wolf گفت:

  زود تر جواب بدید

 15. امیر شعبانی گفت:

  سلام،دو هفتته پیش پشت دستم بر اثر ضربه ورم کرد که بعد از مراعه به پزشک و رادیولوژی مشخص شد متوکارپ چهارم مو برداشتهفالان دو هفته است تو آتل هستش دیگه درد قبل رو ندارم،آیا میتونم آتل رو بردارم؟البته بهم گفتند باید سه هفته بمونه

  • admin گفت:

   با سلام . باید دوره در نظر گرفته شده در آتل سپری بشه .
   مصدومیت شما هنوز بطور کامل برطرف نشده ، پس عجله نکنید و یک هفته دیگه هم صبر کنید .
   با آرزوی سلامتی

 16. حسنا گفت:

  سلام ، خسته نباشید
  من تقریبا ۴ ماه پیش از الاکلنگ افتادم و ساق پام خیلی درد گرفت و کبود شد فک کردم فقط یک ضربه خوردگی کوچیکه بهش فکر نکردم تا اینکه الان بعد چندماه وقتی ورزش میکنم دوباره درد میگیره، به نظرتون این شکستگی مویی هست؟
  و اینکه من تکواندو هم انجام میدم و همش حرکات پا و فشار رو پا هست ایا ضرری داره ؟
  شکستگی مویی برطرف بشه دوباره استخوان مثل اولش میشه و میشه بدون نگرانی ورزش های سنگین کرد؟ به مرور زمان دوباره همون ناحیه شکسته نمیشه؟

 17. reza گفت:

  سلام خسته نباشید ی سوال داشتم من قسمت تاج ابروم بر اثر یه صانحه تصادف ضربه خورد الان ک دستمو میذارم همون قسمت قشنگ تو رفتگی استخونمو احساس میکنم یا از حالت افتادگی ابروم میشه تشخیص داد اما دکتر نشون دادم مشکلی ندید این شکستگی رو میخواستم بدونم به مرور زمان این تو رفتگی استخون ابروم برطرف میشه یا نه اگه نه باید چکار کنم باید به پزشک مراجعه کنم؟

 18. مهسا گفت:

  سلام من سه هفته ای میشه پام توو دمپایی پیچ خورده.عکس گرفتم ازش.یه دکتر میگه چیزی نیست التهاب مفصله با قوزک بند طبی مچ پات خوب میشه.
  یه دکتر دیگ نشون دادم میگه مفصلت ملتهب شده رباط پاتم هست و میگه باید گچ بگیری حتما. من هر روز بنظر خودم دترم هرروز رو به بهبودب مبرم. اما توو راه رفتنم یکم میلنگم.بنظرتون چی کارکنم؟

 19. شيرين گفت:

  سلام من ٢هفتست پام تو گچه دارم دیوونه روانی میشم دکتر گفته ۶هفته باید تو گج باشه اگه من زودتر باز کنم چی میشه؟

 20. میلاد گفت:

  سلام من تو سالن فوتسال پام پیچ خورد و عکس گرفتم دکتر گفت مو برداشته حالا گچش گرفتم ب نظرتون بعد از چند هفته باید بازش کنم ؟؟راستی بعد از باز گردن گچ خوب راه میرم یا لنگ میزنم

 21. تک گفت:

  باسلام حدود چهار روز پیش پام لیز خورد خوردم زمین از ناحیه دنده سمت چپ درد شدیدی گرفت رفتم رادیولوژی پزشک عمومی نگاه کرد گفت دندتون یکیش ترک جزئی برداشته گفتند هیچ درمانی نداره باید تحمل کنین بخدا از درد میمیرم خدایی کمکم کنین چکار کنم ایا درمانی نداره وقتی میخوابم دردش بیشتر میشه موقع عطسه کردن حتی نفس کشیدنم سخت شده ممنون میشم راهنمایی کنین ایا پزشک متخصص نیاز دارم؟

 22. امیرحسین گفت:

  سلام.وقت به خیر.من تو سالن سرخوردم و متاسفانه قفسه سینم سمت راست محکم به تاج صندلی خورد و توعکس گفتن دنده ۸ و ۹ ترک برداشته دو باید استراحت مطلق کنی…من چه مدت باید استراحت کنم باتوجه به اینکه شاغل هم هستم..ممنونم

 23. معصومه گفت:

  با سلام””دو هفته قبل از پله اها با کمر پائین افتدم ام ار ای تشخیص ترک مویی لگن را داده اند درد دارم”” با وجود تزریق امپول کلسی تونین ی۳۰ عدد ک روز در میان””چه مدت طول درمان بنده است “”برای درمان بستن کرست های طبی فنر دار موثر است””؟؟؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از محصولات فروشگاه پرس 90 دیدن کنید
تاکنون بیش از 1500 نفر از محصولات آموزشی فروشگاه پرس 90 استفاده کرده اند !
ضمانت میکنیم که محصولات ما ، حرفه ای ترین و کارآمد ترین محصولات آموزشی موجود در ایران میباشد .
تلفن تماس مشاوره و سفارش محصول
09119615768