///مروری بر پیشینه و فعالیتهای فیفا

مروری بر پیشینه و فعالیتهای فیفا

مروری بر پیشینه و فعالیتهای فیفا

در ابتدای قرن بیستم فوتبال محبوبیت زیادی در بین مردم پیدا کرد و از این رو نیاز به وجود نهادی که برگزاری و نظارت این رقابتها را به عهده بگیرد احساس شد . این امر باعث شد تا در ۲۱ می ۱۹۰۴ از سوی جامعه فوتبال کشورهای : دانمارک ، بلژیک ، فرانسه ، سوئد ، اسپانیا ، سوئیس و هلند در پایتخت فرانسه ، پاریس شروع به کار کرد .
بنابر فعالیت این نهاد به زبان فرانسوی یعنی Fédération Internationale de Football Association نام FIFA نیز از این جمله فرانسوی گرفته شد .
اولین کسی که ریاست این نهاد را بر عهده گرفت Robert Guerin بود . فیفا با ریاست Robert Guerin در سال ۱۰۹۶ عهده دار برگزاری اولین رقابتهای بین المللی شد ، اما این نهاد نو پا در این رقابتها موفقیت چندانی را کسب نکرد و باعث شد اولین رئیس فیفا از کار خود بر کنار شود و جایگزین او مردی انگلیسی به نام Daniel Burley Woolfall شود .
رئیس انگلیسی فیفا در اولین گام در رقابتهای ۱۹۰۸ در مسابقات المپیک لندن توانست موفقیت بهتری نسبت به قبل را به دست آورد اما نمی توان از این قانون چشم پوشی کرد که بازیکنان حرفه ای نباید در این مسابقات حضور پیدا میکردند .
از سال ۱۹۰۹ تا سال ۱۹۱۳ کشورهای شیلی ، کانادا ، آمریکا ، آفریقا جنوبی و آرژانتین درخواست عضویت در این نهاد را دادند ، که باعث شد گستره فیفا از اروپا فراتر رود .
در جنگ جهانی اول فیفا با مشکلات زیادی روبرو شد از جمله تعداد زیادی از بازیکنان در جنگ حضور داشتند ، محدود شدن مسافرت ها بین کشورها ی در جنگ میتوان نام برد .
با به پایان رسیدن جنگ Daniel Burley Woolfall از دنیا رفت و ریاست این سازمان به Hirschman Carl آلمانی رسید و این باعث شد تا فیفا از خطر انقراض نجات پیدا کند .
کشوری که در آن فیفا مستقر بود با بی میلی حاضر به شرکت در مسابقات با دشمنان اخیر خود از آن کناره گیری کرد هر چند که بعدها فیفا موفق شد اعضای خود را دوباره به دست آورد .
قوانین فیفا را ۴ عضو از فیفا و ۴ عضو دیگر از اتحادیه های فوتبال انگلیس ، اسکاتلند ، ولز و ایرلند شمالی تعیین میکنند که عضویت ۴ سهم این کشورها به خاطر خلق و پیشینه بازیهای فوتبال است . وضع یک قانون با موافقت حداقل ۶عضو از ۸ عضو صورت میگیرد .
فیفا برای نظارت بهتر بر مسابقات در تمام دنیا نمایندگانی را با توجه به وضعیت قرار گیری جغرافیایی قرار داده است .

UEFA کنفدراسیون فوتبال اروپا
CAF کنفدراسیون فوتبال آفریقا
AFC کنفدراسیون فوتبال آسیا
CONMEBOL کنفدراسیون فوتبال آمریکا جنوبی
CONCACAF کنفدراسیون فوتبال آمریکا شمال و مرکزی
OFC کنفدراسیون فوتبال اقیانوسیه

هم اکنون فیفا دارای ۲۰۸ عضو است ، که این آمار یعنی ۱۶ عضو بیشتر از سازمان ملل و ۳ عضو بیشتراز کمیته بین المللی المپیک است ، که این آمار نشانگر گستردگی فیفا و بزرگی این سازمان است .
مقر این سازمان در شهر زوریخ سوئیس و با ریاست سپ بلاتر مشغول به انجام فعالیت است .

۱۳۹۱-۱-۱۷ ۲۰:۵۱:۳۹ +۰۰:۰۰ فروردین ۱۷ام, ۱۳۹۱|آرشيو دانلود و آموزش, مقاله هاي مربيگري|۰ نظر

دیدگاهتان را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.